Cinsel İşlev Bozukluğu: Vajinismus  Bu Yazıyı 5 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Toplumda yaygın olarak görülen inanış, erkekler cinselliğe daha düşkündür ve onlar için cinsellik doğal bir ihtiyaçtır; kadınlar ise cinsellikten uzaktır ve cinsellik onlar için yasaklıdır. Zaman içinde bu algının yerleşmesi, cinsellikle ilgili tutucu değer yargılarının artması, cinselliğe dair mitlerin çoğalması, cinsel eğitimsizlik ve bilgisizlik, kadınların kendi cinsel organlarını tanımaması, bekaret kavramına verilen abartılı önem, kadınlarda cinsel deneyimin aşamalı gelişmeyip direk cinsel birleşme ile başlaması, cinsellik anlayışındaki tabular… Tüm bunlar kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozukluğunun yani vajinismusun ortaya çıkmasında rol oynamaktadır. Bugün yakınmalar ile bir uzmana ya da sağlık kuruluşuna başvuran, vajinismus tanısı almış kadınların sayısı oldukça fazladır. Araştırmalar her 3 kadından 1’in de vajinismusun görüldüğünü söylerken bunun yalnızca sağlık kuruluşlarına başvuran kadınların sayısı olduğunu hatırlamak gerekir. Vajinismus sorunu yaşayan çiftler uzun süre hatta bazen yaşam boyu bunu sır olarak saklama, kendi çabaları ile çözme eğilimindedirler. En önemli kısım ise çiftler sorunu kabullendikten sonra kulaktan dolma bilgilerle ya da tıp dışı yöntemlerle çözmeye çalışmaktadır. Bu kadar bilgi kirliliğinin olduğu bir konuda gelin hep birlikte ‘Vajinismus nedir, nedenleri nelerdir, tedavi yöntemleri nasıldır’ sorularının cevaplarına bakalım.

Vajinismus nedir?

Cinsel birleşme sırasında ortaya çıkan ileri derecedeki fiziksel acının yanı sırada ruhsal acıya da neden olan ciddi bir sorundur. Vajinismus, vajinaya girilmesiyle ilgili fobi düzeyinde bir korku ve buna eşlik eden vajinanın alt kısmında bulunan kasların istemsiz bir şekilde kasılmasıyla ortaya çıkar ve çoğu zaman kaçınma davranışı da bu belirtilere eşlik eder. Kasılma, fobi ve kaçınma bir birini besleyerek kısır bir döngünün oluşmasına neden olur. Vajinismus genellikle cinsel birleşme denemelerinin başlamasıyla birlikte ortaya çıkar. Nadir olarak görülse de jinekolojik muayene, kürtaj ya da zorlu geçen doğumlardan sonra da ortaya çıkabilir.

Vajinismusun nedenleri nelerdir?

Kanıtlanmış tek bir neden olmamakla birlikte fiziksel ya da psikolojik etkenler vajinismusun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

1.Fiziksel – Organik Nedenler: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, vajina içerisindeki yaralanmalar ya da iltihaplanmalar, vijanal tümörler fiziksel nedenler arasında sayılabilir. Ancak bu sayılan nedenler sonucu ortaya çıkmış vajinismus vakalarının sayısı oldukça azdır.

2.Psikolojik Nedenler: 

 • Cinsellik hakkında yeterli bilgi sahibi olmama, cinsel eğitim ve deneyim yetersizliği,
 • Çok katı ve tutucu bir çevrede yetiştirilerek cinselliğin tabu olarak öğretilmiş olması, karşı cinsle ilişkilerin yasaklanması,
 • Kişilerin kendi bedenlerinden ve cinsel yaşamlarından utanç/suçluluk duyması,
 • Kişinin yetiştiği aile ortamında anne-babası ile yaşadığı olumsuz aile ilişkilerinin yetişkinlik dönemine yansıması,
 • Kişinin cinsellikle ilgili sahip olduğu mitler, yetersiz ve yanlış bilgilendirme,
 • Cinsellikle ilgili birtakım yanlış inanışlar bulunması, “Sevişmeyi başlatan kadın ahlaksızdır”, “Sevişme yalnızca iki taraf aynı anda orgazm olduğu zaman güzeldir”, “Mastürbasyon kirli, kötü ve zararlıdır”, “Sevişmek cinsel birleşme demektir”, “Tüm fiziksel yakınlaşmalar cinsel birleşmeye gitmelidir” gibi inançların varlığı,
 • Kişinin fiziksel/cinsel istismara maruz kalması ve tecavüze uğramış olması,
 • Yoğun ve stresli geçen günlük yaşam, işle ilgili veya ekonomik sıkıntıların kişide yarattığı olumsuz duygular ve düşüncelerin olması.

Vajinismusla karşılaşan çiftler bunun yalnızca kendi başlarına gelen bir sorun olmadığını, ülkemizde ve dünyada kendileri gibi on binlerce kişinin olduğunu, bunun tanınan ve düzeltilebilen bir bozukluk olduğunu bilmelidirler. Bu sorun giderek büyüdüğünde kadının hem kendi kadınlığında eksiklik olduğunu düşünmesine hem de eşine karşı suçluluk hissetmesine neden olacaktır. Erkekte eşine karşı öfke duyabilir, durumu istenmeme/reddedilme şeklinde algılayabilir. Etkin bir tedavi yöntemi ile çözümlenmediği takdirde ise çiftler arası ciddi problemlere hatta boşanmaya kadar gidebilir.

Peki, vajinismusun tedavisi nasıldır ve doğru bilinen yanlışlar nelerdir?
 • Vajinismusun herhangi bir ilaç ya da operasyonla tedavisi mümkün değildir.
 • Vajinismus cinsel terapi ile çözümlenebilecek bir problemdir. Psikoterapi sırasında kişinin duygu, düşünce, davranış ve yanlış inançları üzerinde çalışılır ve ev ödevleri verilir.
 • Farklı ekollerden yararlanarak uygulanan metodlar değişkenlik gösterse de ortalama 2-4 ay arası devam edilen bir süreçtir. Maalesef ki etik, ahlak ve alan dışı uygulamalarda bulunan, 1 günde ya da 3 günde vajinismus probleminizi çözeceğini söyleyen kişi ve kuruluşlara itibar etmemeniz gerekir.
 • Vajinismus en kolay tedavi edilebilen cinsel işlev bozukluğudur. Tedavinin başarı oranı %90’ı aşmaktadır.
 • Vajinismus tedavisiyle ilgili doğru bilinen en büyük yanlış, vajinal kasılmaların jel kullanımıyla, ilaç kullanımıyla, uykuda, alkol alındığında, çocuk doğurmakla ya da lokal anestezik ilaç kullanımıyla ortadan kalkacağının düşünülmesidir.

 

 

 

KAYNAKLAR

 

 1. , İncesu. (2004). Cinsel İşlevler ve Cinsel İşlev Bozuklukları. 1-13. https://www.journalagent.com/kpd/pdfs/KPD_7_70_3_13.pdf.
 2. , Bacanak. (2017). Erkek Cinsel İşlev Bozuklukları ve Tedavi Yöntemleri
 3. , Velidedeoğlu. Kadında Cinsel İşlev Bozuklukları
 4. Evlilik Terapisi ve Cinsel Terapiyi Bütünleştirmek, Gerald R. Weeks, Larry Hof  (2012) , Pusula Yayınevi
denetimsiz erken boşalma
Cinsel İşlev Bozukluğu: Denetimsiz (Erken) Boşalma
cinsel işlev bozuklukları
Yetişkinlerde Cinsel İşlev Bozuklukları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü