Çocuklarla Yaratıcı Kitap Okuma  Bu Yazıyı 3 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Küçük çocuklara ailelerin kitap okuması, aile içinde olumlu iletişim yaratma, okuma-yazma farkındalığı, neden-sonuç ilişkisi kurma, kullanılan dilin yapısını anlayabilme, örnek olaylardan problem çözme ve karar verme becerilerini geliştirme gibi kazanımlar sunar. Küçük çocukların kitap okuma alışkanlığını edinebilmesi için, rutin haline gelmiş okumalar yapılması önerilmektedir. 

Kitap okumaların, eğlenceli olması için seçilen kitaplar kadar, kitap okurken yetişkinler ile çocuklar arasındaki etkileşimler de önemlidir. Bu etkileşimlerin içine sıradışı eğlenceli durumlar eklemek çocuklarda yaratıcılığı kışkırtabilir. Okuma heyecanı yaratabilir. Aynı zamanda çocukların yeni fikirler üretmesini teşvik edebilir. 

Kitap okurken kendini aktif hisseden, ailesiyle eğlenceli bir etkileşim yaşayan çocuklar, kitap okuma zamanlarını heyecanla bekleyebilirler. Bu eğlenceli etkileşimler, çocukların okuma eylemini sürdürebilmeleri için destek sunabilir. Çocuklarla kitap okurken, okumaya eğlence ve yaratıcılık katmak için çeşitli şeyler yapabilirsiniz.

Çocuklarla kitap okurken yapabilecekleriniz:

-Kitap okumadan önce çocuklar seçtikleri kitapları size ipuçlarıyla anlatabilir. Örneğin:‘Seçtiğim kitabın kapağında 4 kahramanın resmi  var, seçtiğim kitabın kapağında sadece eşyalar var’ gibi ipuçlarıyla sizler anlatılan kitabı, diğer kitaplar arasından bulabilirsiniz. 

-Kitaptaki karakterlerin aksesuarlarından kendinize ve çocuğunuza hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde kitabı okuyabilirsiniz.

-Kitaptaki karakterlerin el kuklalarını hazırlayıp, karakterlerin konuştuğu kitaptaki yere gelince, kuklaları oynatarak kitap okurken karakterleri konuşturabilirsiniz.

-Kitap içindeki sembollerin çizimini yüz boyama olarak  kendinize ve çocuğunuza   yapabilirsiniz.

-Kitap okurken ara ara durup, ‘Peki sonra ne olmuş?’ diye çocuğunuzdan tahminler alıp, çocuğunuzun tahmin etme becerilerini geliştirebilirsiniz. Böylelikle bir duruma yönelik farklı ihtimallerin olabileceğini çocuklara düşündürebilirsiniz.

-Kitabın kapağını çocuğunuzla yeniden tasarlayabilirsiniz.

-Kitaba yeni sonlar çocuğunuzla birlikte oluşturabilirsiniz.

-Çocuğunuz kitaba yeni bir karakter ekleyebilir, bu karakterin özelliklerini ve bu kitaba neden eklediğini size anlatabilir.

-Çocuğunuz ile birlikte kitabın karakterleriyle ilgili yeni bir macera yazabilirsiniz.

-Her zaman kitap okuduğunuz yerin dışında kitap okuyabilirsiniz, örneğin masanın üstünü çarşafla örtüp, altına çocuğunuzla girip okumak gibi.

-Kitap okumadan önce çocuğunuz resimlerden size kitabı anlatabilir, sonra okuduğunuzda hikayeye ne kadar yaklaştığını beraber değerlendirebilirsiniz.

-Kitaptaki karakterlere çocuğunuzla bir mektup yazabilirsiniz. 

-Çocukların soru sorma becerileri geliştirebilmek için, birlikte kitap karakterlerine sorular hazırlayabilirsiniz.

-Kitap içinden çocuğunuz ile birlikte kelimeler seçip, o kelimelere benzer seslerde kelimeleri bulmaya çalışabilirsiniz.

-Kitap içinde çocuğunuzla birlikte harfler seçip, o harfleri kağıt üzerine yazıp, harfin çizgilerini başka çizgilerle birleştirip, figürler oluşturabilirsiniz.

Çocuklarınızla çok eğlenceli, çok yeni fikirli okumalar dileriz.

Kaynaklar

Ergül, C., Sarica Kesiktaş A. D., ve Akoğlu, G. (2016).  Etkileşimli Kitap Okuma: Dil ve Erken Okuryazarlık Becerilerinin Geliştirilmesinde Etkili Bir Yöntem. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Özel Eğitim Dergisi. 17(2), 193-204.

Tanju, E. H. (2010). Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığına Genel Bir Bakış. Aile ve Toplum Dergisi.  6 (22).30-39.

Yıldız, M., Ketenoğlu, Z. E., Ayaz, E. ve Aklar, S.(2017). Bazı Çocukların Kitap Okumayı Sevmeme Nedenleri. International Journal of Social Science 55.  507-524.

ÇOCUKLARDA TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞU
Çocuğun 100 Dili: Reggio Emilia Yaklaşımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü