Çocuklar İçin Yeni Normal Mi?  Bu Yazıyı 5 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Eylül ayında Çin’de başladığı düşünülen ve Mart ayında ülkemizde de görülmeye başlayan Covid-19 diğer bir adı ile Korona, tüm dünyayı etkileyen bir Pandemi oldu. Günlük yaşantımızdaki alışkanlıklarımız köklü değişikliklere uğradı, bu süreçten çocuklar da oldukça etkilendi.

Mayıs ayı başından bu yana, hasta sayısı ile ilgili yaşanan olumlu gelişmeler kapsamında ‘yeni normal’e geçme süreci içerisindeyiz. 1 Haziran tarihinde bir çok mekan kapılarını açma iznine ulaştı. Okullar hala kapalı ve çocuklar evde bizimle birlikteler. Bu konuda daha önce yazdığımız bir yazımız mevcut. Şimdi de sizinle Yeni Normal adı verilen bu süreci sağlıklı yönetmek ve çocuklara göre anlatmak hakkında konuşacağız.

 Yeni normal’i sağlıklı yönetebilmek

Ebeveynler, çocuklar, yaşlılar ve hatta doğa, hepimiz ‘Yeni Normal’e alışma süreci içerisinde çevremizdeki değişikliklere adapte olmaya çalışıyoruz. Ebeveynler öncelikli olarak kendilerini fiziksel-ruhsal olarak sağlıklı ve güvende tutmalılar ki çocuklarına da sağlıklı bir şekilde destek olarak bu süreci doğru yönetebilsinler. Bu durum uçaklardaki ‘oksijen tüpünü önce kendinize daha sonra çocuğunuza takın’ cümlesini akıllara getiriyor…

Ebeveynler bu süreçte kaygı, panik, korku, uyku/iştah problemleri gibi yoğun duygusal anlar yaşıyor olabilirler, bu sizin için de yeni bir süreç ve tepki vermeniz olağandır. Siz kendinizi sağlıklı ve güvende hissetmiyorsanız, çocuğunuz ile sağlıklı ve sürdürülebilir bir ilişki kurmakta da zorlanırsınız. Böyle hissediyor iseniz sosyal ve profesyonel destek almak için uzmanlara başvurabilirsiniz.

Yetişkinler olarak, hayatımızda duygusal ya da fiziksel olarak bizi tehdit ettiğini düşündüğümüz bir durum ile karşılaştığımızda savaş ya da kaç tepkisi veririz, bazı anlarda da donma tepkisi görülebilir. Çocuklarda ise böyle zor duygulardaki tepki  bağlanmaktır.  Ebeveynlerine ye da bakım verenlerine daha çok bağlanarak bu süreci idare etmeye çalışırlar.

Bu süreçte de sizinle ilgili çok gözlem yaparlar, çoğu şeyi hissederler. Ebeveyn olarak sakin olmanız önemlidir çünkü o da sizinle birlikte sakinleşir.

Ebeveyn olarak güvenli bir bağlanma figürü olamıyorsanız, çocuk kendi için sağlıksız ama onu rahatlatan video izlemek gibi şeyler ile karşı bağ geliştirir,  bu sebeple çocuğunuz için güvenli ve sürekliliği olan, onu rahatlatan bir figür olmaya dikkat etmeniz önemlidir.

Birbirimize karşı daha fazla sabırlı ve şefkatli davranmamız gerekiyor.

Okulların uzaktan eğitime geçmeleri ile birlikte çocukların da rutinleri değişti. Bu değişiklikler çocukların,

  • uyku düzenlerinde değişikliğe
  • yemek ve tuvalet alışkanlıklarında değişikliğe
  • korku ve kaygı düzeylerinde artışa
  • hareketliliklerinde artışa ya da azalışa
  • ebeveynden beklentilerinde farklılıklara
  • duygu ve davranışlarında değişikliklere

neden olabilir ve bunlar olağan, beklenen durumlardır.

2-3 yaş altı çocuklar için eski rutinleri olabildiğince korumak önemlidir. Ev yaşantınız sırasında, dikkat çekmeyecek ve onu tedirgin etmeyecek şekilde çocuğunuzu gözlemleyin, rutinlerdeki değişimlerin çocuğunuz üstündeki izlerini böylelikle fark edebilirsiniz. Bu gözlemleriniz sonucu çocuğunuzun daha fazla desteğe ihtiyaç duyduğunu da fark edebilirsiniz, ona bu süreçte yanında olduğunuzu ve güvende olduğunu hissettirmeniz çok önemli. Bu süreçte, sınırlarınız dahilinde, ona karşı daha fazla sabırlı ve şefkatli olmaya çalışın.

Soru sormasına ve sizinle konuşmasına izin verin.

Çocuğunuz, hala neden maske takmanız ve hijyene ekstra özen göstermeniz gerektiği hakkında soru işaretlerine sahip olabilir. Hepimizin güvende olmak için her türlü önlemi aldığımızı, onu korumak için her durumda elinizden geleni yapacağınızı hissettirin. Sosyal mesafeyi korumanızın gerekliliği ve önemi hakkında resimler çizerek ya da birlikte tiyatro şeklinde oynayarak, bu soru işaretlerine onu tedirgin etmeden çözümler bulabilirsiniz.

Sizinle her zaman duygu ve düşüncelerini konuşabileceğini belirtin. İletişim halinde iken sakin ve sabırlı olmaya özen gösterin.

Çocuğunuzun her zaman mutlu olması gerekmiyor, bu beklentiyi çocuğunuza yansıtmayın. Sıkılmak, üzülmek, öfkelenmek, mutlu olmak kadar doğal duygulardır ve bu süreçte olağandır. Çocuğunuzun onu kötü hissettiren duyguları yaşaması, bu hisleri sizinle konuşabileceği güvenli ve şefkatli bir alanı olması duygularını sağlıklı ve kaygısız bir şekilde kabul etmesini sağlayacaktır.

Birlikte aktiviteler yapmanız, ona ve size iyi gelecek.

Dışarıya tekrar alışma sürecinde, çocuğunuzun güvenlik hissini pekiştiren oyunlar oynayabilirsiniz. Şarkı söylemek rahatlamayı sağlar, bu süreçte dışarı çıkarken alacağımız önlemleri içeren şarkılar uydurup, dışarı çıkarken söyleyebilirsiniz.

Yaratıcılık sizi daha dayanıklı kılacaktır. Birlikte dans edebilir, hislerinizi dışa vurabileceğiniz güvenli fiziksel aktivitelerde bulunabilirsiniz, fiziksel hareketler çocukların sinir sistemini düzenler, olumsuz enerjiyi dışarı atmalarını sağlar. Onu ve sizi güldürecek komik hikayeler anlatabilir, videolar izleyebilirsiniz. Birlikte kahkaha atmanız hem mutluluk hormonlarınızı devreye sokacak hem de aranızdaki bağları güçlendirecektir.

Yeni Normal’e alışma sürecinizde en önemlisi, hepimizin bu duygu ve durumları yaşadığını unutmayın… Adım adım alışmaya başlayacağız…

İndigo ve Kristal Çocuklar
ÇOCUKLARDA TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü