“Anne/Baba Bu Ne?”  Bu Yazıyı 2 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Her şeyi merak eden çocukların büyüme ve gelişiminin ana kilit noktası bu merak duygularıdır. Bu merak duygusunu her zaman ebeveynleri olarak desteklemelisiniz.

Çocuğunuz ‘merak’ ile tanışıyor..

Çocuğunuz önce refleksleriyle dünyayı tanımaya çalışır. Bu tanıma sürecinde de zihinsel kapasitesi gelişmeye başlar. Daha sonra dokunarak ya da nesneleri ağızlarına götürerek tanımlamaya devam ederler. Çocuğunuzu belli sınırlar çerçevesinde özgür bırakmalı ve ilgi alanlarını kendisinin keşfetmesine imkân sağlamalısınız. Ebeveyn olarak sabırlı olmanız son derece önemli.

Çocuğunuzun meraklı olması,

  • Daha iyi gözlem yapabilmesini sağlıyor çünkü etrafının farkında olduğu için algıları daha açık oluyor.
  • Eğitim hayatında daha başarılı olmasını sağlıyor çünkü öğrenmeyi seviyorlar.
  • Kendilerine ve çevrelerine karşı daha olumlu duygulara sahip olmalarını sağlıyor.
  • Alternatif çözüm yollarını da daha kolay fark edebilmelerini sağlıyor.
  • Empati yeteneklerini geliştiriyor, daha duyarlı bireyler olmalarını sağlıyor.

Çocuğunuzun soru sormasına izin verin.

Ebeveynler, çocuklarının sorularına yanıt vermeyerek, tersleyerek çocuklarının merak duygusunu köreltebilirler. Ebeveynlerin bu olumsuz tutumları, çocuklarının içindeki yaratıcılığın gelişimini engellemiş olur ve çocuğu psikolojik olarak da kötü etkileyerek, önemsenmediği duygusunu hissetmesine neden olabilir. Çocuğunuzun gelecekte, yetişkinliğinde de özgüven eksikliği, depresyon, kaygı bozuklukları gibi sorunlar yaşamasına neden olmuş olursunuz. Çocuğunuz ile iyi bir iletişiminizin olması, merak duygusunda artış sağlıyor. Onu iyi dinlemeniz, kendine olan güveninin temelini oluşturuyor. Çocuğunuzun sorduğu sorunun cevabını bilmiyorsanız, birlikte araştırma yapabilirsiniz.

 “Ama benim çocuğum hiç meraklı değil.”

Çocuğunuza bebekliğinden başlayarak uyarıcı anlamında zengin bir çevre ve yeni deneyimler deneyimleyebileceği alanları sunmanız gelişimi için çok önemlidir. Meraklı olmayan bir çocuk konusunda ebeveynler mutlaka gözlemleyici ve dikkatli olmalıdır. Çocuğunuzun ilgi alanlarının farkında olmanız ve bu konularda onu teşvik etmeniz gerekir. Çocuğunuzun meraklı olmaması size erken dönemde otizm, bağlanma eksikliği gibi nedenler konusunda sinyal veriyor olabilir, gözlemci ve dikkatli olmanız fark edilebilmenizi sağlayacaktır.

Çocuklarda Özgüven Eksikliği
Duygusal Zeka Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü