Akran Zorbalığı  Bu Yazıyı 4 Dakikada Okuyabilirsiniz.

Ebeveyn olarak kendinizi çaresiz hissederken buluyor musunuz? Çocuğunuzun şiddete başvurduğu ya da zorbalığa maruz kaldığı zamanların kontrolsüzlüğünü yaşıyor musunuz? Karşısındakinin de bir çocuk olduğunu biliyor ve kızamıyorsunuz. Biliyorsunuz ki çocuklar zor zamanlar da ne yapacağını bilerek doğmuyorlar. Ebeveynler böyle zamanlarda ya çocuklarını ya kendilerini ya da akran ebeveynini suçlarlar kendilerini. Gelin bakalım böyle durumlarda ebeveynlere düşen görevler neler, çocuklar neden zorbalığa başvururlar?

Çocuklar zorbalığa maruz kaldıkları zaman kendilerini en az sizin kadar çaresiz hissederler. Anne babaya durumu izah edemeyebilir, etse de yardım göremeyeceğini düşünebilirler. Akran zorbalığı çocuğunuzun daha önce karşılaştığı bir durum ise ve çözülememişse çocuğunuz bunu söylemekten çekinebilir. Akran zorbalığını iki şekilde değerlendirebiliriz. Zorba çocuk ve zorbalıkla savaşan çocuk..

ZORBA ÇOCUK:

Sözel şiddet: Çocuklar şiddet ve saldırganlığı istediklerini elde etmek için bir yol olarak görürler. Alay ederek ve dalga geçerek üstünlük sağlamaya çalışırlar. Saçıyla, gözlüğüyle, kılığı ve kıyafetiyle dalga konusu haline gelir.

Fiziksel şiddet: İtme, vurma, tükürme, saç çekmek çocuğun çocuğa uyguladığı şiddet türüdür.

Cinsel şiddet: Cinsel sözcükleri sık kullanma, özel bölgelere dokunmaya çalışmak zorba çocuk örneğidir.

Sosyal şiddet: Arkadaşını, oluşturduğu bir grubun dışında tutmak, oyuna almamak, yeni arkadaş edinmelerini engellemek, arkadaş çevresini dolduruşa getirmek gibi durumlar sosyal şiddete örnektir.

Her çocuk hemen hemen yukarıda belirtilen şiddet çeşitlerinden bir kaçını yaşadığı ya da yaşattığı dönemlerden geçer. Çocuklar, zorbalığa maruz kalmışsa zorbalığı öğrenebilir, zorbalığa uğramayı önlemek için zorbalığa karşılık vermeyi bir yol olarak görürler. Karşısındaki kişinin güçlü/zayıf yönlerini bilir ve güç gösterisi yapmak isterler.

ZORBALIĞA MARUZ KALAN ÇOCUK:

Zorbalığa maruz kalan çocuklar daha çok içine kapanık olurlar. Bunun nedeni daha önce hiç karşılaşmadığı bir durum ise zorbalığı anlamlandıramaması ya da kimseyle paylaşamıyor olması olabilir. Zorbalık daha çok okulda başına gelen bir durum ise okula gitmek istememe, korku ve başarısızlık ile sonuçlanabilir. Bunun dışında zorbalığa zorbalıkla cevap verme, üzerine gitmek gibi sonuçlarla karşılaşmamız mümkündür. Bu tip çocuklar kendilerine koruma içgüdüsüyle hareket ederler.

AKRAN ZORBALIĞI NASIL ORTAYA ÇIKAR?

-Şiddet ve saldırganlık aile tutumu ve sosyal çevreyle doğrudan ilgilidir. Çevresinde kendini sadece saldırganlıkla ifade eden insanlar varsa çocuk bu davranışı taklit eder.

-Eğer çocuğunuz şiddete maruz kalıyorsa ailesi ve çevresi tarafından yine bu davranışı taklit eder, akranlarına karşı üstünlük sağlamaya çalışırlar. Çocuğunuz bu duruma sık sık tanık oluyorsa durum çocuğunuzun gözünde normalleşir, yaptığı yanlışların farkına varmazlar.

-Çocuklar belli yaş dönemlerinde benlik mücadelesi içinde olurlar. İlgisiz kaldığında çevresi tarafından önemsenmediğini düşündüğü zaman şiddete başvurabilir.

-Çocuklar için zorbalık uyum sağlamak ve gücünü göstermek anlamı taşıyabilir. Kendilerini yetersiz gördükleri durumlarda bu yönünü bastırmak için şiddete yönelebilirler.

-Ebeveynin veya öğretmeninin zorbalığa karşı tepki vermemesi çocuğunuzu zorbalığa iter.

-Arkadaşlık kurmak için kendini ispat etmeye çalışması, şiddet içeren davranışlar sergilemesine neden olabilir.

ÇOCUĞUNUZU ZORBALIKLARA KARŞI NASIL KORUYABİLİRSİNİZ, SİZE DÜŞEN GÖREVLER

-Çocuklarınızı dinlemeli onları anlamaya çalışmalısınız. Size anlatılanlar karşısında öfkenizi kontrol etmelisiniz.

-Çocuğunuzun empati kurmasını sağlamalı ve suçlama yapmadan konuşmalısınız. Bu onun sorunu değil zorbalık davranışında bulunan kişiyle ilgilidir.

-Çocuklar küçük yaşlarda taklit yoluyla davranış kazandıkları için sadece çocuğunuza değil etrafınızdaki insanlara yaklaşımınızda oldukça önemlidir.

-Çocuğunuza zorbalığa zorbalıkla karşılık verilmeyeceğini güzel bir dille anlatmalısınız. Bunun yerine çözüm amaçlı yaklaşmalı uyarıda bulunabileceğini, konuşarak anlatabileceğini ifade etmelisiniz.

-Çocuğunuzu ihmal etmemeli, sevginizi hissettirmeli, aynı zamanda kendini sevmesini sağlamalısınız.

Çocuğunuz Duygularını Yönetebiliyor mu?
çocuk yetiştirmede ödül ve ceza
Çocuk Yetiştirmede Ödül Ve Ceza

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü