Yaratıcılık ve Mutluluk Arasındaki İlişki  Bu Yazıyı 3 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Yüksek Başarı ve Mutlulukların Altında Yaratıcılık Yatıyor
Yaratıcılık, yeni ve farklı bir şekilde bir değer üretme veya oluşturma olgusudur. Kişinin kendini ifade etmesinin özgün yollarından biridir. Temelinde özgünlük ve yeni fikirler geliştirebilme yeteneği yatar. Peki yaratıcılık neden önemlidir? Günlük yaşantımızda karşımıza bir çok problem çıkar. Bu problemleri daha önce denenmiş şekilde çözmeyi deneyebiliriz, bu güvende hissettiğimiz yoldur. Oysa hızla değişen dünyada bir önceki kuşağın bulduğu çözümler şu anda ne kadar geçerli olabilir? Bu aşamada devreye yaratıcılık giriyor. Yaratıcılık, problemlerimizi nasıl çözdüğümüz veya ne kadar sürede çözdüğümüz konusunda büyük bir etken. Anlık düşünebilme, farklı bir bakış açısıyla değerlendirme, özgün fikirler geliştirebilme gibi temelinde yaratıcılığın yattığı durumlar karşılaştığımız problemlerle daha kolay başa çıkabilmemizi sağlıyor.
Yaratıcılık üzerinde bilimsel araştırma, deney ve gözlemlerin yapıldığı bir alandır. Özellikle Torrance tarafından yaklaşık 50 yıl önce başlatılan ve günümüze kadar çeşitli aralıklarla takip edilmeye devam edilen bir uzun süreli gözlem çalışması bize gerçekci sonuçlar sunmaktadır. Ellis Paul Torrance, bu çalışmayı 1950’li yıllarda bizzat başlatmış, sonraki yıllarda da devamlılığı sağlanmış ve aynı katılımcılar üzerinde uygulanmıştır. Bu çalışma 50 yıllık bir zaman diliminde insanların kişiliği, hayattaki kazanımları ve yaratıcılığı üzerinde objektif bir bilgi sunmaktadır.
Son olarak 2010 yılında 50 yıllık takip sonuçlarının yayınlandığı bu çalışmada halen telefonla ya da bizzat ulaşılabilen 60 katılımcı yer almaktadır. Ortalama olarak 56 yaşında olan bu gruba 1958 – 1965 yılları arasına henüz anaokulu ya da ilköğretim düzeyinde yaratıcılık testi uygulanmıştı. Bu gruplara daha önce de 30 ve 40 yıllık takipler yapılmıştır.
Elde edilen bulgulara göre kişisel yaratıcı başarıyı yansıtan içerik olarak akıcılık, orijinallik, esneklik, özen ve deneyim konuları öne çıkmaktadır. Bu çalışmada elde edilen en önemli sonuç testin yapılmasından 50 yıl sonra bireysel kazanımlar hakkında bilgi vermesidir, test yapıldığında yaratıcılık skoru yüksek çıkan bireyler hayatlarının bu dönemide bireysel hedeflerine daha fazla ulaşmış daha mutlu hissetmektedir.
Yaratıcılık sadece kariyer hayatımızda değil günlük hayatımızda kendimizi bilmemizi ve bulmamızı sağlayan bir olgudur. Yaratıcılık günlük aktivitelerimiz için de gereklidir. Yaratıcı verimlilik uygun motivasyonla sağlanır. Gelişmeye yönelik önemi olan fikirlerin üretkenliğe dönüştüğünü görmek bizleri olduğu kadar çocukları da motive eder. Ebeveynler olarak çocuklarımızı bu konuda teşvik etmeliyiz. Onların farklı olan düşüncelerine değer verip, uygulamaları için fırsatlar tanımalıyız. Çünkü yaratıcı düşünce ve yaratıcı yönlendirme devamında başarı ve mutluluğu getirir.

Kaynak: Torrance Tests of Creative Thinking as Predictors of Personal and Public Achievement: A Fifty-Year Follow-Up, Creativity Research Journal 22(4):361-368, October 2010
Yaratıcılığın Günlük Hayattaki İzleri
Günlük Hayatta Yaratıcı Olmaya İhtiyacınız Var mı ?
Yaratıcı Ebeveyn Olmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü