Doğru Okul Nasıl Seçilir?  Bu Yazıyı 3 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Çocuğun tüm yaşamını etkileyecek, ebeveynin çocuk adına verdiği kararlardan belki de en önemlisi onun için en uygun okulu seçmektir. Doğru okul seçimi çocuğun tüm hayatında iz bırakacak, tüm gelişimsel süreçlerine etki edecek kritik bir süreçtir. Peki, doğru okul nasıl seçilir, okul seçerken nelere dikkat edilmelidir, seçim yaparken önemli olan kriterler nelerdir?

İyi bir okul her ebeveyne göre farklı tanımlanabilir ancak okul seçiminde önemli olan bazı noktalar vardır. Öncelikle okulun lokasyonu oldukça önemlidir; özellikle büyük şehirlerde yaşayan aileler için çocuğun okulu evine ne kadar yakında o kadar iyi olacaktır. Böylece bir servisin içinde bir sürü çocukla saatlerce trafikte kalmak için harcayacağı süreyi, evinde dinlenerek, ailesi ile vakit geçirerek, oyun oynayarak değerlendirebilir. Bir diğer önemli nokta ise okulun çocuğun ve ailenin beklentilerine aynı zamanda da özelliklerine uygun olması gerekir. Çocuğun özellikleri ile uyumlu, gelişimini her anlamda destekleyen okulu iyi bir okul olarak tanımlayabiliriz; bunun tam tersi olan, sadece sınavlara, akademik başarıya odaklanan bir okul tercihi ise doğru olmayacaktır.

 Okul Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
  • Okul seçimi sürecinde ebeveynlerin sıklıkla düştüğü hatalardan biri “ismi olan okula” yönelmektir. Bu konuda öneri alınabilir, daha önce bu okulu deneyimlemiş ebeveynlerden geribildirim alınabilir ancak bir okulun popüler olması ya da isminin olması o okulun sizin çocuğunuz için ideal ve doğru okul olduğu anlamına gelmez.
  • Seçtiğiniz okul sizin ve çocuğunuzun ihtiyaçlarına uygun mu? Çocuğunuzun beklentilerini, gelişimsel özelliklerine karşılayabilir mi? Bu soruları seçim sürecinizde mutlaka kendinize sormalı ve net cevaplara ulaşmalısınız.
  • Okul tercih sürecinde çocuğunuzla bakış açınızı, beklentilerinizi paylaşmalı onun isteklerine ve ihtiyaçlarına da kulak vermelisiniz.
  • Okulun lokasyonunun evinize yakın olduğundan emin olun.
  • Okulun fiziksel şartları okul seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli kriterlerin başında geliyor. Küçük ve kalabalık sınıflar öğrenim programlarının uygulanmasında, etkili öğrenmede sorun yaratabilir. Bu nedenle sınıfların, oyun alanlarının, sosyal imkanlarının zengin olması önemlidir. Tabii burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur; okulun satranç odası var, peki kullanılıyor mu?
  • Okulun yönetiminin başında olan kişilerde bu süreçte önemlidir. Sizinle kurdukları iletişim şekli, esneklik ve katılıkları konusunda fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilir. Bir okulu tercih etmeden önce mutlaka yöneticileri ile tanışın ve iletişim kurun.
  • Tercih etmek üzere olduğunuz okulun yeniliğe açık ve yenilik arayışı içerisinde olması gerekir. Bunu araştırmak ve gözlemlemekte okul seçerken dikkat etmeni gereken bir diğer önemli noktadır.
  • Bir diğer önemli kriter ise öğretmen. Öğretmenin teknik anlamda donanımlı ve yeterliliklere sahip olması önemli ama daha önemlisi çocuklarla ilişki geliştirmesi ve bağ kurması. Dinleme, yakınlık, sıcaklık, rahatlık, esneklik, saygılı, adaletli, duygulara duyarlı olma bunlar oldukça önemli kavramlar. Aynı zamanda öğretmenlerin mesleki gelişimlerini farklı yollardan desteklemeleri de önemlidir. Tercih edeceğiniz okulun öğretmenleri kitap okuma, seminerlere katılma, iyi uygulama örneklerini takip etme gibi önemli becerilere sahip mi?

Tüm bu aşamaları dikkate alarak bir tercih yaptıktan sonraki süreçte seçilen okuldan memnun kalmadığınızda, süreç hakkındaki düşüncelerinizi mutlaka çocuğunuzla paylaşmalı ve onun fikrini almalısınız. Eğer çocuğunuz mutlu değilse, her gün okula mutsuz gidip eve mutsuz dönüyorsa, içine kapanmaya başladıysa, gelişiminde herhangi bir ilerleme yoksa okul değiştirme fikrini gündeme getirebilirsiniz.

Emzirmek Neden Önemli
Emzirmek Neden Önemlidir?
Çocuğunuz Yaratıcı Doğdu Fakat Yaratıcı Kalabilecek Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü