Ebeveynin Davranış Şeklinin Çocuk Üzerindeki Etkileri  Bu Yazıyı 3 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Her anne ve her baba şüphesiz çocuğu için en doğru olanı ister. Onun en iyi şartlarda gelişmesi ve büyümesi için elinden gelenin en iyisini yapmak için çabalarlar. Peki bu iyi ve doğru kavramları nasıl belirleniyor?

Ebeveynler çocuklarını büyütürken geçmişe dönerek keşke dememek için, çocuklarında görmek istedikleri şeyleri öncelikle kendileri yapıyor olmalı.

  • Her ebeveyn çocuğunun mutlu bir birey olmasını ister. Bunun için kendinizi neşelendirmekle başlayabilirsiniz. Çocuğunuzla şakalaşmanız, komik taklitler yapmanız onun stres seviyesini düşürecek, yaratıcı düşünmesine ve sosyal hayatında başarılı olmasına zemin hazırlayacaktır.
  • Hayatta ne zaman karşımıza neyin çıkacağını bilemiyoruz, fakat çocuğumuzun yanında olumlu kalabilmek onlarda 5 yaşında ortaya çıkabilecek saldırgan davranışları azaltmak adına önemlidir.
  • Çocuğunuzun öz şefkat duygusunu geliştirmek, onun hayat becerisini arttırıyor ve hayatta karşılaştığı engellerde kendini severek yola devam etmesini sağlıyor. Bunu sağlamak için farkındalıklarını arttırmalı ve duygularını özgür bırakabilmesini desteklediğinizi belli etmelisiniz.
  • Çocuğunuz size ait bir nesne değildir. Kendi hayatını yaşarken çocuğunuza sürekli olarak müdahalelerde bulunmanız, gözetlendiğini hissetmesi, kendine güvensizlik sorunu yaşamasına neden olur. Yeni deneyimlere açık olmasına ve kendi başına kararlar vermesine engel olmuş olursunuz.
  • Aile içinde yaşadığınız ilişki, çocuğunuzun kendi hayatındaki ilişkilerine şablon niteliği taşıyacaktır. Bu nedenle ev içinde, kendi sosyal yaşamınızda, iletişime geçtiğiniz bireylerle olan çatışmaları çocuğunuza olumsuz bir şekilde yansıtmamalısınız. Sürekli gerginlik yaşanan evdeki çocuğunuz uyku problemiyle başlayarak birçok sorun yaşayacaktır ve buna siz neden olmuş olmak istemezsiniz. Bu yüzden evliliğinize ve kendi ilişkilerinize de çocuğunuz için emek harcamalısınız.
  • Çocuğunuzun ruhsal bozukluklar yaşamasına engel olmak için, kendinizde bir depresyondan ya da başka bir bunalımdan şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden yardım almalısınız. Kendi sağlığınızın iyi olduğundan emin olmalısınız ki çocuğunuzun sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiniz olmasın.
  • Çocuğunuzun size karşı olan asilikleri olarak tanımlayabileceğimiz davranışları aslında dünyasında kendine yer arayışını ve otorite kurmaya çalışıyor oluşunu gösterir. Bu davranışlarını ileri bir seviyeye ulaşmadığı sürece hoş karşılamalı ve ihtiyacı olduğunda yanında olduğunuzu hissettirerek desteklemelisiniz.
  • Siz mükemmel değilsiniz, çocuğunuz da mükemmel olmayacak. Bu nedenle olabileceğinizin en iyisiyle birbirinizi kabullenmeniz ve sevmeniz her şeyin daha güzel olmasını sağlayacaktır. Çocuğunuzun sizden en başından beri istediği temel şeyler sevgi ve güvendir, bunları doğru şekilde ona aktardığınızda aranızdaki ilişki zamanla mükemmele en yakın haline kavuşacaktır.

Civcivinizin yumurtasını kırması kendi başına yapacağı bir şey, buna müdahale etmemeli, onu germemelisiniz. Siz yumurtasından çıkıp gözlerini açtığında ona sonsuz sevginizi verip, her zaman güvenebileceği ebeveynler olmakla ilgilenmelisiniz. Bu güven ortamını da en iyi çocuğunuzu tanıyıp, onun kişiliğine uygun davranarak sağlayabilirsiniz.

 

Ev İçindeki İlişkileri ve Süreci Yönetmek
Çocuk Gelişiminde Oyunun Yeri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü