GENİŞ AİLE: Yanık Portakal Kabuğu Kokusu  Bu Yazıyı 5 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Küçük evlerde, sobanın ısıtabildiği tek odada, herkesin bir arada olduğu, dedelerin-nenelerin anlattığı fantastik hikâyelerle büyümek, o anları kendi kafamızda hayal etmek, geceleri o hikâyeleri düşünüp, korkarak yorgana sıkıca sarılıp uyuya kalmak… Geniş aile denilince aklıma ilk gelen, kendi çocukluğumdan bu sahne bir de sobanın üstünde olan yanık portakal kabuğu kokusu. Aslında yaşadığımız toplum olarak ‘geniş aile’ kavramına çok aşinayız. Anne-baba, büyükanne- dede, çocuklar bazen halalar, teyzeler, dayılar, amcaların da aynı evin içinde, bir arada yaşamasına geniş aile diyoruz. Farklı kuşakların bir arada yaşamasının hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Aile dediğimiz kavram toplumun en küçük ve en temel yapı taşıdır. Aile bütünlüğünü korumak, çocukları güvenli ve sağlıklı bir ortamda yetiştirmek, değerleri çocuğa kazandırmak ailede her bireyin görevidir.

Geniş Aile ve Zorlukları

Çocuğunuz okuldan geldi ve yaptığınız sebze yemeğine itiraz etti. Israrla patates kızartması yemek istediğini söyledi. Buna şiddetle karşı çıktınız ama çocuğunuz koşa koşa dedesinin yanına gitti, ağlayarak durumu anlattı ve dede olaya müdahale ederek ‘patates kızart yesin yeter ki ağlamasın’ dedi. Burada iki seçenek vardır, ya patates kızartmasını yaparak çocuğa teslim olacaksınız ya da sebze yemeği konusunda net bir tavır takınarak sınırınızı belli edeceksiniz.

Geniş ailede karşılaşılan en büyük problemlerden bir tanesi de çocuğa net sınırlar çizememektir. Ebeveyn olarak ortak bir tutumda buluşsanız bile aile büyüklerinin olaya müdahale etmesi ile durum kontrolünüzden çıkıyor. Çocuklar sınırları, kuralları sevmezler fakat kendilerini güvende hissetmek için de bunlara ihtiyaç duyarlar. Aile büyükleri ile beraber yaşayan ebeveynler bu konuda yapıcı bir çözüm bulmazsa eğer çocukları ile çok fazla çatışma yaşayacaklardır. Ev içerisinde yaşayan her bireyin kuralları ve sınırları benimsemesi, bunlara uyması gerekmektedir. Ebeveyn olarak sizin hayır dediğinize evdeki diğer üyelerin evet demesi çocuğun kafasını karıştıracaktır ve çocuk kendisine en çok izin veren üyeyi kullanmaya başlayacaktır. Sınırları nasıl esnetebileceğini keşfeden çocuk davranışsal olarak sizi güç durumlara düşürecektir. Aile büyükleri ile çocuk ortamda yokken konuşarak ortak paydada birleşiniz. Sizin, çocuk için koyduğunuz kuralların net olduğunu ve onlarında aynı dilde çocukla konuşmasını sağlayınız.

Geniş ailede karşılaşılan bir diğer problemde; nesiller arası oluşan kültürel farklılaşmadır. Dedelerin- büyükannelerin yetiştiği ortamın, düşüncenin ve disiplinin şuanki kuşağınkinden farklı olması çocukla çatışmalara neden olabilmektedir. Bu çatışmalardan dolayı ev içerisinde sürekli bir gerginlik ve huzursuzluk durumu olabilir. Çocuk özgürlüğünün kısıtlandığını düşünerek küsme davranışı gösterebilir, sürekli ağlama, kendini ifade etmede güçlük yaşama gibi problemlerle karşılaşabilir. Yaşlı kuşak ile yeni nesil arasındaki dengeyi kurmakta burada ebeveyne düşmektedir. Değerlerin çocuklara aşılanması, yaşlı kuşak ile yeni nesil farkları hakkında konuşmak problemleri minimum seviyeye indirebilir.

Geniş Aile ve Faydaları

‘Babam benimle hiç oyun oynamadı ama şimdi torunu için birçok role giriyor. Kimi zaman süper kahraman oluyor ve sırtında taşıyor, kimi zaman da onun gibi çocuk olup, arabaları yarıştırıyorlar.’

Dedeler – büyükanneler ve torunlar arasında inanılmaz özel bir bağ vardır. Bu özel bağı daha anlamlı hale getirmek için de bu konuda birçok araştırma yapılmıştır. Yukarda da dediğimiz gibi geniş aile olmanın dezavantajları olduğu gibi avantajları da vardır. Aile büyükleri ile kurulan pozitif ilişki çocuklara birçok yarar sağlar.

Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, büyükbaba ve büyükanneleri ile yakın olan çocukların duygusal ve davranışsal sorunlarının daha az olduğunu, travmatik olaylarla daha kolay başa çıkabildiğini göstermiştir. Aslında güvenli bir destek sağlamış oluyorlar.

Farklı bir kuşakla aynı evde yaşamak çocuğun esnek düşünebilme yeteneğini de geliştiriyor. Bir ya da iki kuşak öncenin yaşadığı zorlukları, farklılıkları bilmek, deneyimlerini dinlemek çocukların benzer durumlarda nasıl davranması gerektiği konusunda ipucu vermektedir. Ayrıca bizler için önemli olan değerlerin çocuklara aktarılmasında da aile büyükleri yol gösterici olabiliyorlar.

7 ile 16 yaşlar arasında yaklaşık 1500 çocuğu kapsayan bir araştırma yapılmıştır. Nesillerin birbiri arasında ayrımcılık yapmasını temel alan bir çalışmadır. Çıkan sonuç ise, aile büyükleri ile yakın ilişkide olan çocuklar yaşlılığa ve yaşlılara karşı önyargılı düşünceler beslemiyor, yakın ilişkide olmayan çocuklar ise bunun tam tersi bir davranış gösteriyor. Aslında değerlerin yapı taşı olan saygı ve sevgi kavramı, aile büyükleri ile yaşayan çocuklarda daha çok pekişme fırsatı buluyor, çocuk daha kolay içselleştirebiliyor.

Kiminiz geniş aile olmayı tercih ettiniz, kiminiz de geniş aile olmak zorunda kaldınız. İmkânlar, düşünceler, istekler bir şekilde aile ağacınızı şekillendirdi. Hangi sebeplerden dolayı geniş aile olduğunuzu bir kenara bırakarak durumun avantajlarından faydalanmaya çalışınız. Çocukların gelişiminin sağlıklı olabilmesi, sizlerin kendinizi daha rahat hissedebilmeniz için çekirdek aile olarak da vakit geçirebileceğiniz fırsatlar yaratınız.

Kaynaklar

https://www.mother.ly/news/benefits-living-near-grandparents-for-children?rebelltitem=4#rebelltitem4

Anne kendini sev
Anne Kendini Sev
Sınırında bir Sınırı vardır
Çocuğunuza Sınır Koymazsanız Ne Olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü