Bebeğinizin Diş Çıkarma Dönemi  Bu Yazıyı 3 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Diş gelişimi bazen 3-4 aylıkken görülse de 6.ayda başlayıp 24-30.ayda tamamlanan oldukça hızlı gelişen bir süreçtir. Bebeklerin dişlerinin çıkması,gelişimin sağlıklı biçimde sürdüğünü ebeveynlere belirten önemli bir dönemdir.Ebeveynlerin bebeklerinin dişlerinin ne zaman çıktığını, nasıl belirtiler gösterdiğini ve bu zamanda izleyeceği yolları iyi bilmesi gereklidir.

Bebeklerin diş çıkarma sırası nasıldır?

Bebeğinizin diş çıkarma sırası her zaman her bebekle aynı gelişimi göstermeyebilir. Belirtilen aylarda normal bebeğin diş çıkarma gelişimini şöyle sıralayabiliriz;

5-8 aylık bebekler – alt orta kesici dişleri

8-10 aylık bebekler – üst orta ve üst yan kesici dişleri

10-12 aylık bebekler – alt yan kesici dişler

12-18 aylık bebekler – birinci büyük azılar

12-24 aylık bebekler – köpek dişleri

24-30 aylık bebekler – ikinci büyük azılar

Bebeğiniz diş çıkarma sürecinde neyle karşılaşır?

Aile içinde bebeğin ilk dişinin çıkması heyecan ve mutluluk yaratır bazen de aileler endişeye kapılabilir. Bebeğinizin gelişiminde önemli bir durum olan diş çıkarma, bebeğiniz için oldukça güç ve rahatsız edici bir olaydır. Çıkmaya çalışan diş, damaklarda kabarma, yanma, sızlama ve kaşıntı gibi bir baskı yaratır. Bu durum bebeğinizi oldukça huzursuz eder ve bebeğinizin davranışlarını olumsuz etkiler. Örneğin bu dönemde bebeğiniz meme ya da biberonu almak istemeyebilir, bu davranışı iştah kaybından değil şişmiş ve ağrılı olan diş etleri emme sırasında bebeğinizde rahatsızlık yaratmasından kaynaklıdır. Ve yine bu süreçte bebeğinizde uykusuzluk, iştahsızlık, kuru öksürük, ishal, hafif ateş, sindirim ve solunum sorunları görülebilir. Fakat bebekte bu belirtilerin uzun süre görülmesi hastalık sebebi olabilir ve ailelerin mutlaka uzmana başvurması gerekir.

Peki ebeveynler bu süreçte ne yapmalı?

Bebeğinizin diş çıkarması yaşamında oldukça önemli bir olay olduğundan bu süreçte bebeğiniz kendisine yakınlık gösteren, sakinleştiren ve yanından ayrılmayan birine gereksinim duyar. Bebeğinizin güvende olduğunu hissetmesi önemlidir çünkü bilemediği rahatsız edici bir durumla karşılaşmıştır. Diş etleri ya ağrıyor ya da kaşınmaktadır. Bu rahatsız edici durumla karşılaşan bebekler eline aldığı her şeyi ağzına götürme ve ısırma eğilimindedir. Bu yüzden diş etlerine sık sık masaj yapılması, ağız içi gelişimi ve bebeğinizin ruhsal rahatlaması için önemlidir. Bebeğinizin ısırma davranışını karşılamak için ağzına sokabilecek oyuncaklar verilmelidir. Bu oyuncaklar temiz olmalı, keskin köşesi ve yutabilecek boyutta olmamalıdır. Yani en doğru tercih bebeğinizin lastikten yapılmış, temizlemesi kolay ve güvenle  ağzına alabileceği diş kaşıyıcıları bu durumda yarar sağlar. Bebeğinize sert besinler vermelisiniz. Örneğin;havuç ve elma verebilirsiniz ya da bebeğinize vereceğiniz ekmek parçası eskiden beri kullanılan iyi bir yöntemdir. Bebek ekmeği dişlemeye çalışır, kaşınma isteğini karşılar ve çiğneme kaslarını geliştirir. Bebeğinizin tükürüğü ile ıslanan ekmek damaklarına faydalı masaj da sağlar. Bebeğinizle oyun oynayarak sıvı gıdalardan katı gıdalara geçebilir. Yani diş çıkarma döneminde ebeveynler bebeğin ihtiyacını çok iyi anlamalı ve sabırlı olmalıdır.

Çocuklara Duyu Bütünleme Gözüyle Bakmak
Çocuğunuzun Uyku Probleminin Nedenleri Neler Olabilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü