Ebeveyn Tutumları Çocuklardaki Antisosyal Davranışları Nasıl Etkiler?  Bu Yazıyı 4 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Çocuklar dünyanızı güzelleştiren en harika şeylerdir. Sürekli sizi izlerler, peşinizden ayrılmazlar ve hep sizden sevgi isterler. Sevgi dolu evde büyüyen çocukların daha mutlu büyüyeceğini biliriz. Şimdi bilimsel araştırmalar da bunu destekliyor. Dahası, sevgi olmadığında, anne ve babasından sıcaklık görmediğinde bir çocuğun nasıl davranacağını da tahmin edebiliyoruz. Sevgisiz büyüyen çocuklar antisosyal davranışlar geliştirerek empati kurmakta zorluk çekebilir ve daha agresif olabilirler.

Pennsylvania ve Michigan Üniversiteleri’nde görev yapan araştırmacılar 454 tek yumurta ikizi çocuk üzerinde bazı incelemeler yaptı. Bu ikiz çocukların seçilmesinin en önemli nedeni ebeveynlerinden farklı davranışlar görmeleriydi. İkizlerden biri anne ve babasından daha fazla sevgi görmüş, daha yumuşak davranışlara maruz kalmıştı. Diğeri ise daha sıkı kurallar ile büyümüş ve ikiz kardeşi kadar sıcaklık görmemişti. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi genetik yapıları aynı olmasına rağmen iki çocuğun davranışları aynı değildi.

Antisosyal Davranışların Kaynağı

Çocuklarda görülen empatiden yoksun, agresif davranışlar katı – duygusallıktan yoksun kişilik özellikleri (callous and unemotional traits) başlığı altında incelenir. Katı – duygusallıktan yoksun kişilik özelliklerinin çevreden bağımsız tamamen genetik altyapıdan yetiştiği sanılıyordu. Ancak tek yumurta ikizlerinin DNA’ları aynı olmasına rağmen ikizlerden biri bu özellikleri geliştirirken diğeri geliştirmeyebiliyor. Çocukların davranışlarında çevrenin ve yetiştirilme tarzının büyük bir etkisi olduğu ortaya çıkıyor. Eğer çevresel koşulları değiştirirsek çocukta antisosyal davranışları görülmeden engelleyebiliriz.

Çocuktaki antisosyal davranışların anne ve babanın tutumlarından kaynaklandığını nasıl anlarız? Duygu, düşünce ve davranışlar çevre ile genetiğin ortak etkisi sonucu ortaya çıkar. Uzmanlar çevresel koşulları anlamak için ebeveynlere 50 soruluk bir anket yaptırdılar ve çocuklarına nasıl davrandıklarını anlamaya çalıştılar. Ankette “çocuğunuzla ne sıklıkla oyun oynarsınız?” veya “çocuğunuza kızdığınızda kendinizi kaybeder misiniz?” gibi sorular yer alıyor. Bütün yanıtlar değerlendirildiğinde ebeveynin çocuğu ile ne kadar sıcak bir ilişki kurduğu ölçülmeye çalışılıyor. Çalışmanın devamında da ebeveynlerin yanıtları ile çocukların davranışları kıyaslanıyor.

Aile İçi İletişim Çok Önemli

Çocuğu ile sıcak ilişkiler kuramayan ebeveynler bunun karşılığında onlardan da sıcak ilişkiler bulamayabiliyor. Anne ve babasından yeterince sevgi ve alaka görmeyen çocuklarda antisosyal davranışlar, agresiflik ve empati yoksunluğu görülebiliyor. Önceden bunun gibi katı – duygusallıktan yoksun kişilik özellikleri genetik yapıya atfediliyordu. Ancak DNA’ları aynı ikiz çocukların farklı kişilik özellikleri geliştirmesi bu ihtimali ortadan kaldırıyor. Doğru ebeveynliğin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Eğer çocuğumuz ile doğru bir şekilde iletişim kurabilirsek onda oluşabilecek olumsuz özellikleri belki başlamadan durdurabiliriz.

Bundan sonra bu sonuçları nasıl kullanabiliriz ona bakmak olacaktır. Bir çocuğun antisosyal davranışlarının temelinde ebeveyn ilişkilerinin olduğunu biliyoruz. Öyleyse ebeveynleri doğru bir şekilde yönlendirebilirsek çocuk sağlığını da baştan korumuş oluruz. Daha sağlıklı ve mutlu çocuklar yetiştirmenin sırrı yine ebeveyn çocuk ilişkisinde yatıyor.

Buraya kadar aile içi iletişim ve sevginin ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Gerçek hayatta ebeveyn eğitimleri ve çeşitli yönlendirmeler ile çocuk davranışları üstünde başarı sağlansa bile tek suçlu olarak ebeveynleri görmek yanlış olur. Çocuk eğitiminde ebeveynin rolü büyüktür ama her çocuk aynı değildir. Bazı çocuklara eğitim vermek ve onlarla uğraşmak kolay değildir. Ebeveynin her yanlış davranışı çocukta bir anomaliye sebebiyet verecek diye bir genelleme yapamayız.

Kaynaklar:

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/10/181011173131.htm

https://www.clinicalkey.com/#!/content/playContent/1-s2.0-S0890856718318677

Çocuklar Ebeveynden Ne Bekler?
Çocuğunuz Sizden Ne Bekliyor?
Çocuğunuzda Dikkat Eksikliği Olabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü