Üretken Çocuklar Yetiştirmek  Bu Yazıyı 3 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Üretkenlik Nedir?

Üretkenlik, kendi hayal dünyamızda kurduğumuz,olmayan bir şeyi düşünme, düşüncemizi herkesten farklı yollarla yapabilme ve yeni fikirler geliştirme yeteneğidir. Günlük yaşamda karşılaştığımız her duruma farklı bakış açısı geliştirerek bakmaktır. Üretken kişiler; meraklı, soru soran,araştırmacı,eleştirici yapıya sahip,yaratıcılıkları yüksek,sezgileri güçlü,açık fikirli,belli kalıplardan uzak duran,becerikli ve enerjik yapıya sahiptirler. Üretkenlik öğrenebilecek bir özellik değildir doğuştan sahip oluruz. Üretkenlik desteklenip ve geliştirebilir. Çocukların üretken olması ise karşılaştığı zorluklarda yeni çözüm yolları bulmasını,meraklı olup her şeyi sorgulama ve araştırmaya yönelmesini,hayal dünyasını geliştirmesini,ilgi ve dikkatini uzun süre sürdürebilmesini,ayrıntılara dikkat etmesini,özgüvenli olmasını,duygu ve düşüncelerini daha iyi ifade edebilmesini,yeniliklere açık ve istekli olmasını sağlar.

Çocuğun üretkenliğini engelleyen ebeveyn tutumları nasıldır?

Çocuğun kurduğu oyunlara sürekli müdahale eden, çocuğun katılmak istediği faaliyetlere eleştirici tutum sergileyen, çocuğun hayal dünyasını küçümseyen, çocuğun istemediği yeteneği olmayan bir yöne zorlayan, çocuğu belli kalıba sokan ve yaptıklarını karşı sert tepkiler gösteren ebeveynler çocukların  günlük yaşamda kendini geliştireceği dünyasına engel olmaktadır. Çocukların karşılaştıkları zorluklarla mücadele etmesi gereklidir. Ebeveynler çocuklarını ne kadar özgür bırakırsa çocuklar o kadar üretken bir yetişkin olma adayı olacaktır.

Ebeveynlere çocukların üretkenliğini geliştirmesi için öneriler?

Çocuğunuza üretebileceği örnekler verin. Düşünüp yeni fikirler ortaya koyması için fırsatlar sunup hayal dünyasını geliştirmesine katkı sağlayın. Çocuğunuz problemle karşılaştığında ona çözüm yolunun birden fazla olabileceğini öğreterek, üretici yöntemler geliştirmesi sağlayın. Çocuğunuzun geliştirdiği fikirlere saygı gösterip destekleyin ve çocuğunuza bu konuda cesaret verin. Çocuğunuzun yaşına uygun sorumluluklar vermelisiniz. Çocuğunuzun üretkenliğini geliştirecek uğraşı oyuncaklar seçmelisiniz. Kullanmadığınız malzemelerle birlikte yeni şeyler ortaya çıkarabilirsiniz. Çocuğunuz çevresini daha iyi tanımasına fırsat vermek için birlikte yeni yerlere gezmeye gidebilirsiniz. Çocuğunuzla gezdiğiniz yerlerde yol gösterici olun ve böylece çocuğunuza üretkenlik için önemli olan gözlem yapma yeteneğinin gelişmesi sağlanır. Çocuğunuzun fikirlerini eleştirmeyin ve diğer çocuklarla kıyaslamayın. Hayal dünyasına müdahale etmeyin ki inandığı şeye devam etsin. Düşüncelerine değer verin çocuğunuza bunu hissettirin. Çocuğunuzun düşüncelerini geliştirmesi için sorular sorun bu durum daha farklı fikirler düşünmesinde katkı sağlayabilir. Çocuğunuza verdiğiniz aktiviteyi bitirmesi için acele ettirmeyin ,çocuk böylelikle aktivitenin sonunda kendisini endişeli hissetmeyeceğinden kendini daha üretici yollarla ifade edebilir. Çocuğunuz sürekli sorular soruyor olabilir sabırlı olup onu dinleyin ve onun anlayabileceği düzeyde doğru cevaplar vermeye çalışın. Böylelikle çocuğunuzla aranızdaki iletişim hem kuvvetli olacak hem de üretken bir çocuk yetiştiriyor olacaksınız.

Bir Karakter: Ayı Paddington
Çocuğunuz Yaratıcı Doğdu Fakat Yaratıcı Kalabilecek Mi?

1 Yorum. Yeni Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü