Anne Olmaktan Korkuyor Musunuz?  Bu Yazıyı 3 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Her kadın anne olmak zorunda değildir. Anne olmak istemeyen hayatına farklı bir çizgide devam etmek isteyen kadınlardan biri olabilirsiniz fakat eğer anne olmayı çok istiyor ama korkuyorsanız, sakin olun ve yazımızı okuyarak yalnız olmadığınız bu durumu dışarıdan bakan bir göz olarak değerlendirin.

Çocuk sahibi olmaya karar vermek hissedilen sosyal baskıdan dolayı olmamalıdır. Kişi kendini hazır hissedip bu kararı verip ilk adımı attığında, deneyimlemediği her şey de olabileceği gibi bu konuda da bilinmezlikten ve büyük bir sorumluluk hissinden dolayı, korku ya da karışıklık hissedebilir.

Çocuk sahibi olma kararını vermek, kalbinizi sonsuza dek vücudunuzun dışında taşımaya karar vermek anlamına gelir.

– Elizabeth Stone

Anne olmak hayatınızı önemli ölçüde değiştirecektir. Belirli miktarda psikolojik ve fiziksel acıyı da kabul etmeniz demektir, bunlar kabul etmeniz gereken gerçeklerdir.
  • Bazen sizden yaşça büyük insanlardan ya da çevrenizden bazı hikayeler duymanız sizi korkutmuş olabilir. Teknolojinin o zamandan bu zamana çok ilerlediğini ve artık doğumların çok daha fazla çeşitle, daha kolay bir şekilde yapıldığını araştırarak görmeniz sizi bu kulaktan dolma endişelerinizden uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır. Sağlık hizmetlerinin size neler sunduğu, sağlık sigortanızın hangi hizmetlere dahil olduğu, hangi hastanenin ya da hangi doktorun daha iyi olduğu gibi araştırmalar yapın.
  • Gerçek şu ki kimse anne olmaya hazır değil, bu her hafta bir eğitime de katılsanız, hakkında kitaplar da bitirseniz, çocuğunuz ile birlikte gelişirken tecrübe edeceğiniz harika bir duygu.
  • ‘Hayat zaten yeterince zor’ gibi bir düşünceniz var ise, acı çekmekten, kayıplardan kaçınabilmeniz imkansızdır ve tüm bunlara rağmen hayat çok güzeldir. Hayatınız boyunca deneyimlemenizin size harika duygular yaşatacağı şeylerden biri de çocuk sahibi olmaktır.
  • Korkunuzun sizi yenmesine ve hayallerinizin önüne geçerek, hayatınızı yaşamanıza engel olmasına izin vermemelisiniz. İçinize dönmeyi deneyin, korkunuzun nedenini fark edin ve olduğu gibi kabul edin, sonuçları analiz ederek korkunuzun gerçekçi boyutunu tekrar düşünün.
  • Çocuk sahibi olma isteğinizi güncel durumunuz üstüne düşünerek netleştirin. Doğru bir zaman mı? Partneriniz sizi destekliyor mu? Aileniz sizi destekliyor mu? Bu konuları düşünün, izlemeniz gereken yolu netleştirin.
  • Hamilelik döneminizde katılabileceğiniz birçok eğitim ve diğer anne adayları ile sosyalleşmeniz için gruplar bulunmaktadır. Bunları doğru kaynaklardan araştırarak bulabilirsiniz.
  • Anne olma kararı tamamen size bağlı olmalıdır. Bunu bir başkası için yapmamalısınız ya da bir başkası destek olmadığı için vazgeçmemelisiniz. Her iki durumda sizi mutlu etmeyecektir. Bu sorumluluğu kaldırabilecek gücü kendinizde bulabilirseniz eğer anne olmak için mücadele edin.
  • Anne olmak konusunda ya da hamileliğiniz sırasında çeşitli nedenlerle kaygılar yaşarsanız ve bunları kendi yöntemleriniz ile çözemezseniz bir uzmana başvurabilirsiniz.
Tek Ebeveyn Olarak Çocuk Yetiştirmek
Renklerin Kişiliğimize Etkisi Var Mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü