Ev İçindeki İlişkileri ve Süreci Yönetmek  Bu Yazıyı 3 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Koronavirüs salgını çok hızlı bir yayılım gösterdi, bu kadar çabuk bulaşan bir salgın olması sebebiyle sevdiklerimizi, kendimizi ve herkesi korumak amacıyla evlerimizde durmanın daha doğru olduğuna karar verildi. Ebeveynlerin çoğunluğu homeoffice çalışmaya başladı. Çocukların okulları tatil edildi. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için de sokağa çıkma yasağı getirildi. Tüm bu sebepler ile birlikte hepimizin uzun saatler boyu evde duracağı günler başlamış oldu.

Bu salgın nedeni ile hepimizin hayatında çeşitli değişiklikler olması, hayati tehlike söz konusu olduğu için sevdiklerimiz konusunda endişeli olmamız ve gelecek belirsizliğini daha çok hissetmemiz yüzünden kaygı artışımızın olması, hepimizin yaşadığı, doğal bir süreç.

Bu süreci atlatırken olabildiğince olumlu taraflara odaklanmalı ve pozitif kalmaya çalışmalıyız. Aile içindeki ilişkilerimizi güçlendirmek için bir fırsat olarak düşünebiliriz. Dışarı çıkmadan bir arada kaldığımız için sorunlar ortaya çıkacaktır, fakat ilişkilerimizi korumak için dikkatli davranmalıyız…

Bu tarz zor günlerde her birey farklı tepkiler verir. Ailenizde kaygı, panik atak, obsesyon gibi psikolojik sorunlar yaşamış veya yaşayan varsa o kişinin kaygıları bu dönemde artabilir ve burum ilişkinize olumsuz yansıyabilir. 40 yıldır tanıdığınız annenizden daha önce hiç görmediğiniz stres tepkileri bile görebilirsiniz. Bu süreçte ilişkinizde dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri birbirinizin kaygılarını hafife almamak, karşınızdakini anlamaya ve yardımcı olmaya çalışmalısınız.

Anneniz, kardeşiniz ya da eşiniz ile ilgili güzel ve size keyif veren şeylere odaklanın. İkinizin ortak noktaları neler? Birlikte yapmayı sevdiğiniz şeyler neler?

Kadınların en çok gerildiği mesele bu dönemde ev işleri ve yükün omuzlarında olduğunu hissetmesi, bu dönemde evde iş bölümü yapmalısınız. Hem eve ait yükleri bölüşmüş hem de dikkatinizi başka şeylere vermiş olursunuz.

Bu dönemde çocuğunuz sürekli sizinle birlikte olacağı için o iyi rol modeller olmalısınız. İş akışınız dışındaki zamanlarda, teknoloji bağımlılığına yakalanmamaya dikkat edin. Çocuğunuzun sizi sürekli elinizde telefonla görmesi ya da sizi rahatsız etmemesi için eline tablet vermeniz son derece zararlıdır. Bu süreçte oyalanmasını sağlamak için eğitici içeriklere sahip Youtube kanallarını sizinle paylaşmıştık, bu eğitici içerikleri birlikte de izleyebilirsiniz.

Boş zamanlarınızda kendinize de zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Bu sürede kitap okuyabilir, film izleyebilir, kişisel bakımızı yapabilir, egzersiz yapabilir ya da sadece tavanı izleyebilirsiniz… Aile içinde iş bölümünü sağlayarak herkesin en az 1 saat kendine ait bir zamanı olmasını sağlayın.

Sevginize odaklanarak bu zamanı keyifli hale getirmek sizin elinizde…

Tükenmişlik Sendromu
Ebeveynin Davranış Şeklinin Çocuk Üzerindeki Etkileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü