‘Babalık’ Kodları Değişiyor  Bu Yazıyı 3 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Geçmişten gelen babalık kodları, annelerin ön planda olması, babaların evin sorumluluğunu alması, duygusal kısmı annenin gidermesi, maddi kısmı babanın desteklemesi…

Ataerkil toplumlarda baba figürü kısıtlayıcı ve yasaklayıcı olarak görülebilir. Bu tarz ortamda yetişen çocuklar bu durumu içselleştirebilir ve yetişkinliğe geldiklerinde benzer davranışları gösterebilir ya da babalarına kızgın olabilirler.

Çocuk oyun oynamak ister anne ya da abi – abla oynar, çocuk acıkır anne besler, çocuk üstünü kirletir anne değiştirir, çocuk su ister anne getirir, veli toplantısı olur anne katılır.

Sanırım yukarıdaki durumlar yavaş yavaş geride kaldı ve birer klişeye dönüşmek üzere. Annenin yerini babanın doldurması ya da babanın yerini annenin alması çok fazla mümkün olan bir durum değildir. Çünkü her birey hayatının her evresinde anne ve babasına ayrı ayrı ihtiyaç duyar. Çocuğun hem ruhsal hem de fiziksel gelişiminde ebeveynlerin olumlu davranışları çocukların daha sağlıklı bireyler olarak yetişmesine olanak sağlar. Fakat babaların duygularını daha geri planda bırakması, maddi sorumluluk kısmını daha ön planda tutması çocukların gelişiminde olumsuzluklara neden olabilir.

BABANIN ÇOCUK GELİŞİMİNE KATKILARI

  • Çocuğun büyüme ve gelişme aşamasında babanın rol alması, çocuğun bilişsel gelişimine ve problem çözme becerisine katkı sağlar.
  • Babanın çocuğun duygusal ihtiyaçlarına cevap vermesi, çocuğun daha özerk yetişmesini sağlar.
  • Anne ve babanın çocuğun hayatına birlikte katılmasıyla çocuk farklı modeller görür ve daha çok sayıda uyarıcı alır böylelikle çocuğun zihinsel ve sosyal gelişimi olumlu etkilenir.
  • Babanın bebeklik döneminde bebek ile bağ kurması güvenli bağlanmayı sağlar.
  • Babanın çocuk ile oyun oynaması çocuğun özgüvenini destekler.
  • Babanın çocuğun yaşamına aktif katılmasıyla çocuğun empati, iç denetim, özgüven gibi özellikleri gelişir.
  • Babanın çocuğu ile olumlu iletişim kurması, çocuğun daha kolay sosyalleşmesini sağlar.
  • Çocukların cinsel kimlik gelişiminde babanın aktif varlığı önemlidir.

Baba çocuğu 9 ay karnında taşımadığı, emzirmediği için kendini daha geri planda tutar. Fakat çocuk anne karnında dahi babanın varlığına, sevgisine, ilgisine ihtiyaç duyar ve birçok yönünü babanın varlığı ile keşfeder geliştirir. Günümüzde çocuk gelişiminde artık aktif şekilde rol alan babalar görüyoruz ve eski olumsuz babalık kodlarını reddettiğine tanık oluyoruz.

Hayatın yoğun koşturmacasında akşam eve geldiğinizde dinlenmek, kendinize zaman ayırmak en tabii hakkınız ve ihtiyacınız. Fakat her gün çocuğunuza sadece en az 15 dakika ayırmanız hem sizin hem de çocuğunuzun olumlu gelişimi için önemlidir. Kendinize ve çocuğunuza oyun oynama hakkı tanıyın. Gelecekte bunun için kendinize çok teşekkür edeceksiniz.

“Hiç kimse iyi baba olarak doğmaz. İyi baba olmak sabır, sevgi, araştırma ve bilgi işidir.”

Profesyonel Destek
Ne Zaman Profesyonel Destek Almalısınız?
Çocuğunuzu Oyunla Keşfedin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü