Evlat Edinmek İsteyen Ailelere Tavsiyeler  Bu Yazıyı 3 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Ebeveynlerinin çeşitli nedenlerle yanlarında olmadığı, bakıma muhtaç, 18 yaşından küçük her yaşta olan çocukların, uygun şartları sağlayan ebeveynlerce himaye altına alınması tüm dünyada var olan bir sistemdir. Anne ve baba olmak için, doğal olanın aksine, farklı bir yoldur ve çok önemli bir karardır. Ebeveyn adayları büyük bir sorumluluk aldıklarının bilincinde olmalılardır. 

Evlat edinmek istemenizin sebebi nedir?

Hiç tanımadıkları bir çocuğu evlat edinen bireyler, kendilerini bakıcı olarak değil, anne ve baba olarak görmelilerdir, himayeleri altına aldıkları çocuğu kendi biyolojik evlatlarından ayrı düşünmemeli, onu sevgi ve şefkatle dolu bir aile ortamında büyütmelilerdir. Evlat edinmenizdeki amaç, hayata 1-0 geride başlayan bir çocuğun umut ışığı olmanız, onun temel bakımını özenle sağlamanız, hayata karşı dik durmasını sağlamanız, gerekli eğitimleri aldığından ve sağlığından emin olmanızdır. Bu çocuk sizin ailenizi tamamlamayacak, siz ona aile olacaksınız. 

Evlat edinmenize vesile olan kurumlar, çocuğu yetiştirebilecek kapasitede bir aday olup olmadığınızı değerlendirmeye alırlar. Profesyoneller, aday ebeveynlerin iş hayatları, arkadaşlıkları gibi sosyal çevrelerini de analiz ederler. Ebeveynlerin birbirleri ile olan ilişkilerini, kişiliklerini, fiziksel koşullarını ve bunları geliştirme ve güçlendirme becerilerini ayrıntılı olarak değerlendirirler. Yaşantınıza bu süreçte misafir olmaları ve hayatınızı analiz etmeleri sizi korkutmamalıdır, bu çocuğun güvenli ve sağlıklı bir hayat yaşayacağından emin olmak için gereklidir. 

Beni sevebilecek mi?

Evlat edinme süreci karmaşık ve yorucu olabilmektedir. Bu süreçte evlat edinmeye karar veren ebeveynlerin kafalarında sormak istedikleri birçok soru ve endişe oluşur. Evlat edinen ebeveynlerin kaygı duyduğu sorulardan biri de çocuğun sevildiğini hissetmesini nasıl sağlayabileceğidir. Fakat bu durum doğal yollarla anne ve baba olanların da kafalarında taşıdıkları bir soru işareti ve kaygıdır. Çocuğunuzun sevilmeye, korunmaya, bakımının tam yapılmasına ihtiyacı vardır. Endişelerinizin sizi yönetmelerine izin vermemeli, kaygılarınızı olumluya çevirmeyi bilen bir ebeveyn olarak, çocuğunuzla huzurlu bir hayat için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. 

Hep birlikte yeni bir hayata başlıyorsunuz

Sizin için karmaşık ve zor olan bu süreci ve kaygılarınızı düşünün, karşınızdaki çocuk için bu süreç çok daha zor ve kaygılı olacaktır. Onun kendini rahat hissetmesi için odasını onun zevklerine göre, birlikte yapabilirsiniz, bu birbirinizi tanımanız ve yakınlaşmanız için de güzel bir başlangıç olacaktır. Çocuğun önceki hayat hikayesi, yaşadığı deneyimler ve hayat tarzı ile ilgili öncesinde birçok bilgi toplamaya çalışın, bu onun uyum sürecini hızlandırmış ve kolaylaştırmış olacaktır.  

Sizin gibi evlat edinen anne ve babalar ile arkadaş olmanız, birbirinizi daha iyi anlayacağınız için sizi ve çocukları olumlu etkileyebilir.  Evlat edinilen çocuklar size ve yeni çevresine kolayca uyum sağlıyormuş gibi görünebilir fakat yeni hayatlarına adapte olmaları uzun ve zor olabilir, bu süreçte sabırlı olmalısınız. Zamanla aranızda sevgiye, saygıya ve güvene dayalı bir ilişki oluşacaktır.

Modern Çağın Vebası: STRES
Narsisizm Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü