Narsisizm Hakkında Bilmeniz Gerekenler  Bu Yazıyı 3 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Narsisizm paradoksuyla başa çıkmak, bu hastalık teşhisini almış kişilerin çevresindekiler için hiç kolay değildir, sabırlı olmaları gerekir. Bazen hayatı etraflarındakiler için gerçek bir kabusa dönüştürebilirler.

Narsist bir kişi için her şey egoda başlar ve egoda biter.

Narsist kişilik bozukluğuna sahip kişiler;

  • Başkasının düşüncelerine ve isteklerine ilgisiz kalan kişilerdir, b
  • Kibirli düşüncelere ve davranışlara sahiplerdir. Kendilerine karşı aşırı hayranlık duygusu besleyen insanlardır.
  • Karşılarındaki insanı kendi istekleri ve amaçları için kullanırlar. Karşı taraf beklentilerini karşılamadığında benlik saygıları sarsılır, kırgınlık ve çökkünlük hisleri yaşarlar.
  • Kendilerini eşi bulunmaz biri olarak görürler. Kendilerine ilgi göstermeyen ve saygı duymayan herkesi küçümserler.
  • Empati kuramazlar.
  • Sürekli olarak kendilerini ön plana çıkarmak isterler, sınırsız güzellik, zekâ, güç veya kusursuz sevgi üzerine kafa yorarlar.
  • Kendilerini değersiz hissetme eğilimi içindedirler bu yüzden başkalarının eleştirilerini duymak istemezler. Yaşları ilerledikçe güzellikleri ve güçleri kaybolduğu için öfkelenirler.

Narsis kişinin, kibirli duruşunun arkasında, görünmeyen aşırı hassas birinin var olduğu unutulmamalıdır. Çevrelerindekiler farkında olmadan onları çok kolay bir şekilde kırabilir ve problemlerini daha beter hale getirebilirler. Çok acı çekse de bunu size göstermeyeceği için onu çok iyi gözlemlemeniz gerekecektir. Narsislerin istedikleri şey övgüdür, ancak bunu sadece gerçekten hak ettikleri zaman vermelisiniz, yoksa bu paradoks devam edecektir.

Kişinin narsist olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Narsist Kişilik Bozukluğu, Antisosyal, Borderline ve Histrionik Kişilik Bozuklukları ile bağlantılı olduğundan ve ortak semptomlar görüldüğünden, teşhisi oldukça zordur.

Yukarıdaki kriterlerin beş tanesinin ya da daha fazlasının kişide uzun süre boyunca bir arada gözlemlenmesi halinde kişiye narsistik bozukluk tanısı uzman biri tarafından konulabilir.

Narsist kişilik bozukluğunun tedavisi var mıdır?

Psikoterapi sürecinde hastanın diğer kişilere olan bakış açısını değiştirmek, onlara empati geliştirmesini sağlamak ve tedavi sürecinden sonra da bu becerilerini sergileyebilmesi için çeşitli yöntemler uygulanır. Kendisinin değil davranışlarının sorgulandığını hissettirmek çok önemlidir.

Psikoterapi desteği almak narsisler için önemlidir fakat kendilerini mükemmel ve hata yapmayan insanlar olarak gördükleri için, tedaviye kendilerine olan müthiş özgüveni yeniden kazanmak, başkalarını tekrar etkilemeyi becerebilmek ve benmerkezci tutumlarını yayabilmek için destek bulmaya geleceklerdir.

Başvurdukları uzmanların da kendilerini övmelerini, takdir etmelerini ve şımartmalarını isterler. Bu tarz bir yaklaşım göremezler ise terapiyi bırakabilirler. Bu nedenle teşhis almış olan bir hastanın, terapiye bağlanması için başlangıç aşamasında beklentilerini uzmanların ve çevresinin belirli bir seviyede karşılamaları çok önemlidir.

 

Evlat Edinmek İsteyen Ailelere Tavsiyeler
Tek Ebeveyn Olarak Çocuk Yetiştirmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü