Çocuğunuz Sizi Eşinizden Kıskanıyor Olabilir Mi?  Bu Yazıyı 2 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Çocuğunuzun hiç sizi ortamda istemediğini hissettiniz mi? Küçük bir çocuğunuz varsa ve sizi çok sevdiğini ama eşinizle gördüğünde atağa geçtiğini hissediyorsanız, doğru hissediyor olabilirsiniz. Kız çocuklarının babalarına düşkünlüğü ve erkek çocuklarının annelerine düşkünlüğün herkesçe bilinir. Bu olağan bir durumdur. Her ailede benzer durumların yaşandığı dile getirilir. Fakat her ailede konu farklı şekilde ele alınır.

3-4 yaş aralığındaki çocuklarda kendi cinsel kimliği konusunda aşırı merak gözlemlenir çünkü kendi ve başkalarının cinsel farklılıklarının farkına varması bu dönemde ortaya çıkar. Bir ebeveyn olarak, cinsellikle ilgili en yoğun sorulara maruz kalacağınız dönem 3-4 yaş aralığıdır.

Bu dönemde çocuklar ebeveynlerini taklit etmeye başlarlar. Kız çocukları anneyi, erkek çocukları ise babayı bir rakip olarak görmeye başlar. Erkekler annelerinin, kızlar babalarının dikkatini çekmeye çalışırlar.

Freud bu durumu,
Erkek çocukları için Oedipus Kompleksi
Kız çocukları için ise Elektra Kompleksi olarak adlandırmıştır.

Peki bu durum yaşandığında doğru yaklaşım nasıl olmalıdır?

Araştırmalar, ebeveynlerin bu dönemde çocuklarına gösterdikleri tutumun çok önemli olduğunu çünkü bu dönemdeki ebeveyn davranışlarının, çocuklarının ilerideki yaşamları üzerinde etkisi olduğunu kanıtlamaktadır.

Çocuğunuzun,
  • Kendini bir birey olarak toplum içinde görmesini
  • Cinsel kimliğini tanımlamasını
  • Benlik duygusunu geliştirmesini
  • Kendi cinsiyetine ait rolü benimseyerek bu role davranma tutumunu oluşturmasını sağlamak konusunda özellikle bu dönemde ona destek olmalısınızdır.
  • Baba kızının yanında anneye sevgi sözcükleri söylemeli ve onu ne kadar güzel bulduğunu belirtmelidir. Bu tutumunuz annesini örnek almak istemesini ve anne modeliyle özdeşleşmesini sağlayacaktır.
  • Anne de aynı şekilde erkek çocuğun yanında babayı övmeli, sevdiğini söylemeli ve ardından oğlum seni de çok seviyorum şeklinde belirtmelidir.
  • Babanın da oğluna vakit ayırması, hoşgörü göstermesi erkek çocuğun baba ile özdeşleşmesini sağlayacaktır.
  • Bu tutumlar kıskançlık döneminin sağlıklı bir şekilde atlatılmasına yardımcı olacaktır.
0-3 Yaş Arası Çocuklarda Dil Gelişimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Çocukluk Dönemi Korkuları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü