Çocuğunuzun Başarısını Siz mi Engelliyorsunuz?  Bu Yazıyı 5 Dakikada Okuyabilirsiniz.

‘Başarı’

Bebek anne rahmine ilk düştüğü andan itibaren ebeveynler birçok konuyu aynı anda araştırmaya başlar. Önce internete girilir arama kısmına yazılmaya başlanır. Çocuğun zekasını arttıracak yiyecekler nelerdir? Çocuğa anne karnında müzik dinletirsek beyin gelişimi olumlu etkilenir mi? Anne karnında bebeğe kitap okumanın faydaları nelerdir? Anne karnında bebekle konuşmanın dil gelişimine faydaları nelerdir? Vs.

Daha çocuk dünyaya gelmeden başarı merdivenlerinin temelini atmak isteriz. Çocuğun beyin gelişimi, zeki olması ailenin önceliği haline gelir.

Peki, ebeveyn olarak ilk evreden itibaren titizlikle çalıştığınız, çocuğunuzun okul başarısı, hayat başarısı sonradan ne oluyor da düşüyor?

Şüphesiz ki her aile çocuğunun üstün başarılar alarak iyi yerlerde olmasını ister. Bunun için maddi ve manevi birçok emek verir. Sonra bir adım geriye çekilir ve eserini ya hayranlıkla izler ya da ‘ben nerede hata yaptım’ der. Siz hangi guruba giriyorsunuz? Aslında hangi gurupta olduğunuzun bir önemi yok çünkü her iki aile tipinde ebeveynlerin çocukların başarılarını, isteklerini, ihtiyaçlarını ister istemez göz ardı ettiği noktalar olur.

‘Çocuk’

Çocuk dünyaya boş bir defter olarak gelir, çocuğun çevresinde bulunan herkes bu deftere imzasını atar. İlk taklit ederek öğrenmeye başlayan çocuk sonrasında deneyimler ile yolculuğuna devam eder ve okul hayatı ile beraber yoğun öğrenme maratonunda yarışır.

Tam hızını alır koşar koşar birçok kişiyi arkasında bırakır sonra bir anda tökezler düşer. Ayağının neye takıldığına bakar ama göremez.

‘Aile’

Çocuğun başladığı maratonda aile tribünden en önden çocuğunu izlemeye başlar. Hadi yapabilirsin, bak arkadaşın nasıl koşuyor, sana özel öğretmen tuttum, birinci gelmen lazım, bari ilk üçe gir! Koşarken aynı zamanda kitapta oku, ödevlerini yap, test çöz, dışarı çıkma, arkadaşınla sonra buluşursun, bırak o telefonu elinden, abur cubur yeme, çok para harcıyorsun, sendeki imkanlar bende olsaydı doktor olmuştum ve kapanış.

‘Öğretmen’

Tabi ki maratonun en büyük emekçilerinden biri olan öğretmen de sahanın yanında yerini almıştır. Ben bu konuları size anlattım, bir daha tekrar etmeyeceğim, anlamadığınız yeri sorun, bunu kaç kere anlattım nasıl yanlış yaparsın, sınavdan neden düşük alıyorsun, netlerin çok az, o bölüme giremezsin, düzgün tercih yapmazsan açıkta kalırsın!

Önce çalışın sonra eğlenirsiniz.

 

Önce eğlenseler sonra çalışsalar olmaz mı?

Olmaz.

Ailenin beklentileri, öğretmenin beklentileri çocuğun kendinden bekledikleri, duygusal geçişleri, istekleri, ihtiyaçları hepsi üst üste geliyor ve çocuklar bunlarla baş etmeyi henüz bilemedikleri için bir rehber arıyorlar. Çocuğun hayat yolculuğunda yürüyeceği yolun yön tercihlerinin büyük bir kısmını da ebeveynleri yapıyor.

Aile çocuğun okul başarısına odaklandıkça çocuğun sosyal ve duygusal gelişimini gözden kaçırabiliyor.

Başarılı çocuk yetiştirmek istiyorsanız öncelikle başarılı bir ebeveynlik serüveniniz olmalı. Ailenin tutum ve davranışları çocuğun psiko – sosyal gelişimini oldukça etkilemektedir. Bu tutum ve davranışlar başarı adına çıktığı yolda çocuğa ışık tutacak nitelikte olmalıdır.

Dengeli bir davranış sergileyerek çocuğun alacağı kararlara saygı göstermek, sonuçlarını görmesini sağlamak, doğru yolu göstermek fakat zorlamamak gerekir.

Her şeyden önce koşulsuz sevginizi göstermelisiniz. Çocuk başarısız olduğunda sevginizin azalacağı korkusuna kapılmamalıdır. Sevginizle çocuğunuzu tehdit etmeyiniz.

Anne ve babanın çocuktan beklediği davranışları kendi içinde sergiliyor olması gerekir. Elinize hiç kitap almadıysanız lütfen çocuğa bu konuda nasihat vermeyiniz.

Çocuğun her başarısında ya da başarısızlığında önce nasıl hissettiğini sorun, ne olursa olsun onu çok sevdiğinizi söyleyin, gösterdiği çabanın her şeyden önemli olduğunu mutlaka belirtin.

Anne ya da babanın kaybı, boşanmalar, aile içi tartışmalar, kötü alışkanlıklar gibi faktörlerde çocuğun hem duygusal hem de fiziksel gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka profesyonel destek alınız.

Aile içerisinde eğitsel bir ortamın olması da çocuğun erken gelişiminden itibaren çok önemlidir. Okul ortamında istediği başarıyı yakalayamayan çocuğu ev içerisinde çocuğun öğrenme stiline uygun desteklemek gerekir.

İş hayatı başarısı mı? Sosyal hayat başarısı mı? Aile hayatı başarısı mı?

Tabi ki HEPSİ

Bu kavramların hepsi iç içedir ve birbirlerini destekler niteliktedir. Aile çocuğa eğitim konusunda yatırım yaptığında başarısız olmasını kabullenemiyor.

Başarılı çocuğu herkes sahiplenirken başarısız olanın sorumluluğunu kimse almıyor.

Başarısızlık ile karşı karşıya kaldığınızda öncelikle suçlayıcı dilinizi ortadan kaldırın. Çünkü başarılı olduğunda sizin çocuğunuz oluyorsa, başarısız olduğunda başkasına ait olmuyorlar.

Önce kabullenin.

Sonra çabasını takdir edin.

Nerede hata yaptığını/ yaptığınızı bulun.

Çocuğunuzu iyi tanıyın.

Ona yönelik yapıcı çözümler bulun.

Çocuğunuzu okuldan aldığı notlar ile değerlendirmeyin. Ama yok biz yine de bakacağız o karneye diyorsanız o sonuçlar sizin. Tebrikler sınıfta kaldınız…

Çocuğunuzun Ekranını Çatışma Yaşamadan Kapatmak Mümkün Mü?
Çocuğunuzun Ekranını Çatışma Yaşamadan Kapatmak Mümkün Mü?
Ya Kazanamazsam
Çocuğunuz Sınavda Neden Başarısız Oldu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü