Prensler – Prensesler Yetiştirmeyin  Bu Yazıyı 3 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Nereden geliyor bu prensler, prensesler..

Kuşkusuz ki her ebeveynin çocuğu/çocukları kendine özeldir ve güzeldir. Peki çocukları yetiştirirken nasıl davranıyoruz ki çocuklarımız sosyal ortamda güçlükler ile karşılaşıyorlar. Bazen özgüvenleri sınırları aşıyor, dışlanıyorlar bazen de çok fazla geri çekilip, ortamdan soyutlanıyorlar. Toplum olarak hepimizin ortak normda yetiştirildiği noktalar var. Normların da getirmiş olduğu bazı cümleler var. Bunlar öyle cümleler ki ilk önce bir gülme etkisi yaratıyor, ilerleyen yıllarda ise tam tersi olarak bizlere dönüyor. İlk kıvılcım çocuklukta çıkıyor ve ergenlikte alevleniyor.

Benim kızım prensesler gibi!

Önce prenses kelimesinin vücut bulmuş halini gözümüzde canlandıralım. Kapatın gözlerinizi ve bir prenses hayal edin. Uzun boylu, incecik, sapsarı uzun – düz saçlar, çok şık kıyafetler, topuklu ayakkabılar, makyajlar…  Açın gözlerinizi ve kızınıza bakın yukardaki kriterlerden kaçına uyuyor. Prensesler gibi derken tabi ki siz dış görünüşten bahsetmiyorsunuz ama çocuğunuz bunu anlatmak istediğiniz gibi anlamayabilir. Güzellik algısı çocukta farklı şekillenmeye başlar. Sadece zayıf insanlar güzeldir ya da uzun boylu insanlar daha güzeldir gibi düşünceler oluşabilir.

Beden Algısı

Beden algısı nedir öncelikle bunun üzerine konuşalım. Beden algısı, bireyin hem kendi vücudunu nasıl gördüğü hem de çevresindekilerin nasıl gördüğü ile ilişkili bir kavramdır. Bu algı bazen olumlu olurken bazen de olumsuz olabiliyor ve bu durumu etkileyen pek çok faktör vardır. Bebeklik dönemi ile başlayan beslenme alışkanlıkları, anne ve baba tutumu, arkadaş tutumu ve medya gibi birçok kanal işin içindedir. Bizim burada bahsetmek istediğimiz kısım dilimize yerleşmiş olan iyi niyetli olarak söylenen fakat çocuktaki etkisinin tam tersi olduğu durumlardır. Yakışıklı oğlum, aslan oğlum, prenses kızım…

Medya Etkisi

Küçük yaşlardan itibaren çocuklar çizgi filmler ile büyüyor daha sonrasında ise çocuklarımız diziler ve başkahramanları ile bir yolculuğa çıkıyorlar.

Siz hiç çirkin prenses ya da kasları olmayan bir prens gördünüz mü?

Sizler çocukları çizgi filmi izlerken eğlendiğini ve hayal dünyalarının geliştiğini düşünürken onlar çok farklı dünyalara yolculuklar yapıyorlar. Çocukluk döneminde çok fazla kendini belli etmeyen bu durum ergenlik dönemi ile gün yüzüne çıkabiliyor. Kızların kendilerini zayıf gösterme istekleri, erkeklerin kendilerini kaslı gösterme çabaları hayatlarının ortasına yerleşiyor.

Medya, bizlere ve çocuklara sürekli bakımlı olmamızı, güzel görünmemizi, zayıf olmamızı, hokka gibi bir burnumuzun olmasını söylüyor. Ebeveynlerde söylemleri ile bu düşünceleri destekliyorlar, bazen isteyerek bazen de istemeyerek.

Anne ve Babaya Düşen Görevler

Olumlu bir beden algısı gelişimi için öncelikle bebeklik döneminden itibaren çocuklarınıza sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırınız.

Çocuğun kendisi ile ilgili gerçekçi değerlendirmeler yapabilmesine yardımcı olunuz.

Söylemlerinizde çocuklarınızı dış görünüşleri ile değil, yetenekleri ile övünüz.

Kendi bedeniniz ile barışınız. Aksi durumda çocuğun sağlıklı beden algısı geliştirmesi pek mümkün değildir.

ONU BENDEN DAHA ÇOK SEVİYORSUNUZ
Onu Benden Daha Çok Seviyorsunuz
cocuk ve cinsellik
Çocuk ve Cinsellik:Çocuğun Cinsel Gelişim Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü