Aç Olan Bedeniniz Değil Duygularınız  Bu Yazıyı 4 Dakikada Okuyabilirsiniz.

‘Aç olan karnınız değil, duygularınız.’

Açlığın nasıl bir his olduğunu hepimiz biliriz. Mideniz boşsa, gurulduyor hatta hafiften bulanıyorsa bir şeyler yeme ihtiyacı duyuyorsanız açsınız demektir. Bir şeyler yersiniz ve bu açlık hissi ortadan kaybolur. Ancak peki ya gerçekten aç olan karnınız değilse? Biten bir ilişkinin ardından yediğimiz kekler, çikolatalar, stresli durumlarda durmaksızın tükettiğimiz atıştırmalıklar, gece uykudan uyanıp gözümüz dönmüşçesine yediğimiz yemekler… İşte tüm bunlar karnımızı değil ruhumuzu doyurmaya çalıştığımız duygusal açlığımızdır. Duygusal açlık; olumsuz duygularımızla baş edemediğimizde ortaya çıkan, tıkınırcasına yediğimiz çoğu zaman sonunda pişmanlık duyduğumuz bir yeme bozukluğudur aslında; yaşamımızın diğer alanlarındaki boşlukları doldurmaya çalıştığımız, kontrolü kaybettiğimizde üstesinden gelmeye çabaladığımız o anlarda gelen çok güçlü bir yeme hissi hem de.

Duygusal açlık ile Fiziksel açlığın farkları nelerdir? 

Eğer siz de üzüntü, stres, öfke gibi olumsuz duyguları her hissedişinizde kendinizi buzdolabının önünde, özellikle de hemen tüketebileceğiniz şekerli, yağlı, unlu yiyeceklere elinizi uzatırken buluyorsanız duygusal yeme atakları yaşıyor olabilirsiniz. Duygusal yeme davranışında kişiyi yemeye yönlendiren şey aslında “açlık” değil, “çözümlenemeyen duygulardır”. Açlık yavaş yavaş gelişir ve midede hissedilir, buna karşılık duygusal yeme atağı aniden meydana gelir ve özellikle ağızda, “bir şeyler yeme isteği” olarak kendini gösterir. 

Peki, nereden geliyor bu açlık?

Duygusal açlık sadece sevgi eksikliği değildir. Çocukluk çağındaki duygusal yoksunluğun sebep olduğu oldukça güçlü bir ihtiyaçtır. Ebeveynlerinizle aranızda olan ilişkinin niteliği, çocukluk ihtiyaçlarınızın ne kadar karşılandığı, ihmal edilen bir çocuk olup olmadığınız da duygusal yoksunluğunuzun hangi boyutta olduğunun anlaşılmasını sağlar. Duygusal açlık, insanların genellikle bir eksikliği gidermek ya da boşluğu doldurmak için umutsuzca dışa vurduğu acının ve arzunun ilkel bir görüntüsüdür. Ancak insanlar bu ilkel ihtiyaçlarıyla, acılarıyla ve arzularıyla yüzleşmeyi reddederler. Onlarla yüzleşmek yerine kaçmaya çalışırlar. Ve duygusal yeme atakları da bu kaçış yollarından biridir.

Ne yapalım, bu açlığı nasıl doyuralım?
  • Yemek yemenin bizi kendimizden, hissettiğimiz nefretten, kim olduğumuza dair duyduğumuz acıdan ve değiştirmeye çalıştığımız şeylerden kurtaracağına inandığımız zamanlar vardır. Kompülsif bir şekilde yemek yediğimizde sadece istediğimiz şeyi elde etmenin tek yolunun beslenmek olduğu şeklindeki inancı güçlendirmiş oluruz. Öncelikli olarak bu durumun farkına varmak ve bunun normal bir açlık olmadığını anlamak kısacası bu kısır döngüyü keşfetmek çok önemlidir.
  • Duygularınızı fark edin ve onlardan kaçmayın. İyi-kötü, güzel-çirkin hissettiğimiz her duygu bize aittir. Kimimiz mutluluktan kaçarken kimimiz ağlamaktan ve acıdan kaçıyoruz. Kimimiz henüz ne hissettiğimizin bile farkında değiliz. Başkalarına gün içerisinde defalarca ‘nasılsın?’ diye soruyoruz ama kendimizin nasıl olduğu ya da ne hissettiği hakkında en ufak fikrimiz bile yok. Her gün mutlaka nasıl hissettiğinizi kendi içinizde değerlendirin.
  • Duygusal açlığınız ile sağlıklı baş etme becerisi kazanmak istiyorsanız ilk adım, yeme isteğiniz belirdiğinde bunun gerçek bir açlık mı yoksa bir yeme atağı mı olduğunu ayırt etmeli, yaşadığınız durumu tanımlamalısınız. Örneğin, ‘Şu an aç değilim, üzgün olduğum için yemek istiyorum ve şimdi yersem bu sadece geçici bir çözüm olacak sonrasında muhtemelen daha kötü hissedeceğim.’ gibi bir cümleyi tekrar ederek dikkatinizi dağıtacak farklı bir aktivite bulabilirsiniz.
  • Yeme ataklarını sık yaşadığınız yerlerde (ofis, ev, okul gibi) abur cubur ya da sağlıksız atıştırmalıklar bulundurmamaya özen gösterin. Böylece ataklar sırasında elinizin altında atıştıracak bir şeyler bulunmadığı için düşünce giderek sönme gösterecektir.
  • Bazı duygusal yeme ataklarının temelinde kronik stres, depresyon, panik atak gibi psikolojik sorunlar yatabilir ve kendi kendinize yönlendirme yapma girişimleriniz yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda bir uzman ile görüşmek ve destek almak sıkıntılarınızın çözülmesi için yardımcı olacaktır.

 

KAYNAKLAR

  1. Duygusal Açlık Nedeniyle Yemek Yemek, Aklınızı Keşfedin (2017)
  2. Ö., Bezirci., Duygusal Açlık Nedir?, (2015).
  3. , Firestone., Emotional Hunger Vs. Love, (2009)
  4. Duygusal Açlık mı Sevgi mi ?, Attachment Parenting
Bağlanma Korkusu
Bağlanma Korkusu Olan Kişileri Nasıl Tanırsınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü