İlişkinizdeki Dinamikleri Fark Edin !  Bu Yazıyı 4 Dakikada Okuyabilirsiniz.

İlişkiler çoğu zaman kafa karıştırıcıdır. Sorunlar ortaya çıktığında detaylara o kadar çok takılırız ki resmin bütününü görmek zorlaşır. İlişkilerin altında yatan dinamikleri anlamadaki başarısızlık çoğu zaman çiftlerin çatışmaları çözmelerini ve mevcut sorunun ötesine geçmelerini zorlaştırır.

İlişkiler üç temel dinamiği içerir; Bu dinamikler her zaman mevcuttur ve davranışlarımızı sürekli etkiler. Eldeki belirli bir problem yerine daha büyük konulara odaklanarak, neler olup bittiğini görmek genellikle işleri daha fazla kolaylaştırır. Ve çoğu zaman, daha büyük olan temel sorun çözüldüğünde, belirli bir sorunu çözmek daha kolaydır.
 1. Güç – Bütün ilişkiler güç ve kontrol konularını içerir. Tipik olarak insanlar eşlerinin davranışlarını etkilemekten hoşlanırken, aynı zamanda kendileri eşleri tarafından gereğinden fazla kontrol edilmekten veya etkilenmekten hoşlanmazlar. Olaylara çok yakından baktığınızda çoğu çatışmanın tartışılan asıl meseleyle pek ilgisi yoktur; çoğu zaman iktidar ve kontrol mücadelesi ile ilgisi vardır. Örneğin, çiftlerin sürekli olarak tartıştıkları ev işleri, hafta sonu planları, satın alınacak deterjan markası gibi konular sadece büyük resmin ufak bir parçasıdır; olay özü ise tamamen kontrol mücadelesidir.
 2. Etki – Tüm ilişkiler sevme-sevmeme durumlarını içerir. Karşımızdaki ile iletişim kurarken o kişi hakkında hissettiğimiz şeyler sürekli olarak karşı tarafa aktarılır. Bu tip bilgileri bazen sözsüz davranışlarımızla (duruşumuz, yüz ifadelerimiz, göz teması vb.) aktarıyoruz. Kısacası o kişiye karşı sıcaklık, soğukluk, ilgisizlik, düşmanlık gibi pek çok farklı his taşıyoruz. İlişkide yaşanan sorunların çoğu bir birimizle ilgili nasıl hissettiğimizle ilgilidir. Örneğin, akşam yemeğinin nerede yenileceği ile ilgili bir mücadele gerçekten yemekle ilgili bir mücadele mi yoksa çok daha büyük bir sorun mu içeriyor? Bu tarz bir kavga genellikle şöyle demenin farklı bir yoludur: “Şu anda senden gerçekten hoşlanmıyorum.” Sorunlara etki açısından baktığımızda aslında bütün mesele ‘bir birimizi seviyoruz ya da sevmiyor muyuzdur.’
 3. Saygı – Tüm ilişkiler saygı ile ilgilidir. İnsanlar ya bir başkasının fikirlerine, değerlerine ve farklılıklarına karşı saygı gösterir ya da saygısızca bir tutum sergiler. Çiftler arasındaki asıl sorun ise taraflar kendi fikirleri ve düşünceleri dinlenmiyor gibi hissettiklerinde başlar. “Benim fikirlerim hiç önemli değil mi?” düşüncesi ve hemen sonrasında gelen “Ben değersiz miyim?” hissi.
Olumsuz Dinamikleri Neden Değiştirmeliyiz?

Evlilikte problemlerin yaşanmasına neden olan şey, genellikle partnerin uyarılmasına neden olacak bir eylemle başlayan, öfkenin kestirilebilir olduğu ya da partnerin olumsuz tepki vermesine yol açan sürekli tekrar eden ve pekişen döngülerdir. İlişki içerisindeki bu dinamikler ve döngüler çiftler arasında duygusal, fiziksel, zihinsel kopukluklara yol açar. Olumsuz döngülerde ya da kendi kendini sürekli olarak tahrip eden olumsuz dinamiklerde sıkışıp kaldığınız zaman ilişki acı çeker ve sonuçta bu eşinizle olan duygusal ve fiziksel bağlantınızı kesmenize neden olur.

Çiftlerin uzun süreli kopukluklar yaşamaları oldukça sağlıksız olmakla birlikte endişe, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara neden olduğu gibi fiziksel anlamda da rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu döngülerin fark edilmesi, üzerine çalışılması ve bu çemberin bozulması çoğu zaman bir profesyonel yardım eşliğinde mümkündür. Ancak döngülerinizin farkında olur ve çift olarak istekli, aktif bir şekilde üzerinde çalışırsanız da oldukça güzel geri dönüşler almanız mümkün olacaktır.

Olumsuz dinamikleri ve döngüleri değiştirmek için yapabilecekleriniz;

 • Bir sonra ki cümlenizin ne olacağı yerine eşinizin söylediklerine odaklanın; konuşmaktan çok dinleyin.
 • Aranızda yaşanan herhangi bir anlaşmazlıktan sonra konuşmak için istekli olun.
 • “Özür dilerim.” demekten çekinmeyin.
 • Eşinizin öfkeli olduğu zamanlarda, onun gerçekten incindiğini, korktuğunu ve kendini savunmaya çalıştığını unutmayın. Öfke, eşinizin sizden nefret etmek yerine aslında kendi duygusal yaşamı için mücadele ettiği anlamına gelir.
 • Eşiniz kızdığında aslında bu ilişki için savaşıyor anlamına gelir.
 • Sevginizi daima dokunarak, kelimelerle severek gösterin.
 • Onu düşündüğünüzü bilmesini sağlayacak küçük şeyler yapma gayretinde olun.
 • Eşinizle konuşurken telefon, bilgisayar, televizyon gibi şeylerden uzak durun.
 • Onunla konuşurken mutlaka göz teması kurun.
 • Sizin için yaptıkları, yaşamınıza kattıkları için eşinize takdir ve şükranlarınızı ifade edin.
 • Eşinizi üzgün ya da sıkıntılı gördüğünüzde ona mutlaka neler olup bittiğini, nasıl hissettiğini sorun.

Kaynak:

nyccouplestherapists.com

Kişiliğiniz ile Çocuk Yetiştirmek
Kişiliğiniz ve Çocuk Yetiştirmek
İçimizdeki Ebeveyn
İçimizdeki Ebeveyn: Eleştirilen Ebeveyne Dönüşme Yolculuğu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü