Kişiliğiniz ve Çocuk Yetiştirmek  Bu Yazıyı 4 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Çocuk yetiştirmek bilmediğiniz size yabancı gelen birçok özelliğinizi ortaya çıkarır. Hem iyi hem kötü… Çocuk yetiştirmek aslında içimizde olan temel inançlara dayanır. Temel inançlar sizi siz yapan etkenlerdir.

Ateşler içerisinde yanan çocuğunuz için endişelenir ve onu doktora götürürsünüz. Karanlıktan korkan çocuğunuz için yanında olduğunuzu hissettireceği sıcaklığı ona verirsiniz. Bir de yaptığınız davranışların yanlış olduğunu bilerek atılan hamleleriniz vardır. Ödev yapmak istemeyen çocuğunuzun başında bir öğretmen gibi durup ağlaya ağlaya ödevini yaptırmak gibi. Telefonunuzla ilgilenirken çocuğunuzun sorduğu sorulara cevap vermemek, ‘şimdi sırası mı?’ gibi tepkiler vermeniz gibi. Bu davranışınızı sürekli tekrar ediyorsanız çocuğunuzun kendini değersiz hissetmesine yol açabilirsiniz, ancak böyle bir davranışta bulundunuz ve sonrasında kendinizi kötü hissettiniz, üzülmeyin. Çünkü çocuğunuzun istenmeyen bir davranışa sahip olması için bu davranışı sizin tarafınızdan defalarca tekrarlanması gerekir. Aynı şekilde çocuğunuza karşı gösterdiğiniz olumlu davranışında defalarca tekrar ediliyor ve dikkat ediyor olmanız gerekmektedir. Çocuklar pekişen davranışlar üzerinden olumlu ya da olumsuz sonuç çıkarırlar.

İnancınızın farkına varmak burada asıl konudur. Sevilmeyen bir ebeveyn olduğunuzu düşünüyorsunuz ve inancınız sizi olumsuz davranışlara itiyor. Sonucu pişmanlık üzüntü bile oluyor olsa bu davranışı tekrarlıyorsanız sizi geçmişe götürelim. Bazen geçmişe gitmek sizi daha güçlü kılar. Ebeveyninizin size olan davranışlarını, sizin verdiğiniz tepkileri düşünün. Olumluysa örnek almanızı, olumsuzsa da çocuğunuzun ne hissettiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.  İnançlarınız kimi zaman sizi zorlar ancak konu çocuk ise hiçbir şey size engel olamaz. Hatta çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun birer anne ve babaysanız rolünüzü ömür boyu sürdürürsünüz.

HARİKA EBEVEYN

Bazı konularda hata yapıyorum, kötü bir ebeveyn miyim? Çocuk yetiştirmek, çocuğunuz doğduktan sonra onu yetiştirirken öğreneceğiniz bir durumdur ve hatalar kaçınılmazdır.  Bu sizi kötü bir ebeveyn yapmaz. Çocuğunuza gösterdiğiniz tepkinin sizi üzdüğünü fark ettiniz ve yanına gittiniz. Hatanızı anladığınızı dile getirerek ondan özür dilediğiniz takdirde aslında çocuğunuza hata yaptığında yapması gereken davranışı öğretmiş oldunuz. Başarılı ebeveynliğin sırrı çocuğunuzdan beklediğiniz davranışları sizin yapıyor olmanız aslında tamamen onlara model olmanızdan geçer. Hata yaptın özür dile! demek çocuğunuzun davranışını pekiştirmez, ama annelik babalık modeliniz ona hayatı boyunca ne yapması gerektiğini öğretir. Davranış her zaman sözden önce gelir, kural budur. Çocuğunuzun sigara içmesini, alkol almasını istemiyorsunuz, bağırıp çağırmalarını istemiyorsunuz, insanları kandırmasını aldatmasını istemiyorsunuz. Sigara ve alkol kullanıyor musunuz? Trafikte sizi sollayan birine karşı tepkini bağırarak gösteriyor musunuz? Çocuğunuzu kandırıyor musunuz? Tüm bunları yapıyor ama çocuğunuza yapmayacağını söylüyorsanız çocuğunuzu çelişkiye düşürmekten başka bir şey yapmış olmazsınız. Çocuğunuzun saygılı olmasını istiyorsanız sizin de ona karşı saygılı olmanız gerekir. Çocuğunuzun zorluklarla mücadele ediş şekli bile sizinle aynıdır. Başarılı ebeveynlik çocuğunuzun olumsuz bir davranışa maruz kaldığını fark ettiğiniz an ona destek olmak, kızgınlığını öfkesini tetikleyecek davranışlarda bulunmamaktır.

HARİKA OLMAYAN EBEVEYN

Çocukları için elinden geleni yapmak isteyen fakat başarılı olamayan ebeveynler. Çocuğunun canını acıtan, onu terk eden, onu ihmal eden, değersiz hissettiren ebeveyn modelidir. Kötü bir inanca sahip ebeveynlik nasıl ortaya çıkar?

-Duygusal anlamda hazırlıksız olan ebeveyn, geçmişinde yaşadığı travmalar sonucu ortaya çıkan korku, kaygı bir çocuk için yetersiz olduğunu ortaya koyabilir, bakımına yetemeyebilir

-Duygusal ve ekonomik eksiklik sonucu ortaya çıkan sıkıntılar.

-Geçmişinde yaşadığı olumsuz davranışlar üzerine ders çıkarmak yerine bunu desteklemek sonucu ortaya çıkan kötü ebeveyn. (‘biz böyle görmedik’)

Bunların yanı sıra utangaç, kaygılı, agresif, hassas yetiştirilen ebeveyn çocuklarının da davranışları bu şekilde olabilir.

Çocuğunuz doğduktan sonra size anne ve baba olmayı zaten öğretecek. Çocuğunuz dünyaya gelmeden önce kendini ölçmeniz, doğduktan sonra elinizden gelenin en iyisi yapmanız, iyi bir model olmak için var olan çabanız, bir çocuğa sevginizi her daim hissettirmeniz sizi iyi bir ebeveyn yapacaktır.

 

KAYNAK:

A’dan Z’ye Kişiliğiniz Kitabı- DR. ALLEN R. MİLLER SUSAN SHELLY

Eyvah Ebeveyn Oluyorum
Ebeveyn Olmaya Hazır mısınız?
İlişkinin Dinamikleri
İlişkinizdeki Dinamikleri Fark Edin !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü