Ebeveyn Olmaya Hazır mısınız?  Bu Yazıyı 4 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Bir an da gelen halsizlik, sürekli uyuma isteği, hafif hafif başlayan mide bulantıları ve bu fiziksel yakınmalara eşlik eden kafanızda onlarca soru işareti. Tebrikler hamilesiniz!

Evet, hayatınızın dönüm noktası olacak bir sürece giriyorsunuz. Önce bir şüphe düşer içinize ‘acaba hamile olabilir miyim?’ diye sonrasında bir test alır ve gergin bir bekleyiş içerisine girersiniz. Bu gerginliğin nedeni bazen henüz hazır olmayışınız bazen de ya hamile değilsem ya boşuna heveslendiysem düşünceleridir.  Her birimizin bu sürece yüklediği anlam ve beklentiler birbirinden farklıdır.

Henüz bir çocuk bir çocuk dünyaya getirmeden önce sanırım kafamızın içindeki soru işaretlerini gidermemiz gerekmektedir.

Neden Anne – Baba Olmak İstiyorum?
  1. Annem ve babam artık torun sevmek istiyorlar.
  2. Yaşım geçiyor.
  3. Yalnız yaşlanmak istemiyorum.
  4. Evliliğimiz kötü gidiyor. Belki çocuğumuz olursa eşimle aramız düzelir.
  5. Planlı bir hamilelik değildi.
  6. Evliliğimizde çoğu zorlu süreci aştık ve eşimle karşılıklı konuşarak hem maddi hem manevi olarak anne – baba olmaya hazırız.
Sizin cevabınız hangisi?

Henüz anne ve baba olmadan önce hem mental hem de fiziksel olarak bu sürece hazır olmak gerekiyor. Evliliğinizi kurtarmak için ya da anne, babanızı mutlu etmek için dünyaya çocuk getirmek bireylerin sadece kendi mutluluklarını düşündükleri evreden öteye gidemiyor. Unutmayın ki çocuklar bu dünyaya size hizmet etmeye, duygusal olarak sizi beslemeye gelmiyorlar. Hayatınızda yanlış giden bir şeyler var ise bebek dünyaya geldiğinde de bu problemler çoğunlukla devam edecektir. Belki bebeğin doğumu ile eşinizle aranız bir süre düzelecek fakat bu gerçekçi bir süreç olmayacaktır.

Yeni bir bireyin sorumluluğunu almadan önce çok önemli iki soruyu kendinize sorunuz.

  1. Psikolojik Sağlığım Nasıl?

Hamilelik sürecinde birey hem hormonal hem menatal hem de fiziksel değişimler geçirir. Bu süreçteki ani ve hızlı değişimlere birey uyum sağlamakta zorlanabilir. Hamilelik öncesine de dayanan psikolojik sıkıntılarınız var ise bu süreçte daha da alevlenebilir. Kaygı, takıntı bozukluğu, depresyon, alkolizm, uykusuzluk, dikkat bozukluğu gibi problemleriniz var ise bunlarla ilgili yardım almanız çok önemli.

Sadece anne adayının değil baba adayının da bu soruyu kendisine sorması gerekmektedir. Babanın da bu süreçte sağlıklı olması hem annenin hem de doğacak bebeğin sağlığı için önemlidir. Anne adayının hızlı duygu değişimleri, bu süreçte davranışlarının değişmesi baba adayını da etkileyecektir.

  1. Eşimle İlişkimiz Nasıl?

Bebek dünyaya geldikten sonra ilişkinizde çok önemli değişiklikler olmasına, birbirinize daha az zaman ayırmak zorunda kalmaya, bebeğin en azından bir süre ilişkinin merkezinde olmasına hazır mısınız?
Bebek yüzünden daha az uyumak zorunda kalmak, daha çok para harcamak, birbirinizle daha az konuşmak, bebekle ilgili kaygılar, stresler ilişkinizi zorlayabilir. Bunu kaldıracak toleransınız var mı?
Diğer taraftan birbirinize tahammül edemiyorsanız, kızgınsanız, bebekle beraber birbirini suçlamalar, tartışmalar, kırgınlıklar daha da artabilir. Bu süreçte cinsel hayatınızın da eskisi gibi olmayışı ilişkinizde bir sorun haline gelebilir. Bunlar ve benzerleri gibi birçok sıkıntı ile bu süreçte karşılaşacaksınız. Eğer ilişkiniz sağlam temeller üzerindeyse, zorlukları beraberce atlatabilir, bebeğinizden çok büyük keyif alabilirsiniz.

 

Hayatta bazen bir şeyleri planlarız fakat hayatın bize planladıklarıyla paralel gidemeyebiliriz. Çocuk sahibi olana kadar bu düşünceye inanılmaz sevimli bakabilirken çocuk dünyaya geldiği andan itibaren bazı olumsuz ve zorlu süreçlerle karşı karşıya kaldığımızda bebeğimizin ve evliliğimizin tadını çıkaramayabiliriz. Maddi olarak çok zorlanabilir, fiziksel yönden yıpranabilir, kaygılarımız çok fazla artış gösterebilir.

Hamilelik sürecinde evreler çok hızlı ilerler ve değişimler kısa aralıklarla gerçekleşir. Karşılaşacağınız olumsuz durumların geçici olduğunu unutmayınız. Fakat hem maddi hem manevi olarak çocuk sahibi olmaya kendinizi hazır hissetmiyorsanız üzerine bir kez daha düşünün. Keza çocuğunuzu stresli ve kaygılı bir ortama bırakmak, geçireceğiniz süreçleri daha da zorlaştırabilir.

Beyaz yakalı ebeveyn olmak
Beyaz Yakalı Ebeveyn Olmak
Kişiliğiniz ile Çocuk Yetiştirmek
Kişiliğiniz ve Çocuk Yetiştirmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü