Uzaktan Öğrenme Sürecinde Başarılı Ev Ödevlerinin 5 Anahtarı  Bu Yazıyı 4 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Uzaktan veya hibrit öğrenme sırasında ev ödevi nasıl yeniden tasarlanabilir? Öğrenciler zaten ekranlarında çok fazla zaman geçiriyorlar – neden daha fazla ekran süresi atasın? Görevlendirmenin amacı nedir?

Ödevi Daha Anlamlı Hale Getirmenin 5 Yolu

  1. Ekran dışı okuma: Kitaplar. Öğrencileriniz ister seçtikleri kitapları okuyor ister romanlar veriyor olsun, sessiz okuma zamanı (veya sesli kitap dinleme zamanı) çoğu evde hoş bir ödevdir Öğrenciler, sınıftaki veya Zoom’daki tartışmaları, günlük girişleri (yazılı veya Flipgrid tarzı video) veya kitabın kendisindeki eski moda yapışkan notları aracılığıyla okumalarından sorumlu tutulabilirler.
  2. Daha azı daha fazladır: Ne yazık ki matematik öğretmenleri “1’den 45’e kadar problemler” gibi bir şey atama konusunda itibara sahiptir (Tamam, belki abartıyorum). Öğrencilerin aynı beceriyi defalarca tekrarlaması gerekiyor mu? Birkaç sorunu gerçekten gözden geçirmek için ertesi gün sınıfta ne kadar zamanınız olduğunu düşünün. Bunun yerine, becerilerin uygulanmasını ve uygulanmasını sağlayan dört veya beş zengin çok adımlı problemi seçebilir misiniz? Veya alternatif olarak öğrenciye seçim yapın: “Bu 10 problemden beşini seçin.”

Beşeri bilimler veya fen derslerinde, öğrenciler ders kitabındaki bölüm incelemesi yerine genişletilmiş bir karşılaştırma ve kontrast sorusunu yanıtlayabilir mi?

  1. Kişiselleştirilmiş ev ödevi: Birçok öğrenci (ve yetişkinler de aynı şekilde) kendileri hakkında konuşmayı sever. Öğrenciler ödevi kendileri için kişiselleştirebilirlerse, onu tamamlamak için daha motive olabilirler. Bir örnek, verilen okumanın baş karakterini bir Venn diyagramında kendileriyle karşılaştırmak olabilir. Bir dil dersinde, çalıştıkları dilde açıklayıcı sözcükler kullanarak hayali bir süper kahramanı tanımlayabilirler. Veya öğrencilere bilimsel yöntemi açıklayan Flipgrid tarzı bir dans veya şarkı yapma görevi verin.
  2. Ailenin katılımı: Bu seçeneği dikkatli kullanın, özellikle de birçok ebeveyn ve velinin gerildiği zamanlarda. Aile ödevleri yapmadan önce, kimseyi dezavantajlı duruma düşürmemek için öğrencilerinizin aile durumları hakkında bir fikir edindiğinizden emin olun. Ailelere bu tür görevler için önceden haber verin ve bolca zaman verin.

Devam etmenin uygun olduğunu düşünüyorsanız, öğrencilerden bir aile üyesine yeni bir kavramı öğretirken bir video çekmelerini isteyin. Kesirler ile işlem yapmak için öğrenciler, daha az porsiyon veya birden fazla porsiyon için ayarlanmış ölçümlerle favori bir aile tarifi getirebilirler. Öğrencilerin aileyle tartışmaları için bir bilmece veya matematik bulmacası atayın ve onlardan duydukları çeşitli cevapları yazmalarını isteyin. Ne atarsanız atayın, hafif, düşük bahisli ve seyrek tutun.

  1. Ters çevrilmiş ev ödevi: Benim deneyimime göre, öğrenciler eğitici videolar izlemekten yorulurlar, ancak birkaç kısa, iyi planlanmış video, ertesi gün sınıfta tartışma başlatmak için bir önceki geceyi atamak için yararlı olabilir. Kısa bir Google Formu ile videoyu takip ederek öğrenciden izledikleri şeyi düşünmesini ve / veya ilk sorularını sormasını isteyin. Yeni ve benzersiz olmasını sağlamak için ters çevrilmiş öğrenmeyi az miktarda kullanın.

Puanlama ne olacak? Paylaşılan dokümanlarla, daha büyük öğrenciler çalışmalarını gözden geçirilmek üzere akranlarıyla kolayca paylaşabilir. Öğrencileri birbirlerinin çalışmaları hakkında yapıcı bir şekilde nasıl yorum yapacakları konusunda eğitmek için biraz zaman ayırın. Bir öğrencinin ödevi eksikse, ortağı onlara haber verir ve bu da öğretmenin yükünün bir kısmını alır. Bu yöntem notlandırılmış özetleyici değerlendirmeler için kullanılmamalı ve öğretmen tarafından izlenmelidir. Akran değerlendirmesi, öğrencileri hazır bulunuşluk ve uygun olduğunda beceriye göre gruplandırarak bir farklılaştırma stratejisi olarak da hizmet edebilir.

Okulunuzun ev ödevi politikaları izin veriyorsa, ödevleriniz konusunda yaratıcı olun. Atamalarınızı oluştururken aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

  • Bir öğrenci bu çalışmadan ne öğrenecek veya kazanacak?
  • Onların zamanına değer mi?
  • Daha fazla ev stresi mi yaratıyor?

Ödevi yeniden hayal edersek, öğrenciler ödev verildiğinde inlemek yerine tezahürat yapabilirler. Tamam, bu arzulu bir düşünce, ama görevlerinden kesinlikle daha fazlasını almalılar.

 

Kaynakça: https://www.edutopia.org/article/5-keys-successful-homework-assignments-during-remote-learning?fbclid=IwAR01-yJ6uk-1WkjsbeTjdRlrI2lYpOXmvflWHZi1LscEaaghNfFAicbARt8

 

 

Bir Karakter: Ayı Paddington

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü