Bekâr Anne Olmak  Bu Yazıyı 5 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Aranızda bekâr anneler var biliyoruz.

Geceleri canı acıyan, çaresiz hisseden, hiçbir şey yapamayacağını düşünen, başını yastığa bastırıp gizlice ağlayan; fakat sabah oldu mu hiçbir şey olmamış gibi ayağa kalkan, her şeyin üstesinden gelen, güçlü duran, minik bir kalbin peşinde dur durak bilmeden koşan…İşte o kadınlara gelsin bu yazı!

Kadınların yapabildikleri her şeyi anlamalarını ve keşfetmelerini sağlayan bir yol aslında bekâr annelik. Bazı tercihleri başta kendine itiraf etmesi, seçmesi sancılı da olsa aslında neleri tek başına başarabildiğinizi görmenizi sağlıyor. Bir kadın istemeden hamile kaldığında ve devam etme kararını verdiğinde, sorumluluk tamamen onundur ve bunun farkındadır; erkeğin terk etmesinin bir önemi yok. Bir kadın evlendiğinde, çocuk sahibi olduğunda ve ilişkisinde bir şeyler yolunda gitmeyip boşanma kararı aldığında, çocuğunu tek başına büyütürken de sorumluluk tamamen onundur ve o bunun farkındadır.

Aldığınız kararın uygulanmasından çok kararı alma süreci bazen daha zorlayıcı olabilir. En ince ayrıntısına kadar sonranın kurgusunu yapmak, çocuğu düşünmek, etraftan gelen seslere kulak vermek tüm bunlar zorlayıcı olabilir.

Peki ama nereden başlamalıyım?

Öncelikle bu kararı alma sürecinde bazı soruları kendinize sormalı ve cevaplarını netleştirmelisiniz.

 • Bireysel olarak psikolojik destek aldınız mı?
 • Evlilik/Çift terapisine katıldınız mı?
 • Bu süreçte size psikolojik olarak destek olacak kişiler var mı?
 • Çocuğunuza bu kararı nasıl açıklayacaksınız?
 • Çocuğunuzun psikolojik olarak desteklenmesi için nasıl bir destek almayı düşünüyorsunuz?
 • Ekonomik olarak bu sürece hazır mısınız?
 • Nerede ve hangi şartlarda yaşayacaksınız?
 • Çocuğunuzun yeni düzeni nasıl olacak?
 • Hukuki süreçle ilgili olarak destek alıyor musunuz?

Ama belki de cevabını bulmanız gereken en önemli sorular;

 • Çok büyük bir sorumluluk almaya hazır mısınız?
 • Size sorulacak tuhaf sorulara, canınızı yakacak konuşma ve davranışlara hazır mısınız?
 • Çocuğunuzun soracağı sorulara, onlara cevap aramaya hazır mısınız?
 • Peki, kendinize daha az vakit ayırmaya, ihtiyaçlarınızı ertelemeye hazır mısınız?

Tüm bu soruların cevabını bulmak tek başına tabi ki yeterli değil; artık hazırım deseniz de bazı şeyleri yaşamadan anlayabilmek çokta kolay olmayacaktır. Fakat şunu söyleyebiliriz ki tüm bu süreçler kendinizi daha iyi tanımak, kendinizin en iyi arkadaşı olmak için harika bir fırsat. Büyümek için, hayatı daha derinden deneyimleyebilmek için, etrafınızdaki insanları daha iyi tanıyabilmek için anlamlı bir yolculuk bu aslında. Doğum sancısı gibi bir şey belki de. Acılar içinde kıvrandığınız, canınızın çok yandığı, hiç bitmeyecekmiş gibi geldiği ama sonra birden her şeyin durulduğu ve sadece bebeğinizin ağlama sesini duyduğunuz. Ya da hiçbir şey yapamam dediğiniz noktadan her şeyi yapabildiğiniz noktaya gelmek belki de…

Tüm meselelerde olduğu gibi aslında özünde bireysel bir süreç. Her kadının anneliğinin başka olması gibi acıyla, ayrılıkla, kaygıyla baş etmesi de başka başka. Henüz yolun başındayken bazı şeylerin farkında olmak, yaşanacak şeyleri önceden tahmin etmek süreç içerisinde çözüm üretirken işinizi kolaylaştırabilir. Özellikle çocuklarınızla ilgili olan kısımlarda çok daha hassas ve önceden önlem alarak ilerlemek gerekebilir.

Çocuğunuzla ilgili bu süreçte yaşayabileceğiniz en önemli sorunlar neler olabilir?
 1. Kadının hem anne hem baba rolünü üstlenmesinden dolayı ortaya çıkan rol karmaşası çoğu zaman hem ebeveynler hem de çocuk için zorlayıcı olabilir.
 2. Çocuğa sınır koymada yaşanacak problemler bu süreçte olasıdır. Çocuk anne ve baba ile ayrı ayrı vakit geçirecek, davranışsal anlamda her ikisinden farklı tepkiler alacaktır. Bir taraf her istediğini yapıp iyi polis olurken, bir süre sonra diğer taraf istediklerini yapmayan kötü polise dönüşecektir.
 3. Çocuğun kimlik gelişiminde bazı sıkıntılı süreçler ortaya çıkabilir. Tek ebeveyn ile yetiştirilen çocuklar yetişkinlik hayatlarında ilişki kurarken zorluk yaşayabilir, çekimser davranabilirler.

Tüm bu yolculuk boyunca bu ve bunlar gibi pek çok problemle karşılaşabilirsiniz. Annelik iç güdüsü ile çoğunun üstesinden gelebilirsiniz. Ancak hem kendiniz hem de çocuğunuz için yorulduğunuzu, tıkandığınızı hissettiğiniz noktalarda mutlaka profesyonel bir yardım almaya açık olun. Dümeni tek başınıza tutuyorsunuz artık bu geminin kaptanı sizsiniz.  O yüzden etraftan gelen yorumları, ‘Peki şimdi ne yapacaksın, tek başına hayatta olmaz’lı cümleleri, korkuları, kaygıları, imkansızlıkları, çaresizlikleri ardınızda bırakın, tam yol ileri devam etmekten asla vazgeçmeyin!

 

Kadınlar için kalp kırıklığının bir önemi yok çünkü zaten içinde yeni bir kalp büyüyor.

Othello Sendromu
Othello Sendromu: Patolojik Kıskançlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü