Can Sıkıntısı Yaratıcılığı Artırıyor  Bu Yazıyı 6 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Başlığı ilk okuduğunuzda belki şaşırdınız ama evet bu sevinmeniz gereken bir durum. Nerdeyse her ebeveynin sorunları arasında yer alan ‘çocuğumun sürekli canı sıkılıyor’ cümlesini çok sık aralıklarla duymaktayız. Peki, nedir bu can sıkıntısı, neden bu duruma sevinmeliyiz, çocuğun can sıkıntısını nasıl avantaja çevirebiliriz?

Öncelikle kendi çocukluk yıllarınıza gidiniz. Çok fazla oyuncağınız yok hatta belki de sadece bir adet arabanız, bebeğiniz ya da kendi imkanlarınızla yaptığınız oyuncağınız var. Teknoloji hayatınızda sadece televizyondan ibaret. Sizin hiç canınızın sıkıldığı anlar olmadı mı? O anlarda bu durumla nasıl baş ettiniz hatırlıyor musunuz?

Kendi çocukluk yıllarımı düşündüğümde hep yapacak bir şeyim yoktu canım sıkılıyorsa eğer alternatif yolum yoktu ya kitap okuyacaktım ya televizyonda çizgi film izleyecektim ya da koltuğa uzanıp hayal kuracaktım. Her gün sırayla birini yapıyordum ama kesinlikle iddaa ediyorum ki en iyi hissettiğim anlar hayal kurduğum anlardı. Her gün bir başkasının yerine geçerdim, bir gün çizgi filmden bir karakter olurdum, bazen anneme kızdığım anlarda hayalimde benimde bir çocuğum olurdu ve ona hiç kızmazdım bazen de çok kızardım, bazen de babam olurdum ya çok para kazanırdım ya da hiç param olmadan ne yapardım onu düşünürdüm, bir gün denize gidiyorsam diğer gün ormana giderdim, bazen de ne kadar korktuğumu sınamak için korkunç şeyler düşünürdüm, aniden çıkan canavarlar gibi. Korkulu hayaller kurmanın sonu o gece annemlerin yanına gitmekle bitse de onunda tadı ayrıydı tabi. Durmadan hayal ederdim, durmadan farklı bedenlerde, farklı saç renginde, farklı cinsiyetlerde, farklı boylarda, farklı yaşlarda olurdum.

O yıllardan şimdiki yıllara dönecek olursak pek çok şeyin değiştiğini görebiliriz. Bu durumu daha somut şekilde anlatmam gerekirse eğer belki de size çok yakın gelecek birkaç örnek vermem daha doğru olacaktır. Çocuğunuza istediği bir oyuncağı alıyorsunuz ve ikinci gün yüzüne bakmıyor, sıkıldım diyor. Hadi fiziksel ve sosyal gelişimini destekliyeyim diyorsunuz birçok kursa yazdırıyorsunuz ama günün sonunda çocuğunuz yine sıkıldım diyor. Dışarı çıkalım diyorsunuz sıkılıyor, televizyon izle diyorsunuz sıkılıyor. Yeni kuşağın en sık kullandığı kelime belki de ‘SIKILDIM’dır.

Tam bu anda bırakın sıkılsınlar. Çünkü üretecekler. Çocuğunuz sıkıldığı an onu her zaman mutlu ve tatmin etmek için uğraşmayın.

‘SIKILDIM’ IN YARARLARI

Can sıkıntısının beyine birçok yararının olduğunu bilseydiniz eminim ki siz de çocuğunuzun sıkılmaması için bu kadar çabalamazdınız.

  • Sürekli olarak dış uyaranlarla birlikte olmak beyin için çok yorucu olabiliyor. Kapalı kalma süresi olarak adlandırabileceğimiz dış uyarandan ayrışma çocuklarımızın ‘bilişsel aşırı yükten’ kurtulmalarını ve yönetici işlevsellik becerilerini şarj etmelerini sağlar. Bu bir çocuğun tüm gün oturup dinlenmesi anlamına gelmiyor tabi ki ama sıkıldığı anlarda on dakikalık hayal kurma zamanları olmalıdır.Bu sadece çocuklar için geçerli olan bir etkinlik değildir. Biz yetişkinlerde çok çabuk sıkılabiliyoruz ve genellikle bu anları telefonda sosyal medyada dolaşarak değerlendirmeye çalışıyoruz ama durun ve kendinize de hayal kurma zamanı verin.
  • Beynimizin sürekli bir şeyle uğraşması ve bir şeyler için çabalaması onu sanki sürekli çalışır halde tutuyormuşuz gibi bir düşünceyi aşılar bize. Çocukların hiçbir şey yapmadan oturmasına ebeveyn olarak izin vermeyiz. Farklı oyuncaklar, tonla etkinlikler sereriz önlerine. Aman çocuk etkinliksiz kalmasın diye. Fakat son yapılan araştırmalar bir şeye odaklanmadığımız zaman beynimizin daha az efor sarf etmediğini söylüyor. Bunun yerine aktiflik beynin hayal gücü ve yaratıcılık kısımlarına kayar.Hiç duşta harika bir fikir aklınıza geldi mi?
  • Beynimiz hiçbir şey yapmadığımız anlarda genellikle gelecek yönelimlerimiz ve hedeflerimiz ile meşgul olur. Zihnin geleceğe odaklı ilerlemesi çocukların bir sonraki adımda neler yapabileceği ve nasıl seçimler yapması gerektiği konusunda yardımcı olur.
ÇOCUKTAN GELEN ‘SIKILDIM’ ÇAĞRISI NASIL YANITLANMALIDIR?
  • Çocuğun bir şeyler yaratabilmesi için öncelikle alan açın. Teknolojik aletlerle olan bağlantısını bir süre kesin. Hatta kendi bağlantınızı da kesin.
  • Çocuğun sıkılmasını hemen geçirmek için paket çözümler bulmaktan ilk aşamada kaçının.
  • Asıl duygusunun ne olduğunu bulmak için birkaç soru sorun. Çünkü çocuklar bazen üzüntülerini ve kaygılarını anlatmak için ‘sıkıldım’ kelimesini kullanabilir.
  • Çocuğunuz sıkıldım dediği anlarda onun sıkılmasına eşlik edebilir ve beraber sıkılabilirsiniz. O anlarda hayal kurmaya ilk siz başlayabilirsiniz. ‘Düşünsene şu an ikimizde uzaydayız…’
  • Sıkılmayı bir oyuna dönüştürebilirsiniz. Çocukların dalıp gitmelerine hiçbir şey yapmamalarına izin verin.

 

Sıkılmanın faydaları üzerine yapılan bir çalışmada, insanlar iki gruba ayrılıyor ve bir gruba 15 dakika boyunca yapacakları çok sıkıcı bir iş veriyorlar diğer gruba ise bu sıkıcı işi vermiyorlar. Daha sonrasında her iki gruba da yaratıcılıklarını göstermeleri gereken bir görev veriliyor ve ‘sıkılan grup’ daha iyi performans sergiliyor. Bu çalışmaya katılan psikoloji profesörü Dr. Sandi Mann şöyle diyor: “Can sıkıntısı her zaman, bir an önce kurtulmamız gereken bir şey olarak görülmüştür. Ancak belki de yaratıcılığımızı artırmak için sıkıntıyı yaşamayı kabullenmeliyiz.”

Çocuğunuzla nitelikli vakit geçirebilmek adına bir etkinlikten başka bir etkinliğe, voleyboldan, keman kursuna, alışveriş merkezinden, yapay oyun parklarına koşmanıza gerek yok. Dayayın ayaklarınızı duvara ve sadece öylece durun.

 

 

Kaynaklar

https://www.sciencedaily.com/releases/2013/01/130108201517.htm

https://www.egitimpedia.com/can-sikintisi-yaraticiligi-artiriyor/

https://www.psychologytoday.com/us/blog/smart-parenting-smarter-kids/201904/the-brain-benefits-boredom

YAZ TATİLİNİ NASIL DEĞERLENDİRELİM?
Yaz Tatilini Nasıl Değerlendireceğinizi Biliyor Musunuz?
Arka Bahçede Oynama
Pahalı Oyuncak Almadan Çocuğu Mutlu Etmek Mümkün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü