Çocuğunuz Sorunları İle Baş Edebiliyor Mu?  Bu Yazıyı 2 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Başınızdan geçenler hep hoş şeyler olursa, cesur bir insan olamazsınız.

– Mary Tyler Moore

 

Problemler hayatın içerisinde gelişen doğal unsurlardan biridir. Çocuklar karşılarına çıkan problemlerle ya da sorunlarla baş etmeye çalışırken her zaman yanlarında ebeveynleri, öğretmenleri olamaz. Bu nedenle yaşamın ilk yıllarından itibaren çocukların kendi sorunlarını çözebilme yetilerini kazanabilmesi önemlidir. Bu sayede ilerleyen dönemlerde karşılarına çıkan problemlerle yüzleşme cesareti bulurlar ve çok daha sağlıklı kararlar alırlar.

Problem çözme, bir sorunla karşılaşıldığı zaman genel çerçevede düşünebilme, neyin nasıl yapılacağı üzerine karar veme, eldeki var olan imkanları ve potansiyelleri doğru şekilde kullanabilme ve bu şekilde sorunu çözüme ulaştırmaktır. Bir başka tanımla problem çözme, problemin tanımlanması, probleme ve çözümüne ilişkin bilgilerin toplanması, en uygun çözüm yolunun uygulamaya konulması ve sonucun değerlendirilmesidir. Problemlerin çözümü için bireyin bazı becerilere sahip olması gerekir. Bu becerilerden en önemlileri eleştirel düşünme, planlama ve organize etme, gözden geçirme ve değerlendirmedir.

Bilimsel veriler gösteriyor ki 4 yaş döneminden itibaren çocukta problem çözme becerisi desteklenirse gelişiyor ve kullanılabilir hale geliyor. Bu süreçte ebeveynin verdiği destek, sergilediği tutum ve davranışlar bu becerinin gelişmesinde ya da gelişmemesinde etkili oluyor. Yapılan araştırmalar, aşırı koruyucu, baskıcı ve disiplinli ebeveyn tutumlarının çocuklarda problem çözme becerilerinin gelişmesini engellediğini, demokratik ebeveyn tutumlarının ise çocuklarda problem çözme becerilerini geliştirdiğini göstermiştir.

Çocuğunuz bir sorun ile karşılaştığında sorunu onun yerine çözmek yerine;

  • Çocuğunuz bir sorunla karşılaştığında öncelikle onu dinleyin ve problemin ne olduğunu anlamaya çalışın,
  • Çocuğunuzun isteklerini ve ihtiyaçlarını anlamaya çalışın,
  • Çocuğunuz ile birlikte beyin fırtınası yaparak, olası çözüm yollarını düşünün,
  • Bu süreçten sonra problemin çözümü ile ilgili sizin düşündüğünüz çözüm yollarını çocuğunuzla paylaşın,
  • Birlikte bulduğunuz tüm fikirleri saçma dahi olsalar not edin,
  • Çocuğunuzla birlikte karar vererek var olan probleme en uygun çözüm yolunu seçin ve uygulaması için izin verin.

Bu süreçte önemli olan bir diğer nokta; çocuğun karar verdiği çözüm yolunun sonuçları ile karşılaşabilmesi için ailenin ona fırsat tanımasıdır. Olumlu sonuçların dışında olumsuz sonuçları görmeleri, verdikleri kararın sorumluluğunu almaları hem onları olgunlaştıracak hem de sorunlara çözüm üretme becerisine sahip, öz güvenli ve rezilyansı yüksek bireyler olmalarına katkı sağlayacaktır.

Bir Evcil Hayvan İle Birlikte Büyümenin Çocuğunuza Faydaları
Bir Evcil Hayvan İle Birlikte Büyümenin Çocuğunuza Faydaları
Çocuğunuz Okula Hazır Mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü