Othello Sendromu: Patolojik Kıskançlık  Bu Yazıyı 4 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Sevginin olduğu yerde mutlaka az da olsa kıskançlık vardır. Sadece duygusal ilişkilerimizde değil arkadaşlık ve aile ilişkilerimizde de bunu görebiliriz. Sevmek içinde illa kıskançlık barındırmak zorunda değildir; kıskançlık ise  içinde saplantılı bir sevgi barındırıyorsa işte o zaman çok tehlikeli bir hal alabilir. Adını Shakespeare’in ünlü eserleri olan Othello’dan alan patolojik kıskançlık sendromu da tam olarak bu anlama gelmektedir; oldukça tehlikeli sularda yüzmek. Tıpkı Shakespeare’in hikayesinde saplantılı aşk, kıskançlık, intikam ve arzu duyguları sonucunda Othello’nun önce karısını aldattığını düşündüğü adamı sonra karısını öldürmesi ve her şeyin yanılgı olduğunu anlayıp kendini öldürmesi gibi. Bildiğimiz türden kıskançlık ile patolojik kıskançlığı bir birine karıştırmamak gerekir. Kıskançlık ilişkiyi yıpratmıyorsa ve rahatsız edici boyutlara ulaşmıyorsa normal bir duygu yoğunluğu olarak kabul edilebilirken; Othello sendromunda durum oldukça ciddi bir hal alıyor, psikolojik hatta fiziksel zararlar oluşturabiliyor.

Othello sendromu nedir?

Othello sendromu; en basit tanımı ile kişinin aşık olduğu birini hastalık derecesinde kıskanması durumu olarak ifade edilebilir. DSM-5’e göre ise, Othello Sendromu sanrılı bir bozukluk – bir kıskançlık türüdür. Bu bozukluğun temelinde sevilen insanın kendisini aldatma fikrini destekleyen patolojik ve aşırı kıskançlık olduğu düşünülür. Kişi hem sevdiği insanı, hem kendini hatta kimi zaman çevresindeki insanları yıpratacak, zarar verecek şekilde sahiplenir, herkesten korumaya çalışır. Kısaca her iki taraf içinde adeta cehennemin kapıları aralanmaya başlar. Othello sendromu olan bir kişi tamamen akıl dışı hareketlerde bulunur; inançlarının bir dayanağı olup olmadığını sorgulamadan durumları sadece görmek istediği şekilde görür.

Othello sendromunun belirtileri nelerdir?
 • Güçlü bir şekilde sevdiği kişi tarafından aldatılma korkusu hissederler.
 • Her şeyden ve herkesten kıskanarak, partnerlerini kısıtlamaya çalışırlar.
 • Sevdiği kişiden ayrılma kaygısı onlar için bir fobi haline dönüşür.
 • Partnerine karşı kontrolsüz ve ani tepkiler verir.
 • Kolay sinirlenir ve her şeye olması gerekenden fazla tepki verirler.
 • Kuşkucu davranışlarda bulunurlar. Gizlice telefon-bilgisayar karıştırma, takip etme ve çok soru sorma gibi.
 • Saldırganlık, şiddet eğilimi ve öfke patlamaları gösterirler.
 • Hakaret ve küfür ederek partnerlerini değersiz ve güçsüz hissettirmeye çalışırlar.
Othello sendromunun nedenleri nelerdir?

Bugüne kadar yapılan araştırmalar sonucunda bu sendromun ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak durumun gelişimini etkileyen pek çok farklı faktör vardır ve bunlardan bazıları, alkol, uyuşturucu, şizofrenidir. Alzheimer, Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıkların da Othello sendromu üzerinde etkili olabileceği düşünülmektedir. Unutulmaması gereken nokta ise, bu sadece davranışa değil aynı zamanda benlik saygısı, kişilik yapılanması gibi pek çok meseleye dokunur.

Othello sendromunun tedavisi nasıldır?

Gazetelerin üçüncü sayfalarında gördüğümüz ‘Cinnet geçiren koca, karısını ve 3 çocuğunu bıçakladı.’ haberlerinin çoğu patolojik kıskançlıktan tetiklenen vakalardır. Özetle, Othello sendromu tedavi edilmezse ve önlemi alınmazsa çok kötü sonuçlar doğurabilecek ciddi bir rahatsızlıktır. Bu gibi bir durumla karşılaştığınızda öncelikli olarak partnerinizin olumsuz duygularını olumluya çevirmeye çalışın. Siz elinizden geldiği kadar net ve dürüst bir iletişim kurmak için çabalamalısınız ancak çoğu zaman karşı taraf sizin hakkınızdaki şüphelerini sürdürmeye devam edecektir. Empati kurmaya çalışarak kafasındaki düşünceleri anlamlandırmaya çalışın. Elinizden geldiğince yanında olmaya çalışın ancak partnerinizde yukarıdaki belirtilerden bir ya da bir kaçını gözlemliyorsanız mutlaka bir uzmana yönlendirmeli ve destek almasını sağlamalısınız. Patolojik kıskançlık terapi yöntemiyle ya da kimi zaman ilaçlarla desteklenerek mutlaka olumlu sonuçlar alabileceğiniz bir rahatsızlıktır.


KAYNAKLAR

 1. Tezcan, E. A., & ÜLKEROĞLU, F. (1995). Patolojik Bir Kıskançlık Yakası. Düşünen Adam Dergisi, 15-17.
 2. Othello Sendromu: Kontrol Edilemez ve Patolojik Kıskançlık, Aklınızı Keşfedin
 3. Kıskançlık Ne Zaman Hastalığa Dönüşür? , psikolojiagi.com
 4. J., J., Y., & K. (n.d.). CLINICAL AND IMAGING FEATURES OF OTHELLO’S SYNDROME. Retrieved January, 2012.
Bağlanma Korkusu
Bağlanma Korkusu Olan Kişileri Nasıl Tanırsınız?
Bekâr Anne Olmak
Bekâr Anne Olmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü