Çocuk Gelişiminde Oyunun Yeri  Bu Yazıyı 2 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Bebekler doğdukları andan itibaren oynamaya ve iletişim kurmaya başlarlar. Bir bebek bir yetişkinin yüzünü izlerken veya bir yetişkinin sesini dinlediğinde, sırayla oynamayı, eğlenmeyi ve başka bir kişiyle eğlenceli olmayı öğrenmeye başlar. Oyundaki en önemli faktörler sizin zamanınız ve ortak hayal gücünüzdür. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun oyununu izleyerek, dikkatini çeken şeyi görmeyi bekleyerek ve bu şeyleri kendine özgü bir şekilde keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çocuklar önderlik ettikleri zaman en iyisini öğrenir.

Sizin için ilk adım, çocuğunuzun neyle ilgilendiğini anlamak ve onun önderliğini takip etmektir. Çocuğunuzun, katılmanızı istemesi, dikkat odağını değiştirmesi veya belirli bir oyun oynamayı bırakmak istemesi ile ilgili ipuçlarını denemek ve anlamak önemlidir.  Çocukların oyunu bize nasıl düşündüklerini ve hissettikleri hakkında çok fazla şey anlatabilir.

Oyun, çocuğunuzun dikkatine odaklanmayı, eylemleri ve sesleri taklit etmeyi, sıraları almayı, sonra ne olacağını tahmin etmeyi, hala bir şeylerin saklandığını fark etmeyi, yeni kelimeleri anlama, yeni kelimeler söyleme ve taklit etmeyi öğrenmesi için ideal bir fırsattır. Oyunda kullanılan becerilerin dil aracılığıyla iletişim kurmayı öğrenen bir çocuğun temelleri olduğu iyi bilinmektedir, bu nedenle çocuğunuzla oynamanız ona dil becerilerini de öğretir. Çocukların, çabalarının değerli olduğuna, ciddiye alınacak ve anlaşılması ve dinlenmesi için zaman verilecek kadar önemli olduğuna inanmaları gerekir. Oyun gerçekten ciddi bir iştir.

 En iyi oyun türleri bazen en dağınıklardır.

Çocukların büyük bir karışıklık yaratmasına izin vermek gerçekten zor olabilir, ama size büyük bir karışıklık gibi görünen şey aslında bir çocuğun en yaratıcı anı olabilir. Dünya hakkında birçok yeni şey öğrenmelerine yardımcı olarak, heyecan verici şekillerde denemeler yaparlar. Bu, çocuğunuzun başa çıkma becerilerini öğrenmesinin başlangıcıdır.

Oyun, çocukların duyguları öğrenmelerine de yardımcı olur.

Bunun nedeni oyunun, çocukların çevreleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceklerini öğrenmelerine yardımcı olmasıdır. Dağınık oyunu keşfetmelerine izin verilen ve nasıl toplanacağını öğrenmelerine yardım edilen çocuklar, dağınık duygularla başa çıkabileceklerini de anlamaya başlar.

Ebeveynin Davranış Şeklinin Çocuk Üzerindeki Etkileri
Çocuğunuz İle Birlikte Oynayabileceğiniz Online Kutu Oyunları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü