Anne Kendini Sev  Bu Yazıyı 4 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Çocuklar hissederler… Hatta en çok onlar hissederler. Çocuklarınızdan en çok mutlu olmalarını beklersiniz ve bu en doğal hakkınızdır. Ancak siz ne kadar mutlusunuz? Kendinizi ne kadar seviyorsunuz?  Her birimiz hayatta bizi zorlayan birçok durumla karşı karşıya geliriz. Bazen nasıl mücadele edeceğimizi bilemeyiz içimize atmayı, çözmemeyi tercih ederiz ve bunu hissettirmeden yaptığımızı düşünürüz. Bazen de hayata karşı en ufak olumsuzlukta sinirimizi, öfkemizi kusmak için en yakınımızı harcarız, hatta bazen durumdan bir haber olan çocuklarımıza karşı yaparız bunu. Hayat koşturmacası, önüne geçemediğiniz olumsuzluklar, eşinizle olan ilişkiniz, iş hayatınız derken birikiyor, hatalar yapıyor ve kendinizi sevmemenize sebep oluyorsunuz. Hele de bir anne olarak hatalar yapmak, kendini alıkoyamamak, bazen sizi kendinize yabancı hissetmenize, bazen de ben böyle değildim demenize, sizi mutsuz kılan birçok sebeple kendinizi affedememenize neden olabilir. Ancak hatalar farkındalık kazanmanız ve yeniden başlamanız için bir güçtür. Yaşadığımız mutsuzluk, kaygı, korku, karamsarlık maalesef mizacımıza yansır ve bunu en yakınlarımız çok iyi bilir. Çocuklar sizin korkunuzun sebebini bilmeseler bile korkarlar, sizi mutsuz eden nedenin ne olduğunu bilmeseler de mutsuz olurlar. Tüm bunların önüne geçmek için geç değil, güç hiç değil!

İyiye Uyum Sağlayabiliyor Musunuz? 

Yaşamayı seven, çocukları için hep daha iyisini isteyen, başarılı, girişimci, bunun yanı sıra çabuk adapte olabilen, hayatta olduğu için kendini şanslı hisseden, olumsuzluğa karşı direnebilen, çıkarımlar yapabilen ebeveynlerimizden bahsediyoruz. Çocuklarının her zaman iyi yerlere gelmesini isterler ve bunun için kendilerini de her daim geliştirirler. Çünkü bu tarz ebeveynler çocuklarının kendilerini model aldıklarını bilirler. Aynı şekilde çocuklarımızda yetinmeyi bilir ancak daha iyisi varsa her zaman onun için uğraşırlar. İyiye uyum sağlamanın sonucu mutluluktur.

Kötüye Alışmak!

Kötü bir ebeveyn olduğunuzu düşünüyorsunuz, hatta bu zamana kadar var olanla yetindiniz,’ benden bu kadar ebeveyn oluyor’ dediniz ve bu böyle devam etti. Siz böylesiniz ama çocuğunuz sizin gibi olmasın tek istediğiniz budur,  ancak bu mümkün değildir. Atmadığınız her adımın sonucunu çocuğunuzda sizinle birlikte atmayacaktır. Kötüye alışma durumu kendinizi ve çevrenizdekileri mutsuz kılar.

Doğuştan Karamsarlık

Mızmız diye tabir ettiğimiz kişilerdir ve herkesin çevresinde mutlaka karamsar bir tanıdığı vardır. Hatta bu gibi kişiler çok yakınlarımız olabilirler. Hayatları boyunca karamsar olan insanlar kendilerini kabul etmiştir ve bunun zorluğunu mutlaka yaşıyorlardır.  Çünkü biliyoruz ki onlarla iletişime geçmek zordur. Karamsar insanlarda başarılı ve mutlu olabilirler. Ancak yüzlerine yansıyan bir mizaçları vardır ve çocuklarda dahil mutsuz olduklarını düşünürüz.

Mutluluk ve Mizaç

Mutluluğun altında yatan sebepler sizin inançlarınızdır ve sizi siz yapan değerlerdir bu yüzdende mutluluk herkes tarafından farklı yorumlanır. Mutluluğun bulaşıcı özelliği ailemizi ve çevremizi de mutlu kılar. Karamsar olmak nasıl asık suratlı olmamıza neden oluyorsa, mutluluğun mizacı da güler yüzlü olmaktır. Hiçbir şeyi dert etmeyip, her şey yolunda gibi hissettirseler de zorluklarla karşılaştıklarında mücadele etmeyi, başarmayı, mutsuzluktan bir çıkarım yapıp mutlu olmayı bilirler.

İyimser Olmayı Öğrenmek!

Karamsarlığı iyimserliğe çevirebilirsiniz. Bir çocuk size iyimser olmayı öğretebilir. Karamsar bakış açısını iyimsere dönüştürmek için gerekli olan önemli etkenler istek ve kendine yeterliliktir. Hatta alışkanlıklarınızı bile değiştirecek güçtedir. Çocuğunuza olan davranışınızı, maddeye olan bağlılığınızı, alışverişe olan bağlılığınızı azaltmanızı veya yok etmenizi sağlar. Pozitif düşünmek olumsuzluğu olumlu davranışa çevirmenizi sağlayacak. Kendinize güzel mesajlar verin ve biricik olduğunuzu unutmayın.

KAYNAK

  • A’dan Z’ye Kişiliğiniz Kitabı- DR. ALLEN R. MİLLER SUSAN SHELLY
psikologlar kimdir
Psikologlar Kimdir?
GENİŞ AİLE: Yanık Portakal Kabuğu Kokusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü