Öğretmen Çocuğa Nasıl Öğretir  Bu Yazıyı 5 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Öğretim, başka bir kişinin davranışını veya düşünce sürecini değiştirmeyi amaçlayan bir tür kişilerarası etki türüdür. Birçok farklı ayarda ve birçok farklı şekilde gerçekleşebilir. Problemleri çözerek matematiği öğretebilir ya da sadece birine nezaketle davranarak nezaketi öğretebilirsiniz.

Öğretmek sadece gerçekleri, teorik bilgileri veya kuralları iletmekle kalmaz, aynı zamanda bireysel düşünen ve anlayan bir süreç halinde işler. Öğrencilerin nasıl öğrendiklerini derin bir şekilde anlamayı güçlendirmek için öğretmenlerin, öğretim stratejilerini etkili bir şekilde kullanmaları ve uyarlamaları gerekmektedir.

Neler Yapılabilir?
  1. Etkileşime girin, tartışın, iş birliğine davet edin.

Öğretmenin belirlenen saatler aralığında dersini işlemesi, öğrencilerine konu ile ilgili ufak bir sunum hazırlaması ve dersin sonunda birkaç soru ile günü bitirmesi çocuğun o an öğrenip diğer gün unutmasına engel olamayacak kadar pamuk ipliğidir. Öğretmen dersi anlatırken sunduğu teorik bilgiler ile öğrencilerin aksini savunabilecekleri ortamı sağlaması gerekmektedir. Yoksa çocuklar okullardan mezun olduktan sonra iş hayatında, sosyal hayatında veya özel hayatında ‘neden’ sorusunu sormadan, verilen her bilgiyi kabul ederek, yeni şeyler keşfetmeden, üretmeden yaşayacaklar.

Sınıfta her bilgiyi tartışın ‘sizce neden böyle’ diye sorun, sorgulatın. Öğrenci ile mutlaka iş birliği içinde olun. ‘Sen bu ders için neler yapabilirsin?’ ‘Sen olsan bu dersi nasıl işlerdin?’ diyerek koltuğunuzu bazen hatta sıklıkla çocuklara bırakın.

  1. Öğrencilerin farkı öğrenme stillerine sahip olmasına saygı duyun.

Her çocuğun biricik olduğunu ve farklı öğrenme stillerine sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat bildiğimizle yaptığımız uyuşmamaya devam ediyor. Ortam aynı, dersin anlatılış şekli aynı ama çocuklar farklı. Öncelikle her yıl derslere başlamadan sınıfınızda yer alan her çocuğun öğrenme stilini keşfetmelisiniz, aile ile bunu paylaşmalı ve sınıf içerisinde öğrenmesine uygun ortamı sağlayamadığınız çocuğu takip etmelisiniz. Çocukların öğrenme stilini keşfetmeniz demek, onların hayat boyu yollarını açmak demektir.

  1. Öğrenmeyi destekleyen koşullar ve iklimler yaratın.

En iyi sınıf doğadır en iyi öğretmen de çocuktur aslında. Kışın sınıfları kullanmak belki iyi bir fikir olabilir ki bence mümkün olduğunca sınıflar az kullanılmalı ama bahar aylarında çocuklarla işlenecek dersler mutlaka sınıfın dışına taşmalı. Sınıf içerisindeki iklim çocukların öğrenme sürecine katkı sağlayacak şekilde dizayn edilmelidir. Bir öğretmen sadece öğreten değil, çocuklara şekil veren heykeltıraş, sınıfın iklimini değiştiren meteorolog, öğrenmeyi dizayn eden mimardır.

  1. Risk almayı destekleyen ortam oluşturun.

Çünkü şu an ki neslin en büyük sorunlarından bir tanesi de hazır olan her şeyin önlerine sunulması. Buldukları çözüm yollarını kurgulayarak, deneyip defalarca yanılacakları bir ortam yok. Bundan kaynaklı da en ufak zorlukta pes eden, yeni bir çözüm yolu bulmayan, yaratıcılıklarının köreldiği bireylere dönüşebiliyorlar.

  1. Öğrencinin ‘nedeni’ anladığından emin olmak.

Dersleri sonuçlara bağlayarak değil çocukların kafalarında soru işareti bırakarak bitirmek daha faydalıdır. Çünkü ders tekrarının öğrenmede çok büyük rolü vardır. Anlatılan bir konuyu kesin sonuca bağlamayarak, her dersin sonunda konu ile ilişkili bir soru sorarak, çocukların bir sonraki derse kadar bu ‘nedeni’ düşünmesi, üzerine kafa yorması ders tekrarı yapmasına olanak sağlar. Bir sonraki ders, ilk dakikalarda bu nedeni tartışmakta pekiştirme açısından önem taşımaktadır.

  1. Öğrencilerin öğrendiklerini deneyimlemelerini sağlamak için aktif öğrenme tekniklerini uygulayın.

Bu madde de aslında derse ilişkin materyaller tasarlamayı içerir. Buradaki en önemli nokta öğretmenin yaratıcılığını ne kadar aktif kullandığı ile ilgilidir. Hayal gücünüzü zorlayın çünkü bu soyut bir konuyu somut hale getirmek çocukların kalıcı öğrenmesini sağlayacaktır. Sizin hayal gücünüzün sınırsızlığı çocuklara ilham olacaktır.

  1. Olumlu ve yargılayıcı olmayan geribildirim sağlamak.

Sanırım eleştiriye en kapalı toplumlardan biri de bizleriz. Günümüzün en büyük problemi kendine toz kondurmamaktır. Öğretmenlerin, değil öğrencilerden olumsuz geri bildirim alması, meslektaşlarından dahi geri bildirim almada tıkandığı noktalar var. Açık olun, yanlış yapmış olabileceğinizi kabullenin, yanlış yapmamış olsanız bile sizin yönteminizin nasıl bir etki bıraktığını öğrenin. Öğrencilerin sizi eleştirmesine izin vermezseniz, kendi savunan, hakkını arayan, olaylara farklı bir gözle bakan bireyler yetiştirmeniz çok zor olacaktır.

  1. Başarıyı deneyimlemenin çeşitli yollarına izin verin.

Bu maddeyi kısaca özetleyecek olursak eğer;

Doğru tek olabilir fakat doğruya giden yol öğrenci sayınız kadardır. Elinizde sınıf mevcudunuz kadar beyin var bu beyinleri mutlaka kullanın, doğruya giden farklı yolları keşfedin, keşfettirin.

  1. Tüm öğrencilerinizin en iyi potansiyeline ulaşın.

Öğrencilerinizi yakından tanıyın, onları keşfedin. Bir şeyi nasıl yapabildiğini ya da neden yapamadığını mutlaka bilin. Onlar hakkında her bilgiyi ailelerinden alın. Hangi özelliğini ne için kullanabilirsiniz bunun üzerine mutlaka düşünün. Sadece adları – soyadları kalmasın aklınızda.

Sizler profesyonel anlamda öğretmenler, amatör olarak da bütün meslekleri icra edenler, ömür boyu da öğrencisiniz. Geleceğimiz, geleceğiniz, gelecekleri sizlerin elleri arasında. Bir genel cerrah kadar hassas çalışmalı, mimar gibi güzelleştirmeli, madenci gibi keşfetmeli, girişimci gibi farklılaşmalı, sanatçı gibi ürün ortaya koymalısınız. Çünkü bir insanın en büyük şansı iyi bir öğretmene rastlamaktır. Çocuklara şans verin…

Hamilelikte beni neler bekliyor
Peki, Hamilelikte Sizi Neler Bekliyor?
Beyaz yakalı ebeveyn olmak
Beyaz Yakalı Ebeveyn Olmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü