Ebeveynlik Stilleri Değişiyor Mu?  Bu Yazıyı 2 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Son 60 yılda, çocukların gelişimi hakkında, özellikle aldıkları bakımın, ne tür yetişkinlere dönüştüklerini nasıl etkileyebileceği hakkında bir bilgi patlaması yaşandı. Bilgisayarlara ve televizyonlara kolay erişim, çoğu insanın ebeveynlikle ilgili herhangi bir şey hakkında daha rahat bir şekilde bilgi bulabileceği anlamına geliyor. Bugün bir aile olmak için bir araya gelen daha çok farklı insan var. Dışarıda daha az güvenli oyun alanı var ama aynı zamanda çalışan daha çok ebeveyn var.

Bu değişiklikler ile birlikte şu sonuçlara ulaşıyoruz:

  • Eğer ebeveynleri işte çalışıyorlarsa, çocuklar dışarıda arkadaşlarıyla oynamak için çok daha az zaman harcıyorlar. 
  • Oyun merkezleri ve bilgisayarlar gibi elektronik cihazların daha fazla kullanılması, çocukların günümüzde daha az fiziksel egzersiz yapması anlamına geliyor.
  • Kadınlar çocuk yetiştirmede hala çok önemli görülüyor. Babalar da artık ebeveynlik konusunda çok daha fazla yer alıyorlar, anneler bu durumu kabul etmelerine rağmen, çocuklarının sorumluluğunun çoğunu kendileri üstleniyorlar.
  • Birçok ebeveyn, çocuk bakımı konusunda yardımcı olabilecek dede-anneanne gibi akrabalarından çok uzakta yaşıyor.
  • Çalışan ebeveynler hem evdeki yaşamları hem de iş yaşamları konusunda baskı yaşıyorlar.

Peki, bugünün çocuklarının gelişimi ve ailelerin yıllar boyunca değişmesi, ebeveynlik tarzlarını nasıl etkiliyor?

Çocukların gelişimi hakkındaki yeni bilgiler, ebeveynleri çocuklarıyla oynayarak daha fazla zaman geçirmeye teşvik ediyor. Bu tarz ebeveynlik, çocuklara övgü ve cesaret vermek anlamına gelir, ancak aynı zamanda makul sınırlar vermek anlamına da gelir, bu nedenle hem çocuklar hem de ebeveynler için çok daha faydalı olur. Ebeveynlerin, bir çocuğun nasıl hissettiğini takdir etmeye çalışarak mutlu bir denge oluşturması, çocuğun davranışlarını daha iyi anlayabilmelerini sağlar.

Anne-Baba Olduğumuzda Anlar Mıyız Gerçekten?
İndigo ve Kristal Çocuklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü