Onu Benden Daha Çok Seviyorsunuz  Bu Yazıyı 4 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Bir çocuğun ağzından çıkan bu cümle bir kardeşi olduğunu ve onu kıskandığını yeterince ortaya koyuyor. Kıskançlığı sadece yeni kardeşini yeni bir dünya olarak görmek ve anne – babayı paylaşmak istememek olarak tanımlamak doğru değildir. Eğer bir ebeveyn olarak bu soruyla mücadele ediyorsanız ve ne yaparsanız yapın gösterilen sevginin aynı derece olduğunu anlatamıyorsanız önce tutumunuzu gözden geçirmelisiniz. Kıskançlığı her ne kadar karakter özelliği olarak değerlendirsek de asıl nedenin ebeveyn eksikliklerinden ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Çocuk, kardeşi daha anne karnındayken, dünyaya geldiğinde oluşacak değişiklikleri kafasında canlandırmaya, kaygılanmaya ve davranış değişikliğine girebilir. Sakin olunuz sadece ilginizi çekmek istiyor!  Onu, kardeşi olduğunda ilişkilerinizde hiçbir değişikliğin olmayacağına inandırmanızı istiyor. Kıskançlık yerine dayanışmayı sağlamak tabii ki siz ebeveynlerimizin elinde!

“Peki Bize Düşen Ne” Diyecek Olursanız;
  • Anne henüz hamileyken çocuğuna uygun bir dille kardeşlik duygusunu aktarmaya başlamalıdır. Kardeşi dünyaya geldikten sonra neler yapabilirler, ne gibi paylaşımları olabilir, beraber gezecekleri, beraber oynayacakları oyunlar neler olabilir çocuklara bahsetmeliler. Hatta “senin gibi bir ablası­­-abisi olduğu için ne kadar şanslı olduğu izlenimini vermelisiniz. Bebeğe bakmakta zorlandığınız zamanlar çocuğunuzdan destek almalı, ona olan güveninizi, onun fikirlerine her zaman değer verdiğinizi hissettirmelisiniz.
  • Öncelikle kardeşi aileye katılacak olsa bile anne-baba sevgisinden şüphe etmeyecek bir zemin hazırlamak gerekir. Kıskançlık her zaman tepkiler yoluyla tespit edilmez. Eğer bir kardeşi olacaksa zemin hazırlığı yapmalısınız. Çünkü bazı çocuklar içine kapanır, kıskandığını hissettirmez ve bu duyguyu içinde yaşar. Bu durum ilerleyen yaşlarda hayatının her anında böyle olacak hissi yaratabilir. Henüz dış dünyaya açılamamış çocuklar için aile tek çevredir. Bir kardeşi olduğunda anne ve babasını kaybedeceğini düşünmesi çocuğunuzu yalnızlaştırabilir. Çocuğunuzun her şeyi sizinle paylaşmasını istiyor ancak bazı şeyleri önemsiz buluyor ve dinlemiyorsanız, çocuğunuzun bir zaman sonra yaşadıklarını sizinle paylaşmasının hiçbir anlamı olmadığını düşünüp anlatmamayı tercih edecektir. Bazen çok küçük şeyler çocuğunuz için ayrı bir yer taşıyor olabilir. Onları her zaman dinlemeli ve saygı duymalısınız.
  • Kardeşler arası kıyaslama yapmamanız gerekir. “Kardeşin yapıyor sen yapamıyorsun, kardeşin 100 almış senin puanın neden böyle? , kardeşinin resmi daha yaratıcı olmuş” gibi cümlelerden sakınmalısınız. Kendilerini değersiz hissetmelerine ve hayata karşı gayesi olmayan bireyler yetiştirmenize neden olur. “Elimden geleni yapsam ne olur? nasıl olsa annemi-babamı memnun edemeyeceğim” düşüncesine kapılırlar.
  • Kavga gibi durumlarda sakinleşmelerini bekleyebilirsiniz. Kavga sırasında taraf tutmamanız ve haklı haksız ayırt etmemeniz gerekir. Yapıcı olup her iki tarafı da dinlemeli ve çözüm odaklı yaklaşmalısınız. Oyuncak için kavga ediyorlarsa dönüşümlü olarak oynamalarını sağlayabilirsiniz. Hatta oyunlarına siz de katılabilir onları uzlaştırabilirsiniz.
  • Cezalandırmak çocukta ayrımcılığa uğradığı hissine neden olabilir. Bu durumda cezalandırmadığınız çocuğunuz bunu ödül olarak görebilir. Çocuğunuz kardeşini üzecek bir davranışta bulundu ve tepkinizi onu cezalandırarak gösterdiniz. Çocuğunuzun kardeşini üzmesi, aslında sadece sizinle iletişime geçmek ya da ona göstermediğiniz ilgiyi kardeşine gösterdiğiniz için bir tepkidir. Çocuğunuzun kardeşiyle arasında hiçbir problemi yoksa bile sorun haline getirebilir.
  • Kardeşinin ihtiyacı olduğu durumlarda onlardan yardım isteyin. Saçını beraber toplayabilir, bezini getirmesini isteyebilir, yemek yedirirken kardeşini eğlendirmesini isteyebilirsiniz.
  • “Sen büyüksün böyle yapmamalısın, kocaman çocuk oldun yakışıyor mu sana hiç” gibi sözlerden kaçının. Bu çocuğunuzu daha çok endişeye ve korkuya sürükleyebilir. Büyük bile olsa onun da bir çocuk olduğunu unutmayınız.

Çocuğun kaygısıyla baş edemediği noktaya ulaşması birçok sorunu beraberinde getirir. Size küsebilir, yemek yemeyebilir ve söz dinlemeyebilir. Anne ve baba bu süreçte birlikte adım atmalıdır. Çocuk anneden gördüğü desteği babadan göremediğinde kardeşini ondan daha çok sevdiğinizi düşünebilir. Aynı zamanda okul başarısı da doğrudan etkilenebilir. Kardeşi dünyaya gelmeden önce tedbirini alıyor ve sürdürüyor olmanız en önemli kuralınız olmalı.

Davranış Bozukluğu
Davranış Bozukluğu-1
prensesler-prensler
Prensler – Prensesler Yetiştirmeyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü