Erken Ergenlik  Bu Yazıyı 2 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Erken ergenlik, çocuğun fiziksel, psikolojik ve sosyal olarak yaşıtlarından daha hızlı gelişim göstermesidir. Kız çocuklarında 8 yaşından önce, erkek çocuklarında ise 9 yaşından önce başlayan ergenlik, erken ergenlik olarak kabul edilir. Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz bu kavram ebeveynleri kaygılandırmaktadır.

Erken Ergenlikte Oluşan Farklar

Normal ergenlik döneminde görülen özelliklerin erken ergenlikte ortaya çıkması erken ergenliğin habercisidir. Çocuklarda davranışsal olarak ortaya çıkan farklar durumu geç anlamamıza neden olabilir fakat fiziksel farklılıklar önceden önlem almamız için önemlidir. Göğüslerin büyümesi, genital bölgelerde kıllanma, regli olma gibi fiziksel değişiklikler mevcuttur. Her çocuk erken ergenliği aynı şekilde yaşamaz. Kimisi bu değişikliklerin hepsini çok yoğun gösterirken, kimisinde tek değişiklik mevcut olabilir. Durumu daha iyi kavrayabilmek adına çocuğa mutlaka endokrinolojik analiz yaptırmak gereklidir.

Erken ergenlik yaşayan çocukların kendilerini akranlarından farklı görmesi de karşılaşılan bir diğer problemdir. Çocuklar, erken ergenlik yaşayan arkadaşlarının fiziksel değişimleri ile ilgili alay edebilirler. Bu durum çocuğun okula gitmek istememesine ve hırçınlaşmasına neden olabilir. Fiziksel ve davranışsal olarak ortaya çıkan farklılıklar çocuğun kendini rahat hissedememesine, utanmasına, özgüveninin sarsılmasına neden olabilir. Bazı çocuklar bu duruma yoğun bir tepki verebilir ve erken ergenlikle beraber depresyon, kaygı bozukluğu, davranış problemleri de ortaya çıkabilir. Bu süreçte hem ailenin hem de çocuğun psikolojik destek alması gerekmektedir.

Ailenin Tutumu

Çocuk erken ergenlik ile beraber hem ruhsal hem de fiziksel bir değişiklikle mücadele etmektedir. Akranlarından farklı olmak, dışlanmak, utanmak, kaygılanmak, korkmak gibi pek çok duyguyu bir arada yaşar. Ebeveyn olarak bu durumda çocuğunuza destek olmanız çok önemlidir. Çocuk değişikliğin nedenini henüz tam olarak kavrayamayabilir. Öncelikle çocuğun anlayabileceği kelimeleri seçerek durumu kısa ve net bir şekilde anlatmalısınız. Anormalliği fark eden çocuk korkabilir ve sizinle bu durumu paylaşamayabilir. Çocuğunuz ile iletişiminizi güçlü tutmanız, çocuğunuzun sizinle rahatlıkla konuşmasını sağlayacaktır. Çocuğun kendi içinde yaşadığı çatışmanın yanı sıra okul ortamında yaşadığı güçlükleri de yakından takip etmelisiniz. Bu durum ile ilgili akran zorbalığı yaşıyorsa eğer öğretmenden ve rehberlik servisinden mutlaka destek alınız.

Erken ergenlik ebeveyn ve çocuk için zorlu bir süreçtir. Bu nedenle çocuğun psikososyal uyumunu sağlamak için uzmanlardan destek almak, çocuk doktoru ile süreci yakından takip etmek, ileride yaşanacak zorlukların önüne geçilmesini sağlayacaktır. Bu süreçte ebeveyn olarak paniğe kapılmadan çocuğa hem ev ortamında hem de sosyal ilişkilerinde rehberlik edilmelidir.

Elektronik Oyuncaklar Çocuklarda Dil Gelişimini Olumsuz Mu Etkiliyor?
Elektronik Oyuncaklar Çocuklarda Dil Gelişimini Olumsuz Mu Etkiliyor?
diyabet
Diyabet ve Çocuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü