Elektronik Oyuncaklar Çocuklarda Dil Gelişimini Olumsuz Mu Etkiliyor?  Bu Yazıyı 3 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Eğitsel olarak tarif edilen ve genellikle piyasada bulunan diğer oyuncaklara göre daha pahalı olan interaktif, elektronik oyuncakların geleneksel oyuncaklara kıyasla çocukların dil gelişiminde daha az etkin olduğu saptanmıştır.

Ebeveyn – çocuk arasında oynanan oyunların kalitesi, niteliği çocuğun sadece eğlenmesi ya da ebeveyni ile vakit geçirmesi açısından değil, çocuğun bilişsel, sosyal ve dil gelişimi açısından da oldukça büyük önem taşımaktadır.

Günümüzde modern aile yapısı içerisinde her iki ebeveynin de çalışması, günlük yaşamın koşturmacası sebebi ile ebeveyn-çocuk oyun zamanı için ayrılan zaman giderek kısalıyor. Ancak ebeveynler çocukların oyununun bir parçası olabildiğinde çocukların yaratıcılıklarının desteklenmesi, verdikleri kararlara ait sorumluluk kazanması, ebeveynleri ile iletişimlerinin gelişmesi anlamında oldukça etkili oluyor.

2018 Eylül ayında Pediatrics’de yayımlanan bir araştırma makalesinde ebeveyn-çocuk oyununun çocuğun sağlıklı gelişimi ve ebeveyni ile kurulan bağı geliştirmesi bakımından oldukça önemli olduğu ortaya konmuştur.

Diğer taraftan ebeveynin sadece çocukla oynadığı oyunlar değil çocuğa sağladığı oyuncaklarda çocuğun gelişiminde oldukça önemli bir yer tutuyor. Çocuğa sunulan oyuncaklar dil gelişimi, zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal gelişim alanlarının hepsine etki ediyor. Yapılan araştırmalarda bebekler için ışıklı, kelimeler söyleyen, şarkılar çalan elektronik oyuncaklarla oynamanın; kitaplar, ahşap bloklar, peluş figürler, resimli plastik bloklar gibi geleneksel oyuncaklarla oynamaya kıyasla dil kalitesinde bir düşüklüğe sebep olabildiğini gözlenmiştir.

2016 yılında Pediatrics’de yayımlanan araştırmada 10-16 aylık çocukların bulunduğu 26 ebeveyn-bebek çiftini içeren kontrollü bir deney yürütüldü. Deney doğrudan gözlem yoluyla gerçekleştirilemese de ebeveyn-çocuk oyun saatinin ses kayıtları alınarak veriler toplandı. Deney sürecinde katılımcılara üç farklı oyuncak seti verildi. Birinci set; bir bebek dizüstü bilgisayarı, konuşan bir çiftlik ve bir bebek cep telefonu içeren elektronik oyuncaklardan, ikinci set; resimli plastik bloklar, farklı şekillerdeki blokları uygun yerlere yerleştirmeyi gerektiren bir kutu oyuncağı ve ahşap bulmacalardan, üçüncü set ise; farklı şekil veya renklerde çiftlik hayvanı modelleri içeren beş kitap kartonundan oluşuyordu.

Katılımcılardan gelen ses kayıtları incelendiğinde elektronik oyuncaklar eşliğinde çocuklarla oyun oynayan ebeveynlerin çok daha az kelime kullandığı, sözlü iletişime daha az geçtiği ve çocukların ebeveynlerinden daha az cevap aldığı görülmüştür. Geleneksel oyuncaklar eşliğinde çocukları ile oynayanlarda ise sözlü iletişimin çok daha fazla olduğu görülmüştür. Araştırmaların sonucunda, çalışmaların sınırlılıkları göz önüne alınmış ancak buna rağmen elektronik oyuncaklar ve geleneksel oyuncaklar arasında büyük ve tutarlı bir farklar olduğu görülmüştür.

Ebeveyn-çocuk oyunlarında eğitici oyuncak olarak bilinen, elektronik, etkileşimli, interaktif oyuncakların geleneksel oyuncaklara kıyasla çocukların dil becerilerinin gelişmesini olumsuz etkilediği ortaya konmuştur. Ebeveynin çocuk ile bire bir iletişime girebildiği, duygularını ifade edebildiği, yaratıcılıklarını desteklediği oyunları tercih etmeleri çocuğun sağlıklı gelişimi açısından çok daha yararlı olacaktır. Çocukla ne kadar vakit geçirildiğinden çok var olan vakti ne kadar nitelikli değerlendirildiği önemlidir. Çocuğunuza pahalı, teknolojik oyuncaklar almak yerine daha geleneksel, daha doğal oyuncakları tercih edebilirsiniz.

Unutmayın ki çocuğunuzun ihtiyacı olan şey oyuncaklar değil anne babasının koşulsuz sevgisi ve ilgisidir…

Emzirmek Neden Önemli
Emzirmek Neden Önemlidir?
Erken Ergenlik
Erken Ergenlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü