Çocuklarda Dokunma Duyusu  Bu Yazıyı 3 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Dokunsal Sistem(Taktil Duyu) nedir?

Dokunma duyusu, cildimizdeki reseptörlerden aldığımız bilgileri nasıl yorumladığımızdır. Çevremizdeki bir nesnenin hissi ile karşılaştığımızda, sinir sistemimiz bu bilgiyi alır ve nesnenin baskısını, dokusunu,diğer dokunsal niteliklerini anlamamıza ve ayırt etmemize yardımcı olur ve ne hissettiğimizi tam olarak belirlememize izin verir. Dokunsal sistemimiz ayrıca sıcaklığı anlamamıza ve acıyı hissetmemize yardımcı olur. Beyin içindeki dokunma ve duygusal merkezler arasında bir ilişki vardır, bu da zevkli bulduğumuz ve zevkli olmayan deneyimler hakkında kararlar vermemize ve ayrıntıları hatırlamamıza yardımcı olur.

Sağlıklı Bir Dokunsal Sistem

Çocukların dokunma duyusu düzgün işlediğinde, her gün karşılaştığı çevreden tüm duyusal bilgileri alır  ve bunlara cevap verebilecek kadar güvenli ve organize olurlar. Herhangi bir anda yaşadıkları dokunsal girdi (gömleğini kollarında hissetme şekli, esintinin yüzüne vurma hissi) dikkatini dağıtmaz.İyi gelişmiş dokunma duyusu olan bir çocuk, akranlarıyla kolayca oyuna girer ve grup oyunu sırasında oyuncaklarla oynar. Banyo, diş fırçalama, el yıkama, giysi giyme ve yemek zamanı rutinleri gibi dokunma içeren günlük yaşam aktivitelerine zahmetsizce katılır. Gün boyunca kontrollü bir şekilde çevreye dokunarak ve etkileşimde bulunarak, dokunma veya dokunulmadan korkmadığı ve etrafındaki her şeye dokunma konusunda endişe duymadığı merakını gösterir.

Dokunsal Sistem İlgili Sorunlar

Bazı çocuklar günlük hayatta karşılaştıkları dokunsal bilgileri bütünlemede zorluk çekerler. Dokunsal girdiye aşırı duyarlı (aşırı duyarlı) olabilirler, bu da belirli dokunsal deneyimlerden geri çekilmelerine veya bunlardan kaçınmalarına neden olabilir. Onlara göre, en basit dokunma deneyimleri bile rahatsız edici veya hatta acı verici olabilir. Dokunsal girdiye karşı aşırı duyarlı olan çocuklar ellerinin kirlenmesi, parmak boyama, hamur oynamak ve hatta belirli yiyecekleri yemek gibi aktivitelerden kaçınabilir. Diş fırçalama, banyo yapmak ve saç kesimi sırasında aşırı tepkiler vererek öfke nöbetleri geçirirler. Bazı kıyafet türlerini tolere etmek zor olabilir.Diğer çocuklar, bedenlerine ihtiyaç duydukları şeyi vermek için daha dokunsal girdiler arayan ters deneyime sahip olabilirler. Bu çocuklar dokunmayı ve dokunulmayı severler. Sarılmak için can atarlar, başka birine çok yakın oturuyorlar ve farklı dokulara dokunma deneyimleri ararlar. Elindeki cisimleri ovalarlar, tekrar tekrar döndürürler, sıkarlar. Korkusuz görünebilirler, gördükleri her şeye hatta tehlikeli olabilecek nesnelere bile dokunabilirler.

Dokunsal Sistemi Destekleyici Bazı Örnekler

-Küçük oyuncakları kum, un, pirinç veya su boncuklarla dolu duyu kutularını koyup, çocuğunuzun onları bulması için teşvik edin.

-Çocuğunuzla gözleri kapalıyken, nesneleri tahmin etme oyunları oynayın.

-Çocuğunuza derin basınç uygulayarak masaj yapın.

-Yeni kavramları öğrenirken dokunmayı ekleyin. Örneğin, şekilleri öğretirken farklı şekilli blokları hissetmelerini sağlamak veya alfabeyi parmaklarıyla kuma çizmelerini sağlamak.

-Birçok farklı dokuyu denemesi için fırsatlar sunun. Örneğin, parkta çocuğunuzun bir ağaç, çim, kayalar, vb üzerindeki kabuğu hissetmesini sağlayın ve bu deneyimler hakkında konuşun.

Kaynakça:

https://hes-extraordinary.com/the-tactile-system

https://theinspiredtreehouse.com/sensory-processing-tactile-system/

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Çocuklara Duyu Bütünleme Gözüyle Bakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü