Kuş Yuvadan Uçuyor Mu, Kaçıyor Mu?  Bu Yazıyı 3 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Çocuklar, anne ve babaları ile ilişkilerini ergenliğe girdikleri zaman ve sonrasında kesmeyi düşünebilirler. Bunun bazen çocuğun kötü muamele görmesi gibi kabul edilebilir sebepleri olabilir bu gibi olumsuz nedenler, çocukların anne ve babaları ile bağlarını kopartmalarına neden olabilir. Bazı çocuklar da geçerli bir sebebe sahip olmayabilirler, bu konuda bencil olurlar fakat bu da kabul etmemiz gereken bir gerçektir.

Annesi ve babası ile arasında mesafe olan çocuğun sağlıklı bir hayat sürebilecek olmasına karşın bu durum hayatında farklı problemler olarak karşısına çıkabilirler. Otoriter ebeveynler, kötü alışkanlıklara sahip anne ve babalar, çocuklarının mutsuz bir biçimde büyümesine sebep olurlar ve bu sağlıksız aile içi ilişkilere neden olur.

 

“Sağduyulu bir baba isen, çocuğunu iyi tanıyorsundur.”

– William Shakespeare

 

Çocuğum benimle bağını neden koparmak istiyor?

Çocuğunuzun neden böyle davrandığını anlayabilmek için kültürel ve sosyal etkileri göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin Türk ve Japon kültürlerini karşılaştırdığımızda içinde bulunduğumuz şartların aile dinamiklerini ne kadar fazla etkilediğine ve değiştirdiğine şahit oluruz.

Yapılan araştırmalar, çocukların ebeveynleri ile aralarındaki ilişkiyi kesmek istemelerinin nedenlerinin her kişide değişiklik gösterdiğini ve kesin tek bir sebep olmadığını gösteriyor. Anne ve babasından kaynaklanan problemlerin, kardeşleri ile yaşadığı ilişkinin ya da uzak akrabalar ile olan tutumların ortaya çıkardığı farklı sonuçları ayrı ayrı incelemek gerekiyor.

  • Çocuğunuzun travma yaşamasına sebep olan olaylar, sizinle sağlıklı bir iletişim kurmasına engel olur.
  • Siz anne-baba olarak görev ve sorumluluklarınızı doğru bir şekilde yerine getirmediğinizde size öfke beslemeye başlayabilir.
  • Ebeveyn ve çocuk arasında değer yargıları farklılık gösterebilir. Fikir ayrılıklarına saygı duyulmadığında, her iki taraf da birbirini kırarak kalıcı hasarlar oluşturabilir.
  • Anne ve babanın çocuğuna onu sevdiğini ve ilgisini hissettirmesi gerekir yoksa iletişim bozukluğu ortaya çıkar ve sessizlik oluşur. Bu sessizlik çocuğunuzun kendi içinde bir şeyleri çözmeye çalışırken sizden uzaklaşmasına neden olur.
Bu süreçte nasıl davranmalıyım?

Görünen ve görünmeyen birçok sebep çocuğunuzun sizden uzaklaşmak istemesine yol açabilir bu mesafe bazen gerekli de olabilir. Her ne olursa olsun, çocuğunuz ile kalıcı dargınlıklar oluşturmamaya özen göstermeli ve küçük yaşlarından itibaren sağlıklı bir iletişim kurmaya çalışmalısınız.

Bu tür ani kararlarla evden ayrılan çocukların çoğu kez geri dönmekte ve aileleri ile tekrar iletişime geçmekte oldukları da gözlemlenmiş bir durum. Her zaman çözüm yolları üretilebileceğinizi unutmayın. Çocuk ve ebeveynler arasındaki bu tarz problemler, gerçekleri kabul ederek ve kapsamlı bir şekilde analiz ederek çözülebilecek zor ve çaba isteyen, sabırlı olmanız gereken bir süreç.

No results found

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü