Çocuk ve Cinsellik:Çocuğun Cinsel Gelişim Özellikleri  Bu Yazıyı 5 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Çocuk ve Cinsellik: Çocuğun Cinsel Gelişim Dönemleri yazımızda çocuğun göstermiş olduğu davranışları, en temelde harekete geçiren hangi duygular olduğunu, nedenlerini Freud’un kuramından yola çıkarak aktardık. Davranışlarının nedenlerini anladığımızda çocuğumuzun, yaş dönemi ile beraber gelişen cinsel özelliklerini daha doğru şekilde desteklemiş olacağız. Çocuğun okul öncesi dönemde cinselliğe olan ilgisi yoğun iken okul dönemi ile beraber bu ilgi söner fakat tamamen gündemden kalkmaz. Çocuk ile cinsellik hakkında konuşmak için belli bir zaman yoktur çocuğunuz bu konuyu ne zaman merak ettiyse o zaman açıklamalar yapabilirsiniz. Cinsellik hakkında çocuğa bilgi verirken öncelikle yaş dönemine dikkat etmeniz gerekmektedir.

3 – 4 yaş çocuğun cinsel gelişim özellikleri

Çocuğun 3 yaş civarı cinsellik hakkında merakı başlar ve bebeğin nasıl olduğunu, kendinin nasıl dünyaya geldiğini sorabilir. Ebeveynin bedenini incelemeye başlarlar. Yetişkinlerin vücutlarının kendi vücutlarından farklı olmasının sebebini merak ederler. Oyunlarında anne, baba rollerine girerler. Kendini kız – erkek olarak tanımlamaya başlarlar ve cümlelerinde de kullanırlar ‘ben kız olduğum için anne benim, sen de erkek olduğun için babasın’ gibi. Arkadaşlarının vücutlarını merak ederler ve karşı cinse merakta artış gösterir. Kız çocukları bazen penise sahipmiş gibi ayakta çişini yapmak isteyebilir. Erkek çocuklarda ise memelerinin büyümesi isteği ya da bebeklerinin olması gibi durumlar görülebilir. Çocuklar oyun oynarken bebeklerini defalarca soyup giydirebilirler. Ayrıca çocukların bu dönemde mastürbasyon yaptığı görülebilir. Bu anormal bir durum değildir.

Mastürbasyon birçok çocukta normal gelişim aşamasında görülebilen bir davranıştır. Çoğunlukla oyun esnasında kendi vücutlarını merak etme duygusuyla başlar ya da genital bölgesini keşfetmesini sağlayan çevresel durumlarla ortaya çıkabilir. Çocuk bu davranışı bazen hoşlandığı için bazen kaygı ile baş etmek için yapabilir. Burada önemli olan yetişkinlerin bu durumu anormalleştirmemesidir. Çocuğun saçını kaşıması, parmağını emmesi kadar normal bir durumdur. Bu davranışı gördüğünüz zaman;

  • Öncelikle sakin olun ve durumun fiziksel bir sorun olup olmadığını anlamaya çalışın. (Mantar oluşumu, idrar yolu enfeksiyonu gibi.)
  • Çocuğunuz bu davranışı gerçekleştirdiğinde dikkatini başka bir yere çekmeye çalışın.
  • Ayıp, günah gibi kavramlar kullanmanız çocuğu utandırır ve suçluluk hissettirir.
  • Bu davranış 4 yaş civarında artış gösterir, 6 yaş ve sonrasında azalır.
  • Fakat çocuğunuz mastürbasyon davranışını çok sık gösteriyorsa, vaktinin çoğunu dış dünyadan koparak buna ayırıyorsa bunun birkaç sebebi: duygusal yoksunluk, uyaran eksikliği ya da dikkat çekme olabilir.
5 – 6 yaş çocuğun cinsel gelişim özellikleri

Okul döneminin başlamış olması ile çocuklar kendi hem cinsleri oyun oynamaya başlarlar ve ev dışındaki sosyal ilişkileri güçlenir. Sosyal çevresinden cinsellik ile ilgili bilgiler almaya başlarlar. Çocukların bu dönemde mahremiyet duyguları artar. Tek başlarına banyo yapmak isteyebilirler. Soyunurken ebeveyn dışında kimseyi istemeyebilirler. Tuvaletlerini söylerken utanabilirler. Kadın – erkek farkına ilgileri artar ve cinsellik ile ilgili daha çok soru sorarlar.

Cinsellik ile ilgili cümleler kurabilirler. Mastürbasyon bu dönemde de devam eder. Daha önceki cinsellik ve çocuk – 2 yazısında bahsetmiş olduğumuz erkek çocuğunun anneye olan hayranlığı ve kız çocuğunun babaya olan ilgisi bu dönemde azalır ve çocuk hem cinsi olan ebeveyni ile yakınlaşır.

Çocuk kendi vücudunu ve karşı cinsin vücudunu merak ettiği için bu dönemde vücudumuzu ve bölgeleri tanıtan bir kitaptan destek alabilirsiniz. Kız ve erkek vücudu arasında bazı farklar olduğunu anlatabilirsiniz. Bu yaş grubundaki çocuk, bebeğin dünyaya nasıl geldiğini sorduğunda, bebeğin annenin karnında özel bir yerde büyüdüğünü söyleyebilirsiniz.

Son çocukluk dönemi (7 – 12 yaş) cinsel gelişim özellikleri

Daha öncede bahsettiğimiz gibi okul dönemi ile cinsel ilgide azalma olur çünkü merak ve keşfetme duygusu ön plandadır. 7 ve 9 yaş arasında cinsellik ile ilgili sorular artar ve merak ettikleri hakkında daha kapsamlı ve tatmin edici bilgiler almaya hazırdırlar. Hamilelik ve beden değişimi gibi sorular en sık merak edilenlerdir. Ayrıca toplumdaki cinsiyet rollerinin konumunu fark etmeye başlarlar.

Bu yaş grubundaki çocuklara cinselliği anlatmak için öncelikle aile içi roller ve sorumluluklar anlatılmalıdır. Çocuğun kendi bedenini tanımasına yardımcı olarak işlevleri hakkında anlayabileceği cümlelerle desteklenebilir. Beden sağlığı hakkında bilgiler verilmelidir.

En sık sorulan ‘bebek nasıl olur?’ sorusunu kısa ve net bir şekilde açıklayabilirsiniz.

  • Tüm kızlarda/ kadınlarda gözle görülemeyen minik hücreler vardır. Anne ve baba bebeklerinin olmasını istediği zaman bu hücrelerden bir tanesi annenin karnında özel bir yerde büyür ve bebek 9 ay sonra annenin karnında gerekli gelişimini tamamlayıp doğar ve aramıza katılır.

Çocuk ve cinsellik konusu ebeveynin kaçtığı hassas konular arasındadır fakat çocuğunuzu dışardan gelebilecek tehlikelerden korumanın en önemli kısmı aile içi eğitimdir. Çocuğun kendi bedenini tanıması, öz bakımını gerçekleştirmesi de oldukça önemlidir. Bu konuda yetersiz kaldığınızı düşünüyorsanız cinsellik ile ilgili yeterli bilgiyi edindiğiniz zaman çocuğunuz ile paylaşın.  Sen daha çocuksun, saçma sapan şeyler sorma, ayıp o ne demek öyle gibi cümleler çocuğunuzun dışardan yanlış bilgi almasına neden olabilir. Çocuğunuz birçok soru sorabilir size kaygılanmayın, sakince ve dürüstçe sorularını yaşına uygun şekilde cevaplayın hatta çocuğunuz sormasa dahi ara ara kısa ve net bilgiler verebilirsiniz.

Kaynaklar

http://cocuklaringelisimi.com/2014/10/21/6-yas-9-yas-cocugu-cinsel-gelisimi-cinsellik-ve-cinsel-egitim/

prensesler-prensler
Prensler – Prensesler Yetiştirmeyin
kayip-ve-yas
Çocuğa Ölüm Kavramının Doğru Anlatmanın Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü