Panik Atak  Bu Yazıyı 4 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Panik atak, kalp çarpıntısı, nefes darlığı, baş dönmesi, titreme ve ölüm korkusu ile beraber kontrolü kaybetme korkusu gibi bilişsel ve fiziksel belirtilerin eşlik ettiği ani ve güçlü korkudur.  Panik ataklar kaygı bozuklukları içinde en yaygın olanıdır ve aniden beklenmedik anlarda ortaya çıkar. Beklenmedik panik ataklar, davranışlarda önemli değişikliklere neden olur ve başka bir panik atak geçirileceği düşüncesi ile birey uzunca süre endişe yaşar. Ataklar aniden başlar ve giderek şiddetlenir 10 dakika içerisinde de atağın şiddeti en yoğun düzeye çıkar 30 dakikaya kadar devam edebilir bazen de 1 saat, sonrasında kendiliğinden geçer.

Panik Atağın Belirtileri
 • Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma,
 • Çarpıntı, kalbin kuvvetli ya da hızlı vurması,
 • Terleme,
 • Nefes darlığı ya da boğulur gibi olma,
 • Soluğun kesilmesi
 • Baş dönmesi, sersemlik, düşecek ya da bayılacak gibi olma,
 • Uyuşma ya da karıncalanma
 • Üşüme, ürperme ya da ateş basması,
 • Bulantı ya da karın ağrısı,
 • Titreme ya da sarsılma,
 • Kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme,
 • Kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu,
 • Ölüm korkusu

Yukardaki belirtilerin 4 ya da daha fazlası atak geçiren kişilerde görülür. Dörtten daha az belirtinin görüldüğü ataklara Kısıtlı Panik Atağı denir.

Panik Bozukluğu Nedir?
 • Tekrarlayıcı beklenmedik Panik Atakları ile
 • Ataklar arasındaki zamanlarda başka Panik Ataklarının daha olacağına ilişkin sürekli bir kaygı duyma,
 • Panik Ataklarının  “kalp krizi geçirip ölme”, “kontrolünü yitirip çıldırma” ya da “felç geçirme” gibi kötü sonuçlara yol açabileceği inancıyla sürekli üzüntü duyma ya da
 • Ataklara ve olası kötü sonuçlarına karşı önlem olarak (işe gitmemek, spor, ev işi yapmamak, bazı yiyecek ya da içecekleri yiyememek, içmemek, yanında ilaç, su, alkol, çeşitli yiyecekler taşıma gibi) bazı davranış değişikliklerinin görüldüğü ruhsal bir rahatsızlıktır.
Panik Bozukluğu Neden Olur?
 1. Panik bozukluğu, beyin hormonların anormal çalışması sonucu ortaya çıkabilir.
 2. Panik bozukluğu, bireyin günlük yaşantısında sergilediği bazı davranışlarının sonucunda ortaya çıkan ve tamamen doğal ve zararsız olan çarpıntı, baş dönmesi, nefes darlığı gibi fiziksel belirtileri, kötü bir hastalığın habercisi olarak algılayıp ‘kalp krizi geçiriyorum, öleceğim, felç kalacağım’ gibi olumsuz ve yanlış yorumlaması ile oluşur.
Panik Bozukluğun Süreci

İşe gitmek üzere arabanıza bindiniz ve yola çıktınız. Aniden başınız döndü ama ilk açlıktan diye düşündünüz daha sonrasında elleriniz terlemeye başladı, kalbiniz hızlı hızlı atmaya ve nefesiniz daralmaya başladı. Kalp krizi geçirdiğinizden eminsiniz. Güçlükle arabayı kenara çektiniz ve dörtlülerinizi yaktınız hemen bir ambulans çağırdınız. Doktora gittiğiniz de ise her şeye bakıldı fakat durumun kalp krizi değil bir panik atak olduğu söylenildi.

Hasta kalp krizi olmadığını anladığı anda bir rahatlama yaşar fakat daha sonrasındaki süreçte tekrar panik atak geçirmekten korkabilir ve hatta tekrar araba kullanmakta güçlük yaşayabilir. Ataklar tekrarladıkça hasta gergin, huzursuz ve endişeli şekilde bir sonraki atağı bekler. Bu beklentiye ‘Beklenti anksiyetesi’ denir. Atakların belirsiz zamanlarda ve yerlerde ortaya çıkması bu kaygıyı daha da arttırır.

Hasta yalnızken atak geçirmekten, hastaneye yetişememekten, ölmekten, kendine ya da çevresindekilere zarar vermekten çok fazla korkar. Bu düşüncelerin sürekli aklında olmasından da yoğun bir üzüntü duyar.

Bir süre sonra atakların gerçekleştiği anlarda olabilecek felaketlere yoğunlaşarak davranış değişiklikleri gösterirler. Örneğin, hasta, atak sırasında kendine zarar vereceğini düşünerek, evdeki bütün kesici aletleri atabilir.

Panik bozukluğu, hastanın sosyal, iş ve ev hayatını oldukça olumsuz etkileyen bir durumdur. Yoğun kaygı ve korku ile kişi evden çıkamayacak, işe gidemeyecek duruma gelebilir. İlaç tedavisi ve bilişsel – davranışçı psikoterapiler ile tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

Kaynaklar

http://www.psikiyatri.org.tr/halka-yonelik/27/panik-bozuklugu

https://www.anxiety.org/panic-disorder-panic-attacks#comorbidities-with-panic-disorder

bipolar bozukluk
Bipolar Bozukluk
porspartum depresyon
Postpartum Depresyon Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü