Bu Yüz Yılın Ebeveyni Misiniz?  Bu Yazıyı 5 Dakikada Okuyabilirsiniz.

21.yy’da Ebeveyn Olmak
‘Çocuklarınızı onların yetişeceği çağ için hazırlayın.’

Toplumun 21.yy’da gelişen ve değişen dünyaya uyum sağlaması ve başarılı olması için gerekli becerilere 21.yy becerileri diyoruz. Bu yetkinlikleri ve sorumlulukları günün koşullarına göre şekillendirmek oldukça mühimdir. Çünkü yaşam içerisinde yer aldığınız her ortam ve roller için bu beceriler gereklidir. 21.yy becerileri en iyi şekilde öğrenmek ve içselleştirmek iş yaşamınızda, ebeveynlik rolünüzde ve bireysel gelişiminizde sizi başarılı kılacak çıkış noktasıdır.

21.yy’ın Ebeveyni

Toplum içerisinde konu ne zaman teknolojiden açılsa teknolojinin çocuk üzerindeki olumsuzlukları sıralanmaya başlıyor. Ebeveynler teknolojinin çocukların yaratıcılığını azalttığını dahi düşünüyor. Oysaki teknoloji 21.yy becerileri arasında yer almaktadır. Teknolojiden yararlanarak normal koşullarda sağlanamayacak ortamlar çeşitli araçlar kullanarak görsel, işitsel, dokunsal yollarla hayalinizde canlandıramayacağınız şeyleri gerçeğe dönüştürebiliyor ve yeni bir şeyler yaratma fırsatı tanıyor.

21.yy’da başarılı olmak ve bu başarıyı çocuğa da kazandırmak için teknolojinin geliştirdiği beceriler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Yaratıcılık
 • Eleştirel düşünme ve problem çözme
 • İletişim ve iş birliği
 • Bilgi okur-yazarlığı
 • Medya okur-yazarlığı
 • Esneklik ve uyum
 • Girişimcilik
 • Sosyal ve kültürler arası beceriler
 • Üretkenlik ve sorumluluk
 • Liderlik

Bu becerilere sahip olmak için konular hakkında bir kere eğitim almak maalesef ki yeterli değildir. Aynı zamanda bunları deneyimleyerek paylaşmalı, iş birliği ile hareket etmeli ve benzer ya da farklı alanlarda bunları kullanmalısınız. Çocuklara bir şeyi öğretme odaklı çıkılan yollarda olumsuz sonuçlarla karşılaşmak oldukça yüksektir. Bunun temel sebebi çocuğun öğrenmeye hazır olması için gereken zamanın ve çocuğa uygun materyalin sağlanamıyor olmasıdır. Öğrenme sorumluluğu çocuğa kazandırıldığında kalıcı öğrenme gerçekleşebiliyor.

Sorumlulukların çocuğa kazandırılması ebeveynler için zorlayıcı olabiliyor fakat bunun için 21.yy’ın yeniliklerini kullanmak ve çocuklarla aynı paydaşlarda buluşmak ebeveynler için oldukça kolaylaştırıcı bir yoldur. Bunun için kullanabileceğiniz eğitici videolar, eğitici oyunlar, elektronik kitaplar çocuğun istediği her an ve her ortamda öğrenmeyi sağlıyor.

Bu yetkinlikleri kazanabilmek için öncelikle karşı tarafın yani çocuğunuzun ihtiyaçlarını iyi bilmeniz gerekmektedir. 21.yy’a uyum sağlayabilmek için iki temel noktada kendinizi ebeveyn olarak geliştirmelisiniz.

21. yy çocuklarının özellikleri nelerdir?

21.yy çocuklarını ‘Z Kuşağı’ olarak adlandırırız. 2000 yılı sonrası doğanları kapsayan kuşaktır. Sokakta değil internette sosyalleşmeyi severler. X kuşağı ile en çok Z kuşağı çatışır, Y kuşağı ise arabuluculuk yapar. Teknolojiye en hızlı adapte olan kuşaktır çünkü direkt teknolojinin içine doğarlar. Dikkat süreleri kısadır ama aynı anda birden fazla işi yapabilirler.

Günümüzde eğitim sistemi bu kuşak için yeterli değildir. Teknolojinin daha çok yer aldığı alternatif eğitim sistemleri Z kuşağı için daha öğretici olmaktadır. Yaratıcılıkları çok yüksektir. Yabancı dillere çok yatkındırlar.

Z kuşağı çabuk sıkılan, hemen tüketen, hızlı yaşayan bir kuşaktır. Hırslı olmadıkları için iş dünyasında gelecekte zorlanmalar yaşanabilir. Z kuşağı rutin işleri yapmaktan zevk almaz, disiplinden uzak bir çalışma şekli onlara daha çok hitap eder. Zaman ve emek isteyen işler ileride bu kuşakla beraber yok olabilir. Daha aktif, zaman olarak daha esnek çalışma stiline sahip oldukları için yeni mesleklerin de doğmasını sağlayacaklardır. Fakat belirli mesai saatlerinde şirket içinde çalışmak Z kuşağına göre olmadığı için, birlikte çalışmak, iş birliği yapmak gibi kavramlar onların lügatında pek olmayacak gibi. Bundan dolayı bu dönemin çocuklarının özelliklerini bilmeniz onlara yardımcı olmanızın yanı sıra 21.yy becerilerinde eksik kalan kısımları da tamamlamanızı sağlar.

21. yy anne ve babaların karşılaştıkları zorluklar nelerdir?
 • Teknoloji
 • İletişim
 • Güvenlik

Teknolojiyi çok yakından takip etmeli ve günlük yaşamınızda bu yenilikleri uygulayabilmelisiniz. Çocuğunuz ile ortak bir dil geliştirmenizin en kolay yollarından biri anne ve baba olarak teknoloji ile iç içe olmanızdır. Fakat teknolojiyi oldukça dikkatli kullanmalısınız. Bazı ebeveynler ve çocuklar teknoloji kullanımını abartarak birbirlerine kullandıkları cümle sayısını oldukça kısıtlı hale getiriyorlar. Teknoloji uygun zamanlarda ve ihtiyaçla doğru orantılı şekilde kullanılmalıdır. Mutlaka sınırlar net olmalı ve evin her üyesi bu sınıra dikkat etmeli ve uymalıdır.

Bir diğer önemli konu ise güvenliktir. Çocuklarınıza güvenli internet kullanımını öğretmezseniz pek çok olumsuz durumla karşılaşmak zorunda kalabilirsiniz.

 • Çocuğunuzun gezindiği siteleri düzenli olarak kontrol edin.
 • İnternetteki sakıncalı siteler ve kötü niyetli kişilerden gelebilecek tehlikelere karşı çocuklarınızı bilgilendirin.
 • Çocuğunuzun internet üzerinden kimlerle sohbet ettiğine mutlaka bakın ve bu sohbetlere katılın.
 • Çocukların internette güçlü şifreler belirlemelerine yardım olun ve şifreleri nasıl korumaları gerektiğini anlatın. Zararlı içerikleri filtreleyen ve sakıncalı sitelere girmeyi önleyen aile koruma yazılımları kullanın.  Çocuğunuzu internetteki paylaşım sitelerinde kişisel bilgilerini paylaşmaması konusunda bilgilendirin.

 

Aile içindeki rollerinizi ve sınırlarınızı biliyor musunuz
Aile içindeki rollerinizi ve sınırlarınızı biliyor musunuz?
babalar kulübü
Babalar Kulübüne Hoş Geldiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü