Peki, Hamilelikte Sizi Neler Bekliyor?  Bu Yazıyı 7 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Bir bebeğin hayatınızda yaratacağı değişimler, bebek sahibi olmaya karar verdiğiniz anda başlar. İçinizdeki annelik içgüdüsüyle başlayan bu değişim, önce bebeğinizin gelişimi sonra sizin fiziksel ve ruhsal farklarınızla devam eder. Hamilelik takibi bunun için çok önemli. Bebeğinizin yaşadığı gelişmeler kadar ay ay hamilelik aşamalarında yaşayacağınız durumları da bilmelisiniz. Çünkü 9 ay boyunca geçireceğiniz evreleri bilmek, bilinçli gebelik döneminin ilk adımıdır diyebiliriz.

  1. Ay Değişimleri

Dış görünüşünüzde herhangi bir değişiklik meydana gelmez fakat reglinizin gecikmesi, mide bulantılarınız ve göğüslerinizin büyümesi ile ilk şüphe içinize düşer. Muhtemelen hamile olduğunuzu üçüncü ya da dördüncü haftanın sonunda öğreneceksiniz. İlk ay genellikle annenin durumu anlaması ve kabullenmesi ile geçer.

  1. Ay Değişimleri

Bu ay geçen ay kadar sakin geçmeyecektir. Mide bulantıları artabilir, kokulara karşı aşırı hassas olabilirsiniz. İştahınız eskisine göre muhtemelen daha açık olacaktır. Canınız farklı şeyler çekebilir. Özellikle de abur cubur. Ama hamileliğin ilk anından hatta öncesinden itibaren sağlıklı beslenmek bu sürecin en önemli paydaşlarından biridir.

  1. Ay Değişimleri

Eğer kuru bir cilt yapınız varsa bu ay hormonlar sayesinde yağ oranınız yükselecek ve cildinize bir parıltı gelecek. Kan hacminizin artmasıyla da yüzünüz renklenecektir. Bebeğiniz bir greyfurt boyutuna gelmiş olacak ve karnınıza baktığınız da hamileliğinizi daha net hissedeceksiniz. Fakat bu dönemde düşük riskine karşı hareketlerinize dikkat etmelisiniz. Mide bulantılarınız hala devam ediyor olabilir fakat bu aydan sonra azalarak ortadan kalkacaktır.

  1. Ay Değişimleri

Karnınız artık iyice belirginleşecektir. İştahınızda önceye göre daha açılacaktır. Bu dönemde fiziksel olarak görebileceğiniz bir diğer gelişme ise cilt koyulaşmasıdır. Meme uçlarında, koltuk altlarında, göbek ya da bacaklarda bu koyulaşmalar görülebilir. Önceden görmediğiniz minik tüyleriniz koyulaşarak daha belirgin bir hale gelebilir. Yeni tüyler çıkabilir fakat endişelenmeyin. Çünkü doğumdan sonra hepsi dökülecek ve eski halinizi alacaksınız. Bir diğer önemli ve en sevimli gelişme ise artık bebeğiniz sizi ara ara yoklayacak, minik vuruşlarla tekmeleyecektir.

  1. Ay Değişimleri

Geçen ay belki hissedip belki hissedemediğiniz tekmeler bu ay daha net. Bebeğinizin hareketlerinin çoğunu hissedemeyebilirsiniz çünkü o kendini her zaman hissettirecek kadar güçlü değil. Bazı günler onun tekmelerini hiç hissetmeyecek bazen de bir gün içinde birkaç kez tekmelediğini duyumsayacaksınız. Bu ayın ortalarına doğru karnınızda hafif ağrılar hissedebilirsiniz. Çünkü büyüyen göbeğiniz ağırlık merkezini değiştirdi. Kalça veya kasıktaki sızlamalar da normal. Rahim büyüdükçe pelvik yan duvarınıza ve üst rahmin her iki yanına bağlanan yuvarlak bağlar çekiliyor ve geriliyor. Hızlıca büyüyen karnınız duruş bozukluklarınıza neden olabilir. Dik yürümek için her zamankinden daha fazla çaba harcamaya başlayın.

  1. Ay Değişimleri

Bu aydan itibaren kanınız eskisi kadar hızlı hareket edemez, bu nedenle ayağa kalktığınızda veya ayakta uzun süre kaldıktan sonra başınızın döndüğünü hissedebilirsiniz. Şu anda küçülen tek şey sizin libido değeriniz olabilir. Bu durumda cinsel isteksizliğinizin olması çok normal. Hamileliğin 6. ayında, daha çok besin değerine ihtiyacınız var. Vitamin ve minerallerin yanında, demir takviyesinde de bulunmanız gerekiyor. İlk kontrolünüzde doktorunuza bu konuyu danışmayı unutmayın. Çünkü düşük demir oranı kendinizi daha yorgun ve bitkin hissetmenize neden olur.

  1. Ay Değişimleri

Gebeliğin 7. ayı ile beraber, 3. trimester dönemine girdiniz. Özellikle sabah saatlerinde el ve ayaklarınızda şişmeler görülebilir ve nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Bel ağrılarınızda artış olabilir. Bu dönemde erken doğum belirtilerine (Sık kasılmalar, vajinadan gelen su veya sulu kanama) dikkat edin. Hamilelikte 7. ay, aynı zamanda erken doğum vakalarının başladığı dönemdir.

  1. Ay Değişimleri

Heyecan dorukta! Artık bebeğinizle buluşmaya çok az bir zaman kaldı. Vücudunuz da bebeğinize oldukça hazırlıklı. 8.ay gebelikte göğsünüzden gelen sarımsı ince sıvı, anne sütünün habercisi olan kolostrumdur. Bu sıvı bebeğinizi hastalıklardan koruyacak antikorları içeriyor. Eğer bu sıvı çok fazla geliyorsa göğüs pedi kullanmaya başlayabilirsiniz. Rahim oldukça büyüdüğünden solunum, sindirim ve dolaşım sistemindeki yüklenme giderek artar ve buna bağlı olarak sırt ağrılarınız belirginleşir. Bu yüzden uyku problemleriniz de başlayabilir. Sık sık idrara çıkma veya mide bulantıları gibi gelişmeler kaçınılmaz. Bu ay hiç olmadığı kadar duygusal olabilirsiniz.

  1. Ay Değişimleri

Bu ay bebeğiniz muhtemelen doğuma hazır. 9. ay hamilelik döneminde, oksitosin hormonundaki artış sayesinde süt bezleriniz genişliyor. Karnınız iyice aşağıya doğru inmiş durumda. Bu dönemde başrolü yalancı doğum sancıları üstleniyor olabilir. Gerçek doğum sancıları, düzenli ve sık aralıklarla şiddeti giderek artarak olur. Kasılmalar 50 saniye kadar sürer. Yalancı doğum sancıları düzensizdir ve şiddeti hep aynıdır. Bunun ayrımına bu şekilde varabilirsiniz. Fakat bu sancılara duyarlı olmalısınız. İyice açılan rahminizden de anlaşıldığı gibi, bebeğiniz artık size kavuşmayı bekliyor! Gebelerin çoğu 40. haftaya ulaşmadan doğumu gerçekleştirebilir. Ancak bazı durumlarda bebek biraz daha geç kalabilir. Bu dönemde doktor kontrolünde hareket edeceksiniz.

Her gebeliğin, planlı olsun veya olmasın, hem bilinçli hem de bilinçdışı güdüleyicileri vardır. Bunlar, sevme, sevilme ve narsisistik gereksinimleri, yetiştirme isteklerini, kadınlığını doğrulamayı ve bazen kaybın yerine konmasını içermektedir. Ancak bunlar bazen endişe, kaygılı bekleyiş ve yüklenme de yaratabilir. Gebelik sürecinde yaşayanan kaygılarla ilgili birçok araştırmalar yapılmıştır ve kaygının artmasının birçok sebebi bulunmuştur. Bunlar şu şekildedir; Gebe kadınların %20’sinin doğum korkusu yaşadığı ve bunların %6’sında bu korkunun ciddi şekilde güçsüzlük korkusu olduğu bildirilmiştir. Doğum korkusu olan ardışık 100 gebenin incelendiği bir çalışmada, gebelerin %46’sında geçmişte komplikasyonlu doğum öyküsü olduğu, %73’nün doğum ekibi ve uygun destek sağlanması konusunda güven eksikliği bildirdiği, %65’nin fiziksel ve zihinsel olarak doğum yapmadaki yeteneksizliklerinden korktukları, %55’inde ölüm korkusu ve %44’ünde doğum esnasında kontrol kaybı korkusu olduğu, %43’ünün ise doğum esnasında dayanılamaz ağrı beklentisi içinde olduğu bulunmuştur.

Anne ve baba adayı olarak sizlerde bu tarz kaygılar yaşabilirsiniz. Günlük hayatınızın akışını bu kaygılar çok fazla etkiliyorsa mutlaka bir profesyonelden destek alınız.

Artık eş olma, arkadaş olma, birisinin çocuğu, birisinin kardeşi olma dışında yeni bir kimliğiniz de bebeğinizle beraber doğuyor. Bu süreci rahat ve sağlıklı geçirebilmek adına korkularınızı, kaygılarınızı paylaşmaktan çekinmeyiniz.

Kötü Evlilikler
Kötü evlilik mi, Boşanmak mı?
Öğretmen Çocuğa Nasıl Öğretir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü