Yaz Tatilini Nasıl Değerlendireceğinizi Biliyor Musunuz?  Bu Yazıyı 5 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Çocukların bir yıl boyunca sabırsızlıkla bekledikleri o an geldi; yaz tatili başladı! Sınavların, derslerin, erken kalkma zorunluluklarının, gidilen kursların tamamına ara verilen bu süreç çocuklar için rahatlama ve serbest zaman anlamını taşısa da ebeveynler için durum biraz daha farklı olabiliyor. Çocukların ve anne-babaların uzun yaz tatili beklentisi birbiriyle pek uyuşmuyor. Çocuklar tüm zamanlarını hiç ders çalışmadan, kitap okumadan, televizyon izleyerek ya da bilgisayar başında geçirmek isterken ebeveynler ise bu süreci doğru şekilde değerlendirmelerini bekliyor.

Tatil nedir, ne değildir?

 Tatil demek, sınırsız televizyon, tablet, telefon demek değildir. Okul döneminde sınırlı olan bu aktiviteler tatil döneminde de sınırlı bir şekilde kullandırılmalıdır. Tatil demek boş zaman kavramı olarak algılansa da aslında tam da öyle değildir. Tatil aslında en iyi değerlendirilmesi gereken ve iç dünyamızda kaçırdıklarımıza odaklanmamız gereken kıymetli bir zaman dilimidir.

Peki, tatili nasıl değerlendireceğiz?
  • Ebeveyn olarak tatil sürecinizi planlarken çocuğa baskı yapmadan, çocuğun görüş ve fikirlerini alarak ilerlemelisiniz. Dinlendiklerini bilmek, planlamaya dahil olmak, önemli konularda konuşmasına izin vermek çocuğun özgüven duygusunun pekişmesine yardımcı olur.
  • Birlikte hazırlayacağınız tatil programında onun tercihlerine, istek ve beklentilerine yer vermeniz doğru olacaktır. Bu planlamayı yaparken, sanat veya spor aktivitelerine katılım durumunu konuşabildiğiniz, yaz okulu alternatiflerini birlikte değerlendirdiğiniz, okuma saatlerini eklediğiniz, eğlenerek ve dinlenerek geçireceği,  unutmayı önleyebileceğiniz bir tekrar programına dönüştürmeniz mümkün.
  • Yaz tatili aslında bütün kış çocuğunuzla ‘’ders çalış, ödev yap, erken yat’’ diyerek bozulan ilişkinizi düzeltmek için bir fırsattır. Birlikte eğlenmek, vakit geçirmek ilişkinize iyi gelecektir. Derslerin hayatın tek gerçeği olmadığını hatırlayarak aranızdaki ilişkinin sağlıklı bir şekilde düzelmesine ve gelişmesine odaklanabilirsiniz.
  • Çocukla beraber yapılan yaz tatilindeki her etkinlik, kış aylarında yoğun çalışma ve iş temposundan dolayı onlarla bir arada olup karşılıklı paylaşımlarda bulunmakta zorlandığımız zamanların telafisi olabilir. Unutulmamalıdır ki tatil dönemi, anne-babanın çocuğu ile birlikte keyifli ve doyumlu bir ilişki içinde olabilmesi için de bir fırsat dönemidir. Yaz tatilleri sadece eğlence ve dinlenmeye vakit ayrılarak geçirilmemeli, öğrencinin akademik gelişimi açısından da planlanabilmelidir.
  • Çalışan anne – babalar tatil döneminde çocuklarıyla daha nitekli zaman geçirmeye yönelik planlar yapmalıdır. İşten sonraki zamanları birlikte oyun oynayarak, açık havada farklı etkinlikler yaparak, film izleyerek, doğada vakit geçirerek değerlendirebilirler. Sahip olduğunuz zamanı en etkin şekilde çocuğunuzla geçirmek onu mutlu edecektir.
  • Tatil boyunca evden çıkmak istemeyen, zamanının büyük çoğunluğunu odasında, bilgisayar ya da tabletle internetin başında geçirmek isteyen çocuklar şüphesiz olacaktır. Bu durum bize çocuğun veya gencin sosyal ilişkilerinin güçlendirilmesi yönünde adımlar atılması gerektiğini hatırlatmalıdır. Özellikle büyüme ve ergenlik döneminde çocuk ve gençlerin arkadaşlarıyla bir arada olması, sosyal becerilerinin gelişmesine destek olacaktır. Tatil döneminde akranlarıyla açık havada vakit geçirmesi ve sosyalleşmesi desteklenmelidir.
  • Yaz tatili döneminde çocuk kurstan kursa koşturulmamalı bunun yerine ebeveynleri ya da arkadaşları ile birlikte farklı spor, sanat, doğa faaliyetlerine katılmalıdır.
  • Tatil döneminde çocuğunuza kendi başlarına vakit geçirmeyi öğrenmeleri için fırsat tanıyın. Çocuklara iyi vakit geçirtme telaşı ile sürekli onları eğlendirmeye çalışmak, yeni aktiviteler, kurslar, etkinlikler planlamakta doğru değildir. Bırakın sıkılsınlar! Kendi kendilerine sıkıldıkları zamanlarda bir çözüm üretmek yerine kendilerinin çözüm önerileri geliştirmesi için destekleyin. Örneğin; ‘’Sıkıldığını anlıyorum, acaba farklı olarak neler yapabilirsin?’’ şeklinde sohbet edip, yönlendirme yapabilirsiniz.
  • Mutlaka birlikte tarihi ve kültürel geziler planlamalısınız. Çünkü çocukların sahiplenmesi gereken değerleri ve idealleri olması için yaşadığı çevrenin millî ve manevî değerlerini, tarihini, kültürünü öğrenmesi gerekir.
  • Çocuk için yaz tatili planlaması yapılırken, aile büyüklerine ve ihtiyacı olanlara yardım etmesi konusunda yönlendirilerek sorumluluk duygusu geliştirilebilir. Bunun için huzur evleri, çocuk esirgeme gibi kurum ziyaretleri konusunda destek olunabilir.
Ve tatil sonu rutinlere dönüş…

 Tatil döneminin en zor kısmı yeniden okula hazırlık, eski rutinlere dönüş oluyor. Bu süreç hem çocuklar hem de ebeveynler için zorlayıcı olabiliyor. Bu sebeple tatilin bitmesine az bir zaman kala eski rutinlere dönmeye başlamak, akşam yatış-sabah kalkış saatlerini düzenlemek, bilgisayar-televizyon-tablet başında geçen süreleri en aza indirgemek, okul ihtiyaçlarının planlamasını ve alışverişini birlikte yapmak çocuğun yeni okul dönemine zihinsel olarak hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Bu süreci okullar açılmadan en az iki hafta önce başlatmanız ve bu süreci çocuğun kendi evinde ve düzeninde geçirmesi daha doğru olacaktır.

Sonuç olarak, tatili dinlenerek, keyifli, eğlenerek ailesi ve sevdikleri ile birlikte dolu dolu geçiren çocukların duygusal ve zihinsel olarak yeni döneme daha istekli ve hazır başlayacağı bir gerçektir. Tüm çocuklarımızın ve ailelerimizin keyifli ve verimli bir tatil geçirmesi dileklerimizle; iyi tatiller!

(Kaynak: ‘’Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirelim?’’, Uzman Psikolojik Danışman Güzide Türkyılmaz)

Tatilde Yapmamanız Gereken 10 Şey
Tatilde Kesinlikle Yapmamanız Gereken 10 Şey!
Can Sıkıntısı Yaratıcılığı Artırıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü