Çocuğunuza Değerleri Öğretmenin Yolları  Bu Yazıyı 3 Dakikada Okuyabilirsiniz.

‘Değerler’ denilince her insanın zihninde farklı kavramlar, kelimeler, insanlar, eşyalar, yerler canlanıyor. Değerler kelime anlamı olarak; genelde inanılan, arzu edilen ve davranışlar için bir ölçek olarak kullanılan olgulardır. Değerler sadece insanla ilgili bir kavramdır ve maddi olarak bir anlam taşımaz. İnsan sosyal bir varlıktır ve sürekli bir diğeri ile iletişim, etkileşim halindedir. Değerler sayesinde birey yaşadığı çevreye, topluma karşı uyum sağlar. Bu etkileşim ve uyum birey için bazı sorumlulukları da beraberinde getirir. Bireyin bu sorumlulukları sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için değerleri doğru bir şekilde öğrenmesi, sosyal hayatında kullanması gerekmektedir. İlk değerler eğitimi ailede başlar, okulda devam eder, toplumla beraberde bir bütünlük kazanır. Her insan doğduğu kültürden beslenir ve hayatını ister istemez buna göre şekillendirir.

Çocuklara Değerlerin Aktarılması

Bu zamana kadar yazmış olduğumuz yazıların en temelinde var olan düşünce ‘ ebeveynlerin, öncelikle kendine yetebilen, çevre ile uyumlu, zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı, yaratıcı çocuklar yetiştirmelerine rehberlik etmektir.’ Değerlerin çocuğa aşılanması için öncelikle ailede bu eğitimin başlaması, ailenin de değerlere paralel davranış ve düşüncelerle hareket etmesi gerekmektedir. En ihtiyacımız olan temel değerler; saygı, sorumluluk, özgüven, liderlik, yardımseverlik, nezaket, sabır gibi kavramların çocuğa okul öncesinde kazandırılması,  sosyal olarak daha yapıcı davranışlar göstermesine, psiko-sosyal olarak daha sağlıklı gelişmesine olanak sağlar. Anne ve babanın birbirlerine karşı gösterdikleri sevgi ve saygı, çocuklarına karşı gerçekleştirdikleri sorumluluklar, çevreye karşı sergiledikleri nezaket ve yardımseverlik çocukların değerleri anlamasını ve görerek öğrenmesini sağlar. Aile bunlarla beraber çocuğun sosyal gelişimini sağlıklı bir şekilde desteklenmiş olur. Sosyal gelişimini sağlıklı şekilde tamamlamayan çocuklar akranları tarafından dışlanmakta, okula uyum sağlamakta zorlanmakta, davranış problemleri göstermekte ve yetişkinlik döneminde de birçok zorlukla karşılaşmaktadır.

Değerlerin sadece ev içerisinde kazandırılması tabi ki mümkün değildir. Okul döneminin başlaması ile öğretmenlerin de çocuklara rehberlik etmesi gerekmektedir. Çocuğun sırasını beklemeyi öğrenmesi, sabırlı olabilmesi, paylaşmaya açık ve yardım sever olması okulla beraber pekişebilen değerlerdendir. Eğitimin önemli konularından biri olan ‘değerler eğitimi’ çocuğun bilgi ile yeterlilik seviyesinin artmasına eşlik ederek ayrıca iyi birer insan ve vatandaş olmasına hizmet eder. Çocuğa etki edebilecek değerler eğitimi için okulda ve sınıfta buna uygun ortam oluşturulmalıdır. Öğretmenin çocuklara karşı tutum ve davranışlarının değerlerle paralele olması gerekmektedir. Parmak kaldırmadan konuşan bir çocuğa söz hakkının verilmesi hem sabırlı olma hem de sırasını beklemesi gerektiği fikri ile çelişir. Öğretmenin vermiş olduğu ödeve diğer gün bakmaması çocuğun sorumluluk geliştirmesine engel olur.

Kendini yeterli şekilde ifade edebilen, zorluklarla başa çıkmayı başaran, almış olduğu eğitimle teorik bilgiyi benimseyebilen, davranışları ile sosyal uyumu yakalayan bireyler yetiştirmek için değerleri çocuklarımıza aşılamamız gerekmektedir. Okul öncesi dönemde ebeveynler oyun yoluyla ve rol model olarak çocuklarına temelleri atmalılardır. Ev içerisinde bu değerleri kazanmamış çocuk, okulda değerler eğitimini alsa dahi içselleştiremez. Çocuğunuzun değerleri kazanmasını tesadüflere bırakmayınız. Sizin için değerli olan çocuklarınız izin verin toplum için dünya için de iyi birer insan olsunlar. Çünkü insan değerlerle değer bulur.

Kaynak

https://www.jasstudies.com/Makaleler/1015376507_1-Dr.%20Ogr.%20U.%20Ra%C5%9Fit%20Ko%C3%A7.pdf

Sınırında bir Sınırı vardır
Çocuğunuza Sınır Koymazsanız Ne Olur?
Olumlu Aile İklimi Yaratmak
Olumlu Aile İklimi Yaratmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü