Tek Ebeveyn Olarak Çocuk Yetiştirmek  Bu Yazıyı 3 Dakikada Okuyabilirsiniz.

İki ebeveynin olduğu bir ailede, roller ve sınırlar bellidir, fakat yine de bir çocuğu yetiştirmek çok meşakkatli bir süreçtir. Çeşitli nedenlerden dolayı çocuğunu tek başına büyütmek zorunda kalan annenin ya da babanın, bu sorumluluğu tek başına üstlenmesi hem ebeveynin hem de çocuğun hayatlarında eksiklikler ve psikolojik yaralar oluşturabiliyor.

Ertelenmiş acı, büyüyerek geri gelir…

Hayatınızda olan birinden kopmanız, ayrılmanız hiç kolay değildir. Öfke, mutsuzluk, kaygı gibi yaşanan hisleri bastırmamalısınız, her ne hissediyorsanız bu duygunuza ket vurmamalı, kendinize hissettiklerinizi yaşayabilmek için alan tanımalısınız. Eğer bu alanı kendinize tanımazsanız bastırdığınız her olumsuz duygu katlanarak hem çocuğunuzu hem de çevrenizdeki insanları etkilemeye başlayacaktır.

 Ebeveynler kendilerine de zaman ayırmalı ve sosyalleşmeli.

Önceliğiniz her zaman çocuğunuz olmalıdır fakat bu kendinize zaman ayıramayacağınız anlamına gelmez. Hatta siz mutlu olmalısınız ki çocuğunuz da mutlu olsun. Sizin mutsuzluğunuzdan dolayı çocuğunuz kendini sorumlu hissedebilir ve suçluluk hissedebilir, bu tek olan anne ve babaların dikkat etmesi gereken bir durumdur. Eşinizden ayrıysanız, çocuğunuz diğer ebeveyni ile vakit geçirirken siz de kendinize program yapabilirsiniz ve dinlenirken de bunun kendiniz için özel zaman olduğunun bilincinde olmalısınız. Çocukla iletişim kurmak, bir yetişkin ile ilişki kurmaktan farklıdır. Evde sizden başka bir yetişkin yoksa, ebeveyn olarak sizin çocuğunuzun bu sosyal iletişim ihtiyacını karşılamanız gerekmektedir.

Bu süreçte çocuğunuzda davranışsal problemler ortaya çıkabilir.

Çocuğunuz etrafında anne ve babası birlikte olan çocuklar gördüğünde kendisi ile kıyaslamalar yapabilir ve tek ebeveyni olmasına alışması zaman alabilir.

Yetişkinlerin ve çocukların adaptasyon sürecinde yaşadıkları ve verdikleri tepkiler farklılık gösterir, yetişkinler ruhsal sıkıntılar yaşarken, çocuklar davranışsal problemler yaşarlar. Okuldaki başarısında düşüş gözlemlenebilir, tırnak yeme alışkanlığı geliştirebilir, öfke kontrol problemleri yaşayabilir, arkadaşlık ilişkilerinde problemler yaşanabilir. Tüm bunlar adaptasyon sürecinde yaşanabilecek bazı olumsuz durumlardır.

Özel günlerde çocuğunuzun yanında olun.

Özellikle çocuğunuzun doğum günlerinde, okul mezuniyetlerinde ya da doktor ziyaretleri gibi önemli zamanlarda eğer mümkünse 2 ebeveynin birlikte çocuğun yanında olması çocuğun ilişkilere sağlıklı bakabilmesi ve güven duyabilmesi açısından önem taşır. Ayrıca çeşitli etkinlikler ile çocuğunuzla özel zamanlar geçirmeniz olumlu sonuçlanacaktır.

Boşanmış olan ebeveynler, çocukları ile ilgili konularda doğru iletişim kurmalıdır.

Tek ebeveyn olarak bir çocuk büyütmenin hem ekonomik hem de psikolojik zorlukları vardır. Bu süreçte, çocuklarının her zaman öncelikleri olduğunu unutulmamalı ve bu zorlukları eğer diğer taraf hayatta ise ebeveynler aralarında sağlıklı bir iletişim kurarak, ortak sorumluluklar alarak gerçekleştirilmelidir. Çocuğunuz ile anne ya da babası ile ilgili konuşurken kişisel duygu ve düşüncelerinizi çocuğa yansıtmamalı, karşı taraf hakkında kötü konuşmamaya dikkat etmelisiniz. Çocuk bir taraf seçmeye zorlanmamalıdır.

Narsisizm Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Anne ve çocuk
Anne Olmaktan Korkuyor Musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü