X – Y – Z: KUŞAKLAR ÇATIŞIYOR  Bu Yazıyı 4 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Aynı evin içinde 20 yıllık uzaklıklara, dünyanın bir ucundan 20 saniyelik yakınlıklara…

Kuşaklar arası farklar, kuşaklar arası çatışmalar, ahh bu yeni nesil gibi cümleleri çok sık duyuyoruz. Duyuyoruz ama birbirimizi anlamıyoruz ve anlamamaya devam ettikçe de farklar, çatışmalar artıyor.

Aynı Evin İçinde Farklı Dünyalar

X kuşağı değişen, dönüşen dünyaya ayak uydurmaya çalışırken Y kuşağı iş ve ekonomik anlamda ön planda olmaya çalışıyor. Z kuşağı ise oynadığı oyunlarla bizleri hayrete düşürüyor. Kuşaklar arası farklar belirli özelliklerle birbirlerinden ayrılırlar. Her kuşağın döneminde ekonomik, sosyal, psikolojik ve teknolojik farklar vardır. Bir önceki kuşağın bir sonraki kuşağın içine doğduğu farklılığı yakalaması ve uyum sağlayabilmesi çatışmaların ve uçurumların en aza inmesi için oldukça önemlidir. Günümüzde en çok duyduğumuz kuşaklar X, Y ve Z kuşağıdır.

X Kuşağı

Bu kuşak merdaneli çamaşır makinesini de gördü, tek tuşla her şeyi halleden telefonları tabletleri de gördü.

1965 ve 1980 arasında doğanları kapsayan kuşaktır. Aslında ‘kayıp nesil’ olarak da adlandırılır. X kuşağı aidiyet duygusu yüksek olan, kurallara bağlı, otoriteye sadık ve çalışkanlığı ile genel şeklini alır. Teknolojinin çok hızlı ilerlemesine şahitlik eden bu kuşak bocalamalar yaşamıştır.

Kendi kendine yetebilen bir kuşaktır. Çünkü geneli hem annesi hem babası çalışan bir çocukluk geçirirken, ekonomik krizle beraber gençlik dönemlerinde birçok zorluğa bizzat maruz kalmışlardır. Ekonomik krizin getirmiş olduğu boşanmaların da artması ile bağımsız, kendine yetebilen, ‘yaşamak’ için çok çalışan bir nesildir.

Ekonomik zorluklar yaşadıkları için daha esneklerdir. Teknolojinin değişime an be an şahit oldukları için de adaptasyonları güçlüdür.

Y Kuşağı

Bu kuşak gözlerini televizyonla açtı, tabletle kapattı.

1980 ile 1999 arasında doğanları kapsayan kuşaktır. Kendi işinin patronu olmayı sever, hiyerarşik düzende çalışmak bu kuşağı zorlayabilir. Para harcamayı sever. Bir önceki kuşak teknolojiyi sadece iş için kullanırken, Y kuşağı teknolojiyi daha çok eğlence amacıyla kullanmayı tercih eder. Sabırsız oldukları için çok sık iş değiştirebilirler. Özgüvenleri yüksek ve kararlıdırlar.

Bir önceki kuşaktan ayrıldığı en keskin nokta ise, para için değil yaşamak için çalışırlar. İş hayatlarında da para ikinci planda yer alırken huzurlu olma ilk sıradadır. İş hayatında ayrıca rekabetçi ve yaratıcıdırlar. Eğitim bu kuşak için önemlidir. Bağımsızlıklarına önem verirler farklı düşüncelere toleransları yüksektir.

Y kuşağı ile iletişim kurmanın en kolay yolu teknolojiyi etkili kullanmaktır. Ayrıca öğrenmede de teknolojiyi etkili şekilde kullanırlar. Kısıtlı zamanlara sıkıştırılmış işleri değil, daha esnek çalışma saatlerine ihtiyaç duyarlar. Geribildirim bu kuşak için çok önemlidir.

Z Kuşağı

Bu kuşak doğdukları andan itibaren işaret parmakları havada tableti kullanmaya uygun halde dünyaya geldiler.

2000 yılı sonrası doğanları kapsayan kuşaktır. Sokakta değil internette sosyalleşmeyi severler. X kuşağı ile en çok Z kuşağı çatışır, Y kuşağı ise arabuluculuk yapar. Teknolojiye en hızlı adapte olan kuşaktır çünkü direkt teknolojinin içine doğarlar. Dikkat süreleri kısadır ama aynı anda birden fazla işi yapabilirler.

Günümüzde eğitim sistemi bu kuşak için yeterli değildir. Teknolojinin daha çok yer aldığı alternatif eğitim sistemleri Z kuşağı için daha öğretici olmaktadır. Yaratıcılıkları çok yüksektir. Yabancı dillere çok yatkındırlar.

Z kuşağı çabuk sıkılan, hemen tüketen, hızlı yaşayan bir kuşaktır. Hırslı olmadıkları için iş dünyasında gelecekte zorlanmalar yaşanabilir. Z kuşağı rutin işleri yapmaktan zevk almaz, disiplinden uzak bir çalışma şekli onlara daha çok hitap eder. Zaman ve emek isteyen işler ileride bu kuşakla beraber yok olabilir. Daha aktif, zaman olarak daha esnek çalışma stiline sahip oldukları için yeni mesleklerin de doğmasını sağlayacaklardır. Fakat belirli mesai saatlerinde şirket içinde çalışmak Z kuşağına göre olmadığı için, birlikte çalışmak, iş birliği yapmak gibi kavramlar onların lügatında pek olmayacak gibi.

 

KAYNAK

https://medium.com/@ahmetbalat/y-x-y-ve-z-ku%C5%9Faklar%C4%B1-nedir-26c02a9d6c79

Ya Kazanamazsam
Çocuğunuz Sınavda Neden Başarısız Oldu?
Nasıl Öğreniyoruz
Bilgi Nasıl Kalıcı Hale Gelir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü