Bir Karakter: Ayı Paddington  Bu Yazıyı 2 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Çocukken en sevdiğiniz kitap karakteri/karakterleri hangisiydi? Düşününce hala sizi etkiliyor mu? Bu karakter sizi neden etkilemiş olabilir? Bu karakterin sizin hayatınıza katkıları neydi? Bu soruları düşünürken çocuğunuzu gözünüzün önüne getirin. Çocuğunuzun öğrenme kaynaklarını değerlendirin. Kitaplardan, dergilerden, oynadıkları dijital oyunlardan, sinemalardan, tiyatrolardan, akranlarından, rol modeli olan yetişkinlerden çocuklarınızı etkileyecek karakterleri dikkate alın. Hangi davranışları örnek almasını isterdiniz?

Yukarıda belirtilen kaynaklar çocuklara örnek olaylar sunabilir. Bir karakter üzerinden çocuklar düşünme becerilerinin kullanım şekillerini gözlemleyebilir. Konuyu biraz sınırlandırıp kitap karakterlerinden ayı Paddington karakterinin çocuklara kazandırabilecek davranışlarını değerlendirelim. 

Ayı Paddington çocuklar için yazılmış bir kitap karakteridir. 1958 yılında yazılmış bir karakter hala günümüz çocuklarının dikkatini çekmektedir. Kitabın film uyarlaması da yapılmıştır.  Peru’dan gelen ayı Paddington insanların yaşamı hakkında fikir sahibi değildir. İnsan türünde olmayan bir canlının, insanlar hakkında düşüncelerini izlemek, çocuklara kendi hayatlarına başka bir pencereden bakma yeteneği kazandırabilir.

Ayı Paddington ile tanışan bir çocuk kibar bir kişilik özelliği ile tanışmaktadır. Paddington başını sürekli belaya sokan bir karakterdir. Bu tarafıyla çocukların eğlenmesini sağlamaktadır. Fakat yaptıklarının sonuçlarını düzetme çabası da göstermektedir. Burada da çocuklara davranışlarının sorumluluğunu almayı göstermektedir.

Paddington’ın birlikte yaşadığı ailenin çocuklarıyla kurduğu ilişkiyle, çocuklara arkadaşlık kavramı hakkında fikir verebilir. Özetle; farklılıklara saygı, sorumluluk, arkadaşlık gibi kavramları bir karakter başka başka olay örgüleri içinde ele alarak çocuklara esnek düşünebilme fırsatı sunabilir. Karakterin hikayelerini içeren yaklaşık 26 hikaye bulunmaktadır. Her hikayede, başka bir olay örgüsüyle kendine özgü bir kişilik özelliği olan Paddington’ın, olayları ele alış şekli çocuklara yeni deneyimler sunar. Çocuklar, yaşamdaki kendi yolculuklarında yapacakları seçimlerde ve bu seçimlere devam edip etmeme konusunda, bu karakterlerin kazandırdıklarını kullanabilirler.

Ayı Paddington, Michael Bond. Epsilon Yayınevi. 

Filmler için:

https://www.imdb.com/title/tt1109624/

https://www.imdb.com/title/tt4468740/?ref_=tt_sims_tt

Uzaktan Öğrenme Sürecinde Başarılı Ev Ödevlerinin 5 Anahtarı
Üretken Çocuklar Yetiştirmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü